Automašīnā visbiežāk klausās popmūziku

Pievienoja:

If Apdrošināšanas veiktā aptauja liecina, ka lielāko daļu autovadītāju tieši popmūzikas klausīšanās pie auto stūres uzmundrina un sniedz labu garastāvokli. Autovadītāji mūziku pārsvarā klausās vidējā skaļumā un priekšroku dod ārvalstu izpildītājiem. Mūzikas klausīšanās autovadītājiem ļauj labāk koncentrēties un sekot līdzi uz ceļa notiekošajam neatkarīgi no tā, vai jābrauc pa vienmuļu ceļu vai apkārt ir dinamiska satiksme.

Absolūtais vairākums aptaujāto autovadītāju izvēlas braukšanas laikā klausīties mūziku, un tikai 5 % If Apdrošināšanas aptaujas dalībnieku atzīst, ka brauc pilnīgā klusumā. Gandrīz puse jeb 46 % šoferīšu klausās vidēji skaļu, bet 18 % – pieklusinātu mūziku. Savukārt trešdaļa (31 %) autovadītāju dod priekšroku skaļai mūzikai, liecina no 27.jūnija līdz 1.jūlijam internetā veiktā aptauja.

Labi zināms un vienmuļš ceļš
Lai gan ir atšķirīgs viedoklis par to, vai skaļa un agresīva mūzika ietekmē braukšanas stilu un līdz ar to – braukšanas drošību, pētījumos konstatēts, ka, autovadītājam klausoties mūziku, kas tiešām patīk, nav lielas nozīmes ne mūzikas skaļumam, ne stilam. Pēc Groningenas Universitātē Nīderlandē veikta pētījuma par mūzikas klausīšanās ietekmi uz autovadītāju braukšanas stilu dažādās situācijās uz ceļa secināts, ka garā un monotonā ceļā mūzika braucējam palīdz koncentrēties. Autovadītāji, kas, pusotru stundu braucot aiz cita transportlīdzekļa mierīgos braukšanas apstākļos, klausījās mūziku, bija vairāk pievērsušies automobiļa vadīšanai un labāk pārvaldīja situāciju. Mūzika viņiem palīdzēja negarlaikoties un būt vērīgiem uz ceļa.

Pētījumā arī atklāts, ka transportlīdzekļu vadītāji pirms potenciāli bīstamākiem manevriem visai bieži izslēdz vai pieklusina mūziku, bet, pat ja tas netika atļauts, viņi spēja koncentrēties manevram. Tiesa, vēlāk viņi gan neatcerējās, kāda mūzika tobrīd bija skanējusi. Būtībā pētījumā izdevās pierādīt, ka fona mūzika transportlīdzekļu vadītājiem vienlīdz labi palīdz koncentrēties gan sarežģītos braukšanas apstākļos, gan uz klusiem un mierīgiem ceļiem.

Mūzikas stilam nav nozīmes
Lielākā daļa If Apdrošināšanas aptaujāto autovadītāju atzina, ka pie auto stūres vislabāk ir klausīties popmūziku (42 %) un rokmūziku (26 %). Pārējie mūzikas stili – R&B, smagais metāls, indīroks, alternatīvais roks, džezs un citi – tiek izvēlēti krietni retāk.

Iepriekšminētā pētījuma autoriem Nīderlandē neizdevās pārliecināties par to, vai kāds no mūzikas stiliem atšķirīgi ietekmē braukšanas stilu. Tiklīdz autovadītājiem tika piedāvāta tāda stila mūzika, kas viņiem nepatīk, viņi vienkārši vēlējās pēc iespējas ātrāk pabeigt pētījumu, jo būtībā cilvēki automašīnā klausās mūziku, kas viņiem patīk vai vismaz netraucē un nekaitina.

Izvēlas ārvalstu izpildītājus
78 % aptaujas dalībnieku atzina, ka viņiem ir kāda īpaša dziesma vai izpildītājs, kas vienmēr uzlabo garastāvokli. Turklāt lielākā daļa – 65 % – ir vairāk iecienījuši ārvalstu izpildītājus. Visbiežāk aptaujas dalībnieki minējuši tādus dziedātājus kā Bejonse, Džastins Timberleiks, Dženifera Lopesa, Demjens Raiss, kā arī grupas AC/DC, Roxette, REM, James, Florence and the Machine, Rammstein, Sigur Rós, 30 Seconds to Mars un Kings of Leon. Īpašās “braucamdziesmas”, kas uzlabo autovadītāju garastāvokli, ir Florence and The machine “Dog days are over”, Metallica “Nothing else matters”, Rudimental “Feel the love”, Rammstein “Los” un Sigma “Nobody to love”.

Savukārt no pašmāju izpildītājiem visbiežāk pieminēti ir Intars Busulis, Dons, Zigfrīds Muktupāvels, kā arī grupas Prāta Vētra, Otra Puse, Sestā Jūdze, The Sound Poets un Tumsa.

Starp latviešu izpildītāju īpašajām dziesmām autovadītājiem ir bet bet “Mazs cinītis”, Sergeja Jēgera “Rēdereja”, Tumsas “Pārāk daudz” un Colt “Līdz debesīm”.

Taču ne visi autovadītāji klausās populāro mūziku. Kāds no aptaujas dalībniekiem par savu vairāk iecienīto “braucamdziesmu” nosaucis Cerlīnas un dona Žuana duetu no operas “Dons Žuans”.

 

Informāciju sagatavoja:
Daiga Bluķe,
If Apdrošināšanas komunikācijas vadītāja
Tālr. 67 094 755,
e-pasts: daiga.bluke@if.lv

0