BTA atlīdzībās par negadījumiem Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā ik gadu izmaksā gandrīz 400 tūkstošus eiro

Pievienoja:

Tuvojoties Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA) arvien biežāk saņem atlīdzību pieteikumus par negadījumiem, kas raksturīgi svētku laikam. Kā liecina BTA apkopotie dati, pēdējo divu gadu laikā BTA kopumā atlīdzinājusi zaudējumus gandrīz 800 tūkstošu eiro apmērā personām, kuras Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā piedzīvojušas kādus negadījumus. Visbiežāk svētku laikā – 65 % no visiem saņemtajiem apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem – ķibeles un negadījumus piedzīvojuši transportlīdzekļu īpašnieki.

Kopumā pēdējo divu gadu laikā par dažādiem negadījumiem, kas notikuši Ziemassvētku un gadu mijas periodā, BTA saņēmusi gandrīz 900 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus. Vidēji par vienu svētku laikā notikušu negadījumu BTA izmaksājusi atlīdzību 876 eiro apmērā. Gan pēc kopējā negadījumu skaita, gan arī pēc apdrošināšanas atlīdzībās izmaksātās summas visvairāk raizes cilvēkiem sagādājuši negadījumi saistībā ar transportlīdzekli, tai skaitā iekļūšana ceļu satiksmes negadījumos slidenu ceļu, neuzmanības vai steigas dēļ, kā arī dažādas traumas, kas gūtas, krītot uz slidenajām ietvēm vai sadzīves apstākļos, tai skaitā rotājot mājokli vai gatavojot svētku maltīti.

Autovadītājiem īpaši jāuzmanās lielveikalu, atpūtas vietu un izklaides centru stāvlaukumos
Kā liecina BTA apkopotā statistika, svētku laikā, palielinoties ceļu satiksmes intensitātei, pieaug to ceļu satiksmes negadījumu skaits, kas notiek lielveikalu autostāvvietās un vietās, kur uz svinībām pulcējas daudz cilvēku, piemēram, kultūras namu, atpūtas vietu un izklaides centru tuvumā. Šajos stāvlaukumos notiek gandrīz piektā daļa no visiem transportlīdzekļu negadījumiem svētku laikā. Visbiežākais stāvlaukumos notikušo negadījumu iemesls ir cilvēku steiga un neuzmanība, kad autovadītāji nepamana citus transportlīdzekļus un, nepārliecinoties par drošību, mēģina izbraukt no stāvvietām atpakaļgaitā. Jāatzīmē, ka BTA dati liecina, ka visvairāk šādu negadījumu notiek 23., 24. un 30.decembrī, kas skaidrojams ar to, ka cilvēki steidz vēl iegādāties pēdējās dāvanas, kā arī dodas uz vai no svinību vietām.

Apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece: “Svētku laikā automašīnu īpašniekiem jābūt īpaši uzmanīgiem, ne tikai novietojot stāvlaukumos automašīnas vai izbraucot no tām, bet arī jāņem vērā, ka svētku periodā aktivizējas garnadži, kuri izmanto cilvēku steigu un neuzmanību svētku laikā mantkārīgos nolūkos, proti, izsitot automašīnu stiklus, no automašīnu saloniem tiek nozagtas dažādas atstātās personīgās mantas – videoreģistratori, navigācijas iekārtas, tuviniekiem sarūpētās dāvanas. Atskatoties uz pēdējo divu gadu notikumiem Ziemassvētku un gadu mijas laikā, BTA automašīnu īpašniekiem par ceļu satiksmes negadījumos un zādzību rezultātā radītajiem zaudējumiem apdrošināšanas atlīdzībās izmaksājusi vairāk nekā pusmiljonu eiro. Vidējā izmaksātā atlīdzība par šāda veida gadījumiem sasniedz gandrīz 1000 eiro.”

Jāatzīmē, ka, palielinoties satiksmes intensitātei, svētku laikā nereti autovadītāji kļūst neuzmanīgāki. Par to liecina fakts, ka šajā periodā pieaug arī tādu negadījumu skaits, kuru iemesls ir distances neievērošana un ceļa nedošana, izbraucot no mazākas nozīmes ceļa. BTA statistika liecina, ka svētku laikā negadījumu skaita pieauguma veicinošs faktors bijuši laikapstākļi, proti, apledojuši ceļi, kā rezultātā daudzu negadījumu iemesls bijis autovadītāju nespēja kontrolēt savu automašīnu pēc tās saslīdēšanas.

Analizējot statistiku pēc BTA saņemto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaita, visbiežāk Ziemassvētku un gadu mijas periodā negadījumos cietušas Volkswagen markas automašīnas – 17 % no visiem saņemtajiem KASKO un OCTA atlīdzību pieteikumiem, BMW (11 %) un Audi (10 %) markas automašīnas.

Finansiāli lielākos zaudējumus rada negadījumi ar mājokli

Dažādu traumu skaitam ir tendence palielināties jau pāris dienas pirms svētkiem, kad daudzi sāk gatavoties svētku svinēšanai vai arī izbauda brīvdienas, aktīvi atpūšoties un sportojot, liecina BTA apkopotie dati. Šajā laikā traumas tiek gūtas šķietami “vismuļķīgākajos” veidos: pušķojot eglīti, cepot piparkūkas, griežot gaļu, skrienot mežā pēc eglītes vai steidzoties uz salūtu, tādēļ cilvēkiem jābūt divtik uzmanīgiem. Kopumā BTA par dažādām cilvēku gūtajām traumām Ziemassvētku un gadu mijas periodā pēdējos divos gados apdrošināšanas atlīdzībās izmaksājusi gandrīz 66 tūkstošus eiro.

