BTA jau 11. gadu dāvina Brīvības pieminekļa apdrošināšanu; polises apdrošinājuma summa – 1,5 miljoni eiro

Pievienoja:

Latvijas svētku nedēļas laikā, kad tiek atzīmēta Lāčplēša diena un Latvijas Republikas proklamēšanas diena, apdrošināšanas sabiedrība „BTA Insurance Company” SE (turpmāk – BTA), rūpējoties par Latvijas valsts simbola drošību, šogad jau 11. gadu pēc kārtas dāvina Rīgas pašvaldības aģentūrai „Rīgas pieminekļu aģentūra” (turpmāk – Rīgas pieminekļu aģentūra) Brīvības pieminekļa apdrošināšanas polisi par kopējo apdrošinājuma summu 1,5 miljoni eiro. Brīvības piemineklis aizvien ir vienīgais Latvijā apdrošinātais piemineklis.

Brīvības piemineklis tiek apdrošināts, pateicoties BTA iniciatīvai. Brīvības pieminekļa apdrošināšanas polisē ir iekļauta aizsardzība pret visiem pamatriskiem – ugunsnelaimēm, dūmu, vētras, krusas, plūdu un mehānisko transportlīdzekļu iedarbības, šķidrumu noplūdes no bojātiem cauruļvadiem, zemes noslīdējumiem un iegruvumiem, īpašuma ļaunprātīgas bojāšanas un citiem draudiem. Kopš 2008. gada Brīvības piemineklis ir apdrošināts arī pret apgānīšanu. Gadījumos, kad kāds ir atļāvies izrādīt klaju necieņu pret Latvijas neatkarības simbolu, viņam jāuzņemas atbildība, ne vien samaksājot administratīvo sodu un izciešot arestu, bet arī kompensējot visus izraisītos zaudējumus, ko BTA regresa kārtībā piedzen no kaitējuma nodarītāja, lai kurā valstī viņš atrastos.

Kopumā aizvadīto desmit gadu laikā BTA ir saņēmusi 17 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par Brīvības piemineklim nodarītiem bojājumiem. 16 no pieteiktajiem apdrošināšanas atlīdzību gadījumiem saistīti ar pieminekļa apgānīšanu – dabisko vajadzību kārtošanu pie Brīvības pieminekļa. Starp šī pārkāpuma veicējiem astoņi bijuši Latvijas iedzīvotāji un astoņi ārvalstu pilsoņi, tajā skaitā trīs Igaunijas pilsoņi, divi Zviedrijas pilsoņi, viens Lielbritānijas pilsonis, viens Norvēģijas pilsonis un viens Francijas pilsonis. Savukārt 2010. gadā reģistrēts gadījums, kad iereibis automašīnas “Mitsubishi Pajero” autovadītājs uzbrauca Brīvības pieminekļa kāpnēm. Kopumā desmit gadu laikā par kaitnieciskiem nodarījumiem Brīvības piemineklim BTA izmaksājusi apdrošināšanas atlīdzības 3 628 eiro apmērā.

Šogad par Brīvības piemineklim nodarītajiem bojājumiem BTA saņēmusi divus apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus. Vienā no gadījumiem šī gada jūlija beigās Francijas pilsonis traucējis mieru un kārtojis dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa. Arī otrā gadījumā, kas notika šī gada aprīlī, Igaunijas pilsonis kārtojis dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa. Par šiem diviem gadījumiem šogad BTA izmaksāja Rīgas pieminekļu aģentūrai apdrošināšanas atlīdzības kopumā 427 eiro.

Jānis Lucaus, apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE Valdes priekšsēdētājs: “Mēs kā Latvijas apdrošināšanas kompānija jūtamies pagodināti par iespēju apdrošināt mūsu valsts neatkarības, valstiskuma un brīvības simbolu jau vienpadsmito gadu pēc kārtas. Lai pasargātu kultūrvēsturisko mantojumu, daudzviet Eiropā un citviet pasaulē pieminekļu apdrošināšana ir plaši pielietota prakse. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs ir apdrošināta Brīvības statuja, Dānijā ir apdrošināta Mazās nāriņas statuja, bet Brazīlijā pret kaitnieciskiem nodarījumiem ir apdrošināta Kristus Pestītāja statuja. Lai rūpētos par Brīvības pieminekļa drošību, BTA to ir apdrošinājusi pret visiem iespējamajiem pamatriskiem, tajā skaitā arī pret apgānīšanu, kas, kā rāda statistika, diemžēl ir visbiežākais kaitnieciskais nodarījums piemineklim. Neraugoties uz to, ka Latvijā vairāku pieminekļu kultūrvēsturiskā un materiālā vērtība naudas izteiksmē ir mērāma vairāku miljonu eiro apmērā, par nožēlu Brīvības piemineklis ir aizvien vienīgais apdrošinātais piemineklis.”

Rīgas pieminekļu aģentūra šobrīd ir veikusi 40 pieminekļu novērtēšanu no 170 tās uzskaitē esošajiem Rīgas memoriāliem, pieminekļiem, dekoratīvajām skulptūrām un vides objektiem. Novērtēto pieminekļu kopējā noteiktā kultūrvēsturiskā un materiālā vērtība naudas izteiksmē ir 2,94 miljoni eiro. Trīs vērtīgākie no šobrīd novērtētajiem Rīgas pieminekļu aģentūras uzskaitē esošajiem pieminekļiem ir piemineklis dzejniekam Rainim Esplanādē (vērtība – 625,8 tūkstoši eiro), rakstniekam Andrejam Upītim veltītais piemineklis Kronvalda parkā (vērtība – 403,8 tūkstoši eiro) un piemineklis “Putenī” Torņkalnā (vērtība – vairāk nekā 280,3 tūkstoši eiro).

Informāciju sagatavoja:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
„BTA Insurance Company” SE
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

0