LV EN
Menu
Noslēgtās apdrošināšanas atlīdzības nereti nesedz esošā īpašuma atjaunošanu

Noslēgtās apdrošināšanas atlīdzības nereti nesedz esošā īpašuma atjaunošanu

19.10.2021

Ekonomikas ministrijas veiktajā pētījumā par prognozētajām izmaiņām darbaspēka un būvmateriālu izmaksās 2021.-2025. gadam iegūtās prognozes norāda, ka būvniecības izmaksas 2021. gadā pret 2020. gadu pieaugs rekordaugsti par 6,6%, sasniedzot pēdējo deviņu gadu laikā augstāko pieaugumu. Šāda inflācija ietekmēs arī tos iedzīvotājus, kuri neko nebūvē, tā kā nekustamā īpašuma bojājuma gadījumā saņemtā apdrošināšanas atlīdzības summa nespēs segt reālās būvniecības izmaksas.

Covid-19 pandēmijas ietekmē būtiski palielinājies būvniecības apjoms Latvijā. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas pētījumu dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecībā vien 2021. gadā jārēķinās ar būvmateriālu izmaksu pieaugumu 14,7-14,8% apmērā. Tāpat vērojams darbaspēka samaksas pieaugums un būvniecības nozares pieprasījums citās Eiropas Savienības (ES) valstīs. Jau šobrīd saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem tikai augustā salīdzinājumā ar pērnā gada tādu pašu periodu būvmateriālu cenas palielinājās par 12,8%. Visbūtiskāk būvmateriālu izmaksas ietekmē metāla un kokmateriālu cenas, kā arī kopējais būvniecības apjoms. Būvniecības nozares eksperti norāda, ka tendences nemainīsies. Turklāt cenu izmaiņas ietekmēs ne tikai tos, kas šobrīd būvē vai pērk nekustamo īpašumu, bet visus nekustamo īpašumu saimniekus.

“Pārslēdzot apdrošināšanas līgumu, bieži tiek atstāta tāda pati īpašuma apdrošinājuma summa, kāda tā bija, noslēdzot apdrošināšanas līgumu pirmo reizi. Taču iepriekšējās apdrošinājuma summas šobrīd vairs neatbilst reālajām būvniecības cenām. Līdz ar to, ja notiek nelaime un īpašums ir apdrošināts par pārāk zemu vērtību, apdrošināšanas izmaksa nesedz visus attiecīgi nodarītos zaudējumus. Tātad ģimenes, kā arī uzņēmumi, kuri ir piedzīvojuši zaudējumus, piemēram, ugunsgrēka gadījumā, nesaņems pilnu īpašuma atjaunošanas summu” komentē “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāles risku parakstīšanas departamenta vadītājs Raitis Čaklis.

Eksperts uzsver, ka ir svarīgi, noslēdzot apdrošināšanas līgumu, pārliecināties, vai īpašuma apdrošinājuma summa ir pietiekama, lai pēc nelaimes īpašumu varētu atjaunot stāvoklī, kāds bija pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās.

“Šobrīd redzam, ka plūdu, ugunsgrēka vai citu nelaimes gadījumu rezultātā bojātā īpašuma atjaunošana ir kļuvusi daudz dārgāka. Atrast būvniecības uzņēmumu, kurš atjaunos īpašumu par mazāk nekā 1000 eiro kvadrātmetrā, ir ļoti grūti. Savukārt gadījumā, ja apdrošināšanas ņēmēja noteiktā apdrošinājuma summa  ir 700 eiro par kvadrātmetru, šī 30% starpība tam būs jāsedz pašam, tādējādi būtiski palielinot mājsaimniecības finansiālo slogu” informē Raitis Čaklis.

Lai izvairītos no nepilnīgas apdrošināšanas riska, rūpējoties par sava nekustamā īpašuma drošību, apdrošināšanas ņēmējiem būtu jāpārskata esošās apdrošināšanas polises un jāpārliecinās, ka izvēlētā apdrošinājuma summa ir pietiekama, ņemot vērā izmaiņas būvniecības tirgū. Tāpat būtu vēlams ne tikai novērtēt, cik nekustamā īpašuma atjaunošana izmaksātu šodien, bet arī ņemt vērā dabisko inflāciju un iepriekš paaugstināt apdrošinājuma summu, vidēji par 5–10% no īpašuma atjaunošanas pašreizējās vērtības.

Par apdrošināšanas sabiedrību  “Compensa Vienna Insurance Group”

“Compensa Vienna Insurance Group” akcionārs ir “Vienna Insurance Group” (Wiener Versicherung Gruppe), kas ir vadošā apdrošināšanas grupa Austrijā, kā arī Centrāleiropā un Austrumeiropā. Tā apvieno gandrīz 50 apdrošināšanas sabiedrības 30 valstīs, veidojot grupu ar senām tradīcijām, spēcīgiem zīmoliem un ciešu sadarbību ar klientiem. “Vienna Insurance Group” (VIG) nodarbina vairāk nekā 25 000 darbinieku un rūpējas par vairāk nekā 22 miljoniem klientu. Starptautiski atzītā reitingu aģentūra “Standard & Poor’s” grupai ir piešķīrusi A+ reitingu ar stabilu perspektīvu. Un tas ir augstākais reitings starp visiem uzņēmumiem, kas tiek kotēti Vīnes biržā ATX.

Papildu informācijai:

Dace Gertnere,

Compensa Vienna Insurance Group ADB Latvijas filiāles

Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

Telefons: 26342532

dace.gertnere@compensa.lv

Atpakaļ