BTA: rudenī par 11 % pieaudzis atlīdzību pieteikumu skaits transportlīdzekļu apdrošināšanā

Pievienoja:

Apdrošināšanas sabiedrība „BTA Insurance Company” SE (turpmāk – BTA) apkopotā informācija par septembrī un oktobrī saņemtajiem apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem transportlīdzekļu apdrošināšanā liecina, ka, salīdzinot ar citiem mēnešiem, šajā laika periodā saņemto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits pieaudzis par 11 %. Analizējot saņemtos apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus, BTA secinājusi, ka rudens mēnešos transportlīdzekļu iekļūšanu ceļu satiksmes negadījumos visbiežāk veicinājis slidens ceļš, peļķes un lietus. Tas nozīmē, ka autovadītājiem rudenī lielāka uzmanība jāpievērš gan mainīgajiem laikapstākļiem, gan transportlīdzekļa tehniskajam stāvoklim, gan arī braukšanas stilam. 

Rudens tumšais laiks, mainīgie laikapstākļi ar lietavām un miglu apgrūtina redzamību uz ceļa, kā arī pasliktina braukšanas apstākļus. Šādos laikapstākļos palielinās ceļu satiksmes negadījumu risks. Lietus laikā mainās ceļa seguma stāvoklis, un šī iemesla dēļ autovadītājs var nonākt situācijā, kad transportlīdzekļa riepas zaudē saķeri ar ceļu, kā rezultātā transportlīdzeklis var saslīdēt vai arī var sākties akvaplanēšana. Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem pērnā gada laikā 21 % no visiem reģistrētajiem ceļu satiksmes negadījumiem noticis tieši uz slapja ceļa seguma.

Savukārt BTA septembrī un oktobrī saņemto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits transportlīdzekļu apdrošināšanā liecina, ka arī šī gada rudens laikapstākļi veicinājuši ceļu satiksmes negadījumu skaita pieaugumu. Šogad rudens mēnešu – septembra un oktobra – laikā kopumā BTA saņēmusi 2921 apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu par transportlīdzekļiem nodarītiem bojājumiem, kas ir par 11 % vairāk nekā citos šī gada mēnešos. Šoruden iekļūšanu ceļu satiksmes negadījumos nereti veicinājuši arī paši autovadītāji, braucot pārgalvīgi un neievērojot laikapstākļiem atbilstošu braukšanas stilu, kā rezultātā automašīnas sākušas slīