BTA: decembrī un janvārī par 17 % palielinājies traumu skaits

Pievienoja:

Apdrošināšanas sabiedrība “BTA Insurance Company” SE (turpmāk – BTA), apkopojot datus par 2014. gada decembrī un 2015. gada janvārī pieteiktajām apdrošināšanas atlīdzībām nelaimes gadījumu un ceļojumu apdrošināšanā, secinājusi, ka gūto traumu skaits, salīdzinot ar citiem gada mēnešiem, palielinājies par 17 %. BTA dati liecina, ka lielākoties iedzīvotāji guvuši traumas, slēpojot, paslīdot un krītot uz apledojušām kāpnēm vai slidenas ietves.

Šoziem Latvijai raksturīgi mainīgi laikapstākļi – apledojums mijas ar atkusni, un uz ceļiem veidojas lielas peļķes, zem kurām slēpjas vēl neizkusušais ledus. Iepriekš minētie laikapstākļi būtiski veicina traumu gūšanas risku. To apliecina arī BTA statistika par 2014. gada decembrī un 2015. gada janvārī saņemtajiem apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem nelaimes gadījumu apdrošināšanā. Decembrī un janvārī cilvēki visbiežāk guvuši sasitumus un lūzumus, paslīdot un nokrītot. Piemēram, 2015. gada janvārī kāda BTA kliente, ejot uz sabiedriskā transporta pieturu Rīgā, pie Centrālās stacijas, paslīdēja uz apledojušās ietves un nokrita, gūstot labās rokas spieķa kaula lūzumu. Kāds cits BTA klients paslīdējis savas mājas pagalmā un krītot guvis labās rokas delnas lūzumu. Traumas slideno ceļu dēļ guvuši arī bērni, piemēram, kāds BTA apdrošināts astoņus gadus vecs bērns paslīdējis uz apledojušām kāpnēm mājas teritorijā un krītot pārsitis zodu un lūpu.

Daudzi BTA klienti jau pērnā gada nogalē un šī gada pirmajā mēnesī guvuši traumas nevis slideno ceļu dēļ, bet nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm. BTA eksperti norāda, ka, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, traumu gūšanas risks palielinās. BTA klienti visbiežāk gūst tādas traumas kā mežģījumus, audu plīsumus un kaulu lūzumus, savukārt izplatītākie traumu gūšanas iemesli ir kritiens no slēpēm vai sniega dēļa. Piemēram, pērnā gada nogalē vienā un tajā pašā dienā Riekstu kalnā, Tukuma novadā, traumas guva gan tēvs, gan meita. Tēvs, slēpojot, nokrita un guva pleca traumu – labās pleca locītavas muskuļu šķiedru plīsumu, bet meita, braucot ar sniega dēli, neveiksmīgi krita un guva kreisā apakšdelma abu kaulu lūzumu. Kādai citai BTA klientei neveiksmīgs izrādījās kritiens, slidojot, proti, sieviete uzkrita uz draudzenes slidas, kā rezultātā slidas asmens iedūrās sievietes kājā, radot nopietnu brūci. Vēl kāds cits BTA klients, slēpojot, krita un guva nopietnu traumu – meniska plīsumu.

Ņemot vērā to, ka Latvijas laikapstākļi ne vienmēr ziemā ir piemēroti ziemas sporta aktivitātēm, ik gadu arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju dodas izbaudīt ziemas sportiskās aktivitātes uz ārvalstu (Austrijas, Šveices, Vācijas, Itālijas u.c.) slēpošanas kūrortiem. Jāatzīmē, ka BTA jau šoziem ir saņēmusi vairākus apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par klientu gūtajām traumām ārvalstīs, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm. Kāda BTA kliente pērnā gada nogalē, slēpojot Itālijas slēpošanas kūrortā, krita un guva kreisās rokas traumu. Negadījuma rezultātā cietusī tika transportēta uz slimnīcu, kur viņai sniegta medicīniskā palīdzība. Kāda cita BTA kliente Ziemassvētkos guva pleca mežģījumu un saišu pārrāvumu pēc neveiksmīga kritiena no slēpēm Francijas kalnu kūrortā.

Izmaksātās apdrošināšanas atlīdzību summas par BTA klientu gūtajām traumām šosezon svārstās no pāris desmitiem eiro līdz pat teju trīs tūkstošiem eiro. Lielākās atlīdzību summas BTA izmaksājusi par BTA klientu gūtajām traumām ārvalstīs.