“Cilvēki, gatavojoties svētkiem, nereti aizmirst par piesardzību un kopumā rīkojas neapdomīgāk. Dažādas sadzīves traumas svētku un pirmssvētku laikā ir gandrīz trešā daļa no traumām, par kurām tiek saņemti nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi. Dati liecina, ka svētku laikā būtiski pieaug arī cilvēku gūto apdegumu skaits, visbiežāk bērni un arī pieaugušie, neuzmanīgas rīcības rezultātā uzlej sev kādu karstu dzērienu vai ēdienu. Iepriekšējos gados svētku laikam raksturīgās traumas bija arī roku un kāju lūzumi, krītot uz slidenām ietvēm,” stāsta I.Rijniece.

Finansiāli vislielākos zaudējumus svētku periodā rada negadījumi saistībā ar mājokli. Apkopotie BTA pērno gadu dati un pēdējo nedēļu laikā saņemtie apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi liecina, ka svētku laikā īpaši jārūpējas par sava īpašuma drošību, jo pieaug gan ugunsnelaimes gadījumu skaits, gan arī zādzību no mājokļiem un to mēģinājumu skaits. Kopumā par dažādām ķibelēm saistībā ar mājokli gadu mijas periodā pēdējos divos gados BTA apdrošināšanas atlīdzībās izmaksājusi gandrīz 100 tūkstošus eiro. Vidējā BTA izmaksātā atlīdzība par ķibelēm saistībā ar mājokli svētku laikā ir 1555 eiro. Biežākais īpašuma bojājumu cēlonis, tāpat kā visa gada garumā, ir šķidruma noplūde (appludināšana, cauruļu plīšana) – 68 % no visiem mājokļa apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem. Būtiskus bojājumus ar finansiāli lielām sekām var radīt bez uzraudzības atstātas Adventes vainagā vai eglītē degošas sveces, kā arī elektroinstalāciju bojājumu izraisīti ugunsgrēki. Diemžēl atlīdzību pieteikumus par šādiem negadījumiem BTA saņem katru gadu, arī šogad, piemēram, Adventes vainagā atstāta degoša svece bija ugunsgrēka iemesls klienta dzīvoklī Madonā, arī cita klienta dzīvoklī Rīgā ugunsgrēku, iespējams, izraisīja dzirkstele no nopūstas sveces Adventes vainagā, proti, neraugoties uz to, ka sveces uz nakti bija nopūstas, dzīvoklī izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā tika bojāta siena, loga žalūzijas, sadedzis televizors, galds un nokvēpuši griesti.

Lielākais risks ceļojot – pēkšņa saslimšana
Ziemassvētkus un Jauno gadu daudzi dodas svinēt ārpus Latvijas. Taču, kā liecina BTA dati, svinības ārzemēs nereti var sabojāt dažādi negadījumi. Lai gan arī svētku laikā, tāpat kā visa gada garumā, biežākais (45 %) ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikuma iemesls ir pēkšņa saslimšana, tomēr svētku laikā būtiski pieaug ārvalstīs gūto traumu skaits, nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem (18 %). Tas skaidrojams ar to, ka daudzi cilvēki sagaidīt Jauno gadu dodas uz iecienītiem slēpošanas kūrortiem ārvalstīs, tai skaitā uz Austriju, Itāliju, Šveici un citām valstīm.

Ceļojot Ziemassvētku un gadu mijas periodā cilvēkiem jāņem vērā, ka svētku laikā ievērojami – divas reizes – biežāk nekā citā periodā mēdz notikt dažādi pārpratumi un negadījumi ar bagāžu. Negadījumi ceļojuma laikā ne tikai sabojā ceļotāju omu, bet arī rada finansiālus zaudējumus. Kopumā par dažādām ķibelēm un gūtajām traumām ceļojumu laikā gadu mijas periodā pēdējos divos gados BTA apdrošināšanas atlīdzībās izmaksājusi 43 tūkstošus eiro. Vidējā BTA izmaksātā atlīdzība par ķibelēm ceļojumu laikā ir gandrīz 400 eiro.

Lai svētku laiks būtu mierīgs un patīkams, BTA šajā laikā it visus aicina īpaši parūpēties par savu un citu cilvēku drošību un atcerēties šos padomus:

1. Svētku laikā autovadītājiem īpaši uzmanīgiem jābūt lielveikalu stāvlaukumos un svinību vietās – pie kultūras un izklaides centriem. Autovadītāji, ievērojiet distanci un pārliecinieties par drošību pirms izbraukšanas atpakaļgaitā no stāvvietas!
2. Dodoties ārpus mājas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas, logi aizvērti un durvis patiešām aizslēgtas!
3. Baudot svētkus, neaizmirstiet par drošību un pasargājiet sevi no “muļķīgām” sadzīves traumām – pa slidenu ietvi pārvietojaties uzmanīgi, pušķojot eglīti, nepārvērtējiet savas spējas aizsniegt visaugstākos zarus, bet, dodoties uz salūtu, lieki neriskējiet un nesteidzieties!
4. Dodoties ceļojumā uz kādu eksotisku valsti, iepriekš izpētiet attiecīgās valsts virtuvi un ēšanas kultūru. Ievērojiet pastiprinātu higiēnu un piesardzību, lai Jūsu ceļojumu un svētku svinēšanu nesabojātu pēkšņa saslimšana.
5. Svētku laikā, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu, neesiet pārgalvīgi un izvērtējiet savas spējas!

Papildu informācija:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
AAS “BTA Baltic Insurance Company”
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

BTA: Ziemassvētku un gadu mijas negadījumi

0