Aizvadītajā ziemas periodā atlīdzības visvairāk pieaugušas īpašuma apdrošināšanā

Pievienoja:

Ziemas periodā sezonāla rakstura negadījumu dēļ vairākos apdrošināšanas veidos ik gadu vērojams izmaksāto atlīdzību pieaugums. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotā informācija liecina, ka laikā no pagājušā gada 1. decembra līdz šī gada 31. martam lielākais izmaksāto atlīdzību kāpums jeb 22%, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, bijis īpašuma apdrošināšanā. Būtiski – par 19% vairāk atlīdzībās šoziem saņēmuši arī KASKO un ceļojumu apdrošināšanas klienti Latvijā.

Lai gan šogad ziema bija siltāka nekā ierasts, izplatītākais īpašuma bojājuma cēlonis – vairāk nekā 30% gadījumos bija ūdens apgādes vai apkures sistēmas aizsalšana, kā rezultātā plīsušas caurules, radot postījumus vidēji 900 eiro apmērā par vienu negadījumu. Savukārt vēl lielākus zaudējumus radīja elektroinstalāciju izraisīti ugunsgrēki, kur vidējā atlīdzība sasniedza 15 000 eiro par vienu negadījumu. Kopumā ziemas mēnešos vien īpašuma apdrošināšanas klienti Latvijā atlīdzībās saņēmuši 8,1 milj. eiro.

Biežākie KASKO negadījumu iemesli bijuši nobraukšana no ceļa, saslīdēšana un sadursme ar šķērsli. Šajā sezonā bija pieteikts arī lielāks skaits negadījumu saistībā ar “melno ledu”, kā arī iebraukšanu bedrēs, kas izteikti veidojas pēc atkušņa. KASKO klienti atlīdzībās par transportlīdzekļa negadījumiem šajā ziemas periodā saņēma nepilnus 18 milj. eiro.

Apskatot ceļojumu apdrošināšanas tendences Latvijā, interesanti, ka atlīdzību pieteikumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo ziemas periodu, samazinājies par 20-25%. Tomēr ņemot vērā klientiem izmaksāto atlīdzību apjoma pieaugumu, jāsecina, ka būtiski pieaugusi vidējā atlīdzība par vienu negadījumu. Šajā apdrošināšanas veidā ziemas periodā klientiem par negadījumiem ārvalstīs izmaksāti  992 tūkst. eiro. Slēpot apdrošinātāju klienti vēl joprojām visbiežāk devušies uz Itāliju, Austriju un Šveici, savukārt atpūtu siltākās zemēs baudīt – uz Āzijas valstīm. Novērots, ka pieaugošā terora aktu riska dēļ samazinājies ceļotāju skaits uz līdz šim iecienītajām siltajām zemēm – Turciju un Ēģipti.

Vairāk kā 80% no traumām, kas radušās ziemai raksturīgo apstākļu dēļ, gūtas uz slidenām ietvēm, celiņiem vai kāpnēm. Savukārt aptuveni 15% – aktīvi atpūšoties jeb slēpojot, snovojot, slidojot, kā arī braucot ar ragaviņām. Apdrošinātāji saviem klientiem par nelaimes gadījumiem izmaksājuši 1,1 milj. eiro, kas ir par 18% vairāk nekā pērn šajā pat periodā.

“Ziemas periodā aktuāla ir arī civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. No jumta krītošs sniegs, kas traumē gājēju vai nodara bojājumu automašīnai, un kaimiņu nopludināšana aizsalušas, plīstošas caurules dēļ, ir visbiežāk notikušie negadījumi, kad zaudējumi nodarīti trešajai pusei. Lai gan nedaudz pieaudzis šādu negadījumu skaits, kopumā atlīdzību apmērs samazinājies par 30%. Galvenais iemesls, visticamāk, ir īsais sniega un sala periods, taču gribētos arī cerēt, ka apsaimniekotāji un mājokļu īpašnieki kļuvuši atbildīgāki, apsekojot savus īpašumus, “ stāsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.


Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898, e-pasts: office@laa.lv

0