Iveta Rijniece, apdrošināšanas sabiedrības “BTA Insurance Company” SE Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore: “Raugoties uz statistiku, jāteic, ka arvien biežāk klienti gūst traumas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm. Kalnu slēpošana un braukšana ar sniega dēli ir kļuvusi par ļoti populāru ziemas sporta aktivitāti un brīvā laika pavadīšanas veidu gan pieaugušajiem, gan bērniem. Lai mazinātu smagu traumu gūšanas risku, iedzīvotājiem jāatceras par savu un savu bērnu drošību, ievērojot drošības nosacījumus, lietojot aizsarglīdzekļus un nepārvērtējot savas spējas. Dodoties nodarboties ar ziemas sporta aktivitātēm ārzemju kalnu kūrortos, noteikti jāiegādājas ceļojuma apdrošināšana un par plānotajām aktivitātēm pirms apdrošināšanas polises iegādes jāinformē arī apdrošinātājs. Jāuzsver, ka negadījuma rezultātā izmaksas par ārstēšanos ārvalstīs var būt ļoti augstas, savukārt, ja nebūs iegādāta ceļojumu apdrošināšanas polise, visas izmaksas būs jāsedz no saviem līdzekļiem. Pat salīdzinoši nelielas traumas gadījumā transportēšana līdz medicīnas iestādei, ārsta konsultācija un rentgena uzņēmuma veikšana var izmaksāt pat vairākus simtus eiro. Pērn saņēmām vairākus atlīdzību pieteikumus par gadījumiem, kad klienti guva nopietnas traumas slēpojot, un šādos gadījumos atlīdzības summas jau mērāmas vairākos tūkstošos eiro. Piemēram, pērn kāds BTA klients, braucot ar sniega dēli Itālijā, neveiksmīgi krita un guva pleca savainojumu. Medicīniskās palīdzības sniegšana šajā gadījumā klientam būtu izmaksājusi 6 800 eiro, bet, ņemot vērā, ka klients bija iegādājies ceļojumu apdrošināšanu, šīs izmaksas sedza BTA. Kādā citā gadījumā BTA klients guva traumu, slēpojot kalnu kūrortā Austrijā. Šajā gadījumā bija pat nepieciešama klienta evakuācija ar helikopteru. Par ārvalstīs sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, tajā skaitā par evakuāciju ar helikopteru, BTA veica apdrošināšanas atlīdzības izmaksu vairāk nekā 5 400 eiro apmērā.”

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sniegto informāciju, laikapstākļu prognozes liecina, ka šonedēļ Latvijā nostiprināsies sals un gaidāms arī neliels sniegs. Lai mazinātu traumu gūšanas risku, BTA aicina iedzīvotājus ievērot vairākus būtiskus priekšnosacījumus, kas ļaus pārvietoties pa apledojušajām ietvēm drošāk un stabilāk:

  • Esiet īpaši uzmanīgi, ja sniegs ir tikko uzsnidzis – zem tā var slēpties apledojums!
  • Izvēloties apavus, īpašu uzmanību pievērsiet tam, kāda ir apavu zole – no kāda materiāla zole ir izgatavota un kāds ir zoles protektors. Ziemas laikā būtu jāizvairās no apaviem ar gludu zoli.
  • Cilvēkiem, kuri uz apledojušas virsmas jūtas īpaši nedroši, ieteicams izmantot nūjas, piemēram, slēpošanai vai nūjošanai paredzētās nūjas. Nūjas sniegs papildus balstu un lielāku drošības sajūtu, pārvietojoties pa slidenajām ielām.
  • Ejot pa apledojušu ietvi, visdrošāk ir nesadoties rokās un neturēties pie cilvēka, kurš iet jums blakus. Ja būsiet sadevušies rokās vai turēsieties pie otra cilvēka un kritīsiet, bet viņš Jūs nespēs noturēt, iespējams, ka nokritīsiet un traumas gūsiet abi.
  • Staigājot pa slidenu ietvi, balstieties uz pilnas pēdas un speriet mazus soļus. Pārvietojieties tā, lai jūsu augums ir nedaudz vērsts uz priekšu un svars ir vienmērīgi sadalīts pa visu pēdu. Salīdzinājumam – līdzīgā solī pa ledu pārvietojas pingvīni.

BTA ir lielākā apdrošināšanas atlīdzību izmaksātāja Latvijā. 2014. gada deviņos mēnešos BTA bruto apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 64 milj. eiro, kas ir par 11,3 % vairāk nekā 2013. gada attiecīgajā laika periodā.

Informāciju sagatavoja:

Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
„BTA Insurance Company” SE
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

0