Apdrošinātāju pirmais gads finanšu pratībā

Pievienoja:

Iedzīvotāji kļūst aizvien prātīgāki un izglītotāki, plānojot un pārvaldot savus finanšu līdzekļus, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) sadarbībā ar partneriem apkopotā informācija par „Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības[1] stratēģijas 2014-2020” ieviešanu 2014. gadā [2].

Finanšu pratības stratēģisko mērķu izpildes rezultāti vizuāli apskatāmi FKTK veidotajā infografikā:

FKTK_Infografika_finansupratiba_2014

Īpaši iepriecina iedzīvotāju aizvien pieaugošā tendence nodrošināt savu un savas ģimenes nākotni. Tā, piemēram, pērn jau 25% iedzīvotāju atzinuši, ka regulāri veido uzkrājumus, ir noslēgti 11 838 jauni uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumi, dzīvības apdrošināšana (ieskaitot uzkrājošo) pieaugusi par 22% un aizņem gandrīz ceturto daļu (24%) kopējā Latvijas apdrošināšanas tirgū. Pērn iedzīvotāju samaksātās risku apdrošināšanas prēmijas sasniegušas 134 eiro uz vienu cilvēku (2013.gadā – 122 eiro), dzīvības apdrošināšanas prēmijas – 41 eiro (2013.gadā – 34 eiro) uz vienu cilvēku.

LAA prezidents Jānis Abāšins: „Latvijas iedzīvotāju finanšu izpratnes līmenis, kurš nav bijis visai augsts, palielinās. Arvien vairāk cilvēku apzinās savu personīgo finanšu plānošanas, veiksmīgas pārvaldīšanas un apdrošināšanas nozīmi, un, lai gan līdz rietumu līmenim, kad pensionētas kundzes parkā apspriež biržas kursus, vēl samērā ilgs ceļš ejams, tomēr esam uz pareizā ceļa. Jāturpina strādāt!”

Arī citi rādītāji liecina par pieaugošo uzticēšanos finanšu sektoram: aizvien vairāk iedzīvotāju uzticas finanšu pakalpojumu sniedzējiem, patstāvīgi plāno savu budžetu, izpēta informāciju par finanšu lietām un dažādiem pakalpojumiem, kā arī mazāk kavē kredītu maksājumus.

Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) pievienojās Finanšu pratības stratēģijai 2014.gada februārī. Ir īstenotas un joprojām tiek veiktas dažādās aktivitātes, lai veicinātu iedzīvotāju finanšu pratības līmeņa paaugstināšanu.

Šogad martā tika publiskots Latvijā pirmais animācijas klips „Apdrošināšanas ābece” skolēniem par apdrošināšanu, kurš pastāvīgi pieejams LAA mājas lapā www.laa.lv. Tāpat LAA piedalījās trešajā Finanšu izglītības nedēļā (9.-15.03.), vadot vieslekcijas Rīgas Tehniskajā koledžā, Banku augstskolā un Jaunpils pensionāru biedrībā, savu ieguldījumu sniedza arī apdrošinātāji ar lekcijām BA Turība, Bauskas un Liepājas bibliotēkās.

Arī turpmāk LAA plāno veicināt iedzīvotāju, īpaši – bērnu un jauniešu, izpratni par apdrošināšanas un finanšu pakalpojumu nepieciešamību un saprātīgu izmantošanu, piemēram, iekļaujot izglītojošus materiālus par apdrošināšanu pirmsskolas, vispārējās un augstākās izglītības mācību iestāžu programmās.


Sagatavoja
Sandija Šaicāne
2015. gada 12. jūnijā

[1] Finanšu pratība ir zināšanu un prasmju kopums, kas iedzīvotājiem ļauj izprast un sekmīgi organizēt savu finanšu pārvaldīšanu un pieņemt pārdomātus lēmumus par dažādu finanšu pakalpojumu izvēli un to izmantošanu, nodrošinot savu privāto finansiālo stabilitāti un ilgtspēju. Finanšu pratības stratēģijas 2014–2020 ieviešanas aktivitātes nodrošina FKTK, LAA, Latvijas Banka, Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Banku augstskola, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Latvijas Komercbanku asociācija un komercbankas.

[2] Izmantoti LAA statistikas dati un FKTK pētījumu un aptauju dati

0