LV EN
Menu
No ēku jumtiem laikus nenotīrīts sniegs var radīt nopietnu apdraudējumu un zaudējumus īpašumiem

No ēku jumtiem laikus nenotīrīts sniegs var radīt nopietnu apdraudējumu un zaudējumus īpašumiem

01.02.2021

Informāciju sagatavoja Dace Gertnere,
“Compensa Vienna Insurance Group ADB” Latvijas filiāles mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Pēc intensīvās snigšanas pagājušās nedēļas nogalē lielā daļā valsts teritorijas ļoti strauji izveidojusies bieza sniega sega, dažviet sasniedzot pat 50 cm. Visvairāk sniega ticis Ogres novadam un Vidzemes dienvidrietumiem, kā arī Rīgai un tās apkārtnei.

Līdz nedēļas vidum sinoptiķi sola vieglu salu un nelielu snigšanu. Taču jau trešdien gaisa temperatūra dienā varētu pakāpties virs 0, veicinot sniega kārtas sablīvēšanos. Tā kā sniegs biezā kārtā sasnidzis arī uz ēku jumtiem, ir svarīgi to pēc iespējas ātrāk notīrīt, lai pasargātu īpašumus no iespējamiem bojājumiem, ko var radīt sniega masas uzkrāšanās.

Pagājušajā ziemā, kad sniega nebija gandrīz nemaz, māju īpašniekiem un apsaimniekotājiem par jumtu tīrīšanu galva nebija jālauza. Arī šajā sezonā pagaidām pieteiktie apdrošināšanas gadījumi ir par salīdzinoši nelieliem sniega radītiem zaudējumiem. Esam kompensējuši izdevumus par stikla nojumes atjaunošanu, kad to sabojāja no mājas jumta uzkritis sasalis sniega gabals. Tāpat esam seguši izdevumus par garāžas jumta labošanu, kad to bija ielauzis no blakus esošās mājas jumta noslīdējis sniegs. Esam klientam atlīdzinājuši zaudējumus, kuri bija radušies, sniegam salaužot markīzes mehānismu.

Taču tuvākajās dienās gaidāmie laika apstākļi liek atcerēties vēl citu gadu pieredzi, kad pāris nedēļu laikā saņēmām vairākus desmitus klientu pieteikumu par sniega svara sabojātiem ēku jumtiem, kuru dēļ radās ievērojami zaudējumi īpašumiem.

Pirms vairākiem gadiem izmaksājām gandrīz 250 tūkstošus eiro lielu atlīdzību par gadījumu, kad intensīvās snigšanas un lielā sniega daudzuma dēļ deformējās un ielūza kādas ražotnes jumts vairāk nekā 1000 kvadrātmetru platībā un neatgriezeniski tika sabojātas arī telpās esošās ražošanas iekārtas.

Ja no ēku jumtiem laikus netiek notīrīts sniegs, var deformēties ne tikai jumta pārsegums, bet arī citas konstrukcijas. Palielināts jumta iebrukšanas risks ir ēkām, kuras atrodas atklātās vietās, jo sniega kušanas laikā sniega radīto slodzi var pastiprināt arī vēja brāzmas.

Īpaša uzmanība atkušņa laikā jāpievērš vieglo konstrukciju ēkām, piemēram, no metāla konstrukcijām veidotām garāžām, noliktavām un siltumnīcām. Tāpat “riska zonā” atrodas no kārtainajiem paneļiem celtas ēkas ar plakaniem jumtiem – šāda konstrukcija raksturīga daudzām ražošanas ēkām. Paaugstināta sniega slodze ir ļoti bīstama ēkām ar lielām jumta platībām, piemēram, tirdzniecības centriem un dažādām sporta būvēm.

Lai ēku atkušņa laikā nepakļautu konstrukciju ielūšanas vai sabrukšanas riskam, ir jāievēro virkne nosacījumu.

Nedrīkst pieļaut pārmērīgi lielas sniega kārtas izveidošanos uz jumta. Sniegs no jumta jānotīra pēc iespējas ātri, lai novērstu tālāku tā uzkrāšanos un sablīvēšanos. Jāņem vērā, ka no jumta nenovāktais sniegs absorbē arī gaisā esošo mitrumu un ar katru nākamo snigšanu, atkusni un sasalšanu rada aizvien lielāku slodzi jumta konstrukcijām.

Īpaša uzmanība sniega kārtas biezumam uz jumta jāpievērš tad, kad salam seko atkusnis un sniega segu papildus sablīvē lietus – 30 centimetrus bieza kūstoša sniega kārta uz jumta seguma vienu kvadrātmetru var būt pat apmēram 150 kilogramus smaga, kas draud ar jumta deformāciju un iebrukšanu.

Plānojot jebkuras ēkas jumta tīrīšanu, vispirms jādomā par drošību. Ja vien tas ir iespējams, darba veikšana jāuztic profesionāli sagatavotiem speciālistiem.

Jumtu attīrīšanai vēlams izmantot plastmasas vai koka lāpstas, kā arī speciālus palīglīdzekļus un instrumentus, piemēram, gumijas āmurus, lai jumtu atbrīvotu no apledojuma kārtas. Sniega tīrīšana ar metāla lāpstām un lāsteku dauzīšana ar cirvjiem var radīt bojājumus jumta segumā un tā izolācijā. Bet pa bojātajām vietām sniega un lietus ūdens var applūdināt iekštelpas. Tāpēc ēkas īpašniekam vai apsaimniekotājam ir ļoti svarīgi pēc tīrīšanas arī pārliecināties un novērtēt, vai darbs paveikts kvalitatīvi un jumts ir atbilstošā kārtībā.

Ja īpašums ir apdrošināts, iekļaujot sniega vai ledus svara risku, tad apdrošināšanas kompānija zaudējumus īpašniekam atlīdzina tādos gadījumos, kad bojājumi radušies ēku konstrukcijām no sniega vai ledus svara stipras snigšanas laikā vai 48 stundu laikā pēc tās. Savukārt, laikus nenotīrot jumta konstrukcijas, atbildība par zaudējumiem vai bojājumiem būs jāuzņemas nama apsaimniekotājam vai pašam īpašniekam.

 

Par “Compensa”
“Compensa” ir daļa no “Vienna Insurance Group”, kas ir viens no Eiropas apdrošināšanas koncerniem, pārstāvot 50 grupas uzņēmumus, kas strādā 25 valstīs un nodarbina vairāk nekā 25 000 darbinieku.

 

Papildu informācija:
Dace Gertnere
“Compensa Vienna Insurance Group ADB” Latvijas filiāles
mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr. 26342532
E-pasts: dace.gertnere@compensa.lv
Vienības gatve 87H, Rīga, LV-1004, Latvija
www.compensa.lv

Atpakaļ