BTA: pērn četras reizes palielinājies negadījumu skaits, kuros velobraucēji guvuši traumas

Pievienoja:

Apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE (turpmāk – BTA) apkopotā statistika liecina, ka pērn, salīdzinot ar 2013. gadu, būtiski – četras reizes – palielinājies apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par negadījumiem, kuros cietuši velobraucēji. Neraugoties uz to, ka gada pirmie trīs mēneši nav aktīvās velosezonas laiks, šogad šajā periodā BTA saņēmusi jau piecas reizes vairāk atlīdzību pieteikumu par negadījumiem, kuros velobraucēji guvuši traumas nekā pērn šajā periodā. Ņemot vērā, ka sinoptiķi prognozē saulainas brīvdienas, kā arī liela daļa velobraucēju piedalīsies “Rīgas Velo nedēļas” atklāšanas pasākumos, BTA aicina velobraucējus, gājējus un transportlīdzekļu vadītājus būt uzmanīgiem un rūpēties par savu drošību.

Šonedēļ Rīgā sāksies “Rīgas Velo nedēļa”, kas vienkopus atklāšanas pasākumos pulcēs vairākus simtus velobraucēju. Sinoptiķu laika prognoze liecina, ka šī nedēļas nogale būs saulaina, un gaisa temperatūra paaugstināsies līdz pat +20o C. Siltie laikapstākļi noteikti veicinās iedzīvotāju vēlmi baudīt aktivitātes svaigā gaisā, tai skaitā, doties izbraukumā ar velosipēdu, lai piedalītos nedēļas nogalē plānotajos pasākumos vai vienkārši uzsāktu velosezonu.

Diemžēl teju katru dienu kāds no velobraucējiem cieš ceļu satiksmes negadījumā vai gūst traumu, krītot no velosipēda tepat Latvijā, vai arī baudot atpūtu ārzemju ceļojuma laikā. BTA dati par saņemtajiem atlīdzību pieteikumiem nelaimes gadījumu un ceļojumu apdrošināšanā liecina, ka pērn, salīdzinot ar 2013. gadu, būtiski – četras reizes – palielinājies negadījumu skaits, kuros cietuši velobraucēji. Kopumā BTA aizvadītājā gadā nelaimes gadījumu un ceļojumu apdrošināšanā par negadījumiem, kuros cietuši velobraucēji, apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 16 000 eiro. Savukārt, šogad pirmo trīs mēnešu laikā, salīdzinot ar identisku periodu pērn, BTA saņēmusi jau piecas reizes vairāk atlīdzību pieteikumu par velobraucēju gūtajām traumām. Apkopojot informāciju par velobraucēju gūtajām traumām, BTA secinājusi, ka visbiežāk velobraucēji kritienu rezultātā guvuši nobrāzumus un sasitumus, tomēr arvien biežāk velobraucēji gūst arī nopietnākas traumas – dažādus lūzumus, visbiežāk roku, plaukstu un atslēgas kaulu lūzumus.

Viens no iemesliem, kas paaugstina traumu gūšanas risku velobraucējiem, ir velosatiksmes intensitātes pieaugums. Saskaņā ar Latvijas Riteņbraucēju apvienības apkopoto informāciju pērn velokustība Rīgā pieaugusi par 17 %. Tomēr BTA speciālisti, izskatot atlīdzību pieteikumus, secina, ka velotraumu gūšanas risku veicina ne tikai satiksmes intensitāte, bet arī velobraucēju neuzmanība, pārgalvība un savstarpējā nesaprašanās ar citiem satiksmes dalībniekiem – transportlīdzekļu vadītājiem un gājējiem. Ņemot vērā pērnā gada tendences, BTA eksperti prognozē, ka velobraucēju skaits arī šosezon turpinās būtiski pieaugt, velosatiksmes intensitāte palielinās, tādējādi traumu gūšanas risks velobraucējiem palielināsies.

Iveta Rijniece, apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore: „Tuvojoties siltajai nedēļas nogalei un “Rīgas Velo nedēļas” atklāšanas pasākumiem, aicinām gan velobraucējus, gan transportlīdzekļu vadītājus un gājējus būt uzmanīgiem un saprotošiem vienam pret otru. Lai velobraucēji izvairītos vai vismaz daļēji pasargātu sevi no traumām, pirmkārt, jābrauc tādā ātrumā, lai brīdī, kad pēkšņi uz ceļa vai uz velobraucējiem iezīmētās velojoslas parādās šķērslis, velobraucējs spētu nobremzēt, izvairoties no kritiena. Otrkārt, velobraucējiem rūpīgi jāizvērtē, kuros ceļa posmos un kādā laikā drošāk ir pārvietoties pa ielas braucamo daļu, bet kuros posmos pa gājēju ietvēm, jo ir gadījumi, kad velobraucēji cieš ceļu satiksmes negadījumos intensīvas satiksmes laikā, braucot pa ielas braucamo daļu un pārgalvīgi mainot braukšanas joslas. Treškārt, velobraucējiem obligāti jālieto paredzētie aizsarglīdzekļi – ķiveres, ceļgalu un elkoņu aizsargus, un cimdus. Vecākiem noteikti jāseko līdzi, lai bērni lietotu aizsarglīdzekļus. Savukārt, automašīnu vadītājus aicinām ņemt vērā, ka Latvijā ir sākusies velosezona un, braucot pa ielām, jo sevišķi tām, kur atrodas velojoslas, labāk divreiz paskatīties sānu spoguļos pirms manevra veikšanas. Jāatzīmē, ka velobraucējiem kā ceļu satiksmes dalībniekiem nav obligāta prasība apdrošināties, tomēr ik gadu velobraucējiem risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumā, gūt traumu, sabojāt savu velosipēdu un citai personu piederošu īpašumu, piemēram, automašīnu, būtiski palielinās. Lai velobraucējiem būtu iespēja finansiāli sevi pasargāt no arvien pieaugošajiem riskiem, pērn BTA izstrādāja īpaši velobraucējiem paredzētu kompleksu apdrošināšanas pakalpojumu – “BTA Velopolisi”, kas nodrošina ne tikai medicīnisko izdevumu segšanu gūto traumu gadījumā, bet arī kompensācijas izmaksu par gūtajām traumām atkarībā no to smaguma, atlīdzības izmaksu par zaudējumiem sakarā ar velosipēda bojājumiem vai pilnīgu bojāeju, atlīdzības izmaksu velosipēda zādzības gadījumā, kā arī sedz zaudējumus, kurus velosipēdists radījis citiem cilvēkiem, piemēram, gājējiem vai citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tai skaitā, velobraucējiem un autovadītājiem.”

Pērn BTA lielākā izmaksātā atlīdzība par negadījumu, kurā cietis velobraucējs – 2 450 eiro, šogad – 555 eiro

Saskaņā ar BTA statistikas datiem, krītot no velosipēda vai iekļūstot ceļu satiksmes negadījumā, ārstēšanās izdevumi var būt ievērojami – vairāku tūkstošu eiro apmērā. Ja velobraucējs nav apdrošinājies pret nelaimes gadījumiem vai iegādājies īpaši velobraucējiem izstrādāto “BTA Velopolisi”, tad ārstēšanās izdevumi ir jāsedz no personīgiem līdzekļiem.

Pērn lielāko atlīdzību – 2 450 eiro – BTA izmaksāja kādam klientam, kurš bija apdrošinājies pret nelaimes gadījumiem un cietis negadījumā 2014. gada jūlijā. Velobraucējs, braucot pāri vienam no Rīgā esošajiem tiltiem, mēģināja apsteigt gājēju, bet ar velosipēda stūri aizķēra apgaismes stabu un zaudēja līdzsvaru. Rezultātā, krītot pāri velosipēda stūrei, velobraucējs guva galvas un rokas traumu. BTA atlīdzināja gan izdevumus par medicīniskajiem pakalpojumiem, gan arī izmaksāja kompensāciju par gūtajām traumām.

Šogad par negadījumu, kurā cietis velobraucējs, lielāko apdrošināšanas atlīdzību – 555 eiro – BTA izmaksāja kādam velobraucējam, kurš iekļuva ceļu satiksmes negadījumā un guva nopietnas traumas – desmit ribu lūzumus un iekšējo orgānu traumas. BTA cietušajam saskaņā ar iegādātās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises noteikumiem velobraucējam atlīdzināja izdevumus par medicīniskajiem pakalpojumiem, kā arī izmaksāja kompensāciju par gūtajām traumām.

BTA aicina visus velobraucējus izbaudīt saulaino nedēļas nogali un piedalīties “Rīgas Velo nedēļas” atklāšanas pasākumos, tai skaitā apmeklēt arī Tvīda brauciena noslēguma pasākumu velosipēdu darbnīcas Ērenpreiss pagalmā Rīgā, A.Čaka ielā 90, kurā piedalīsies arī BTA pārstāvji. Uzsākot velosezonu un baudot pavasarīgos laikapstākļus, neaizmirsīsim par drošību uz ceļa – cienīsim viens otru, pārvietojoties gan ar automašīnu, gan ar velosipēdu, gan ejot ar kājām!

Informāciju sagatavoja:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
„BTA Insurance Company” SE
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

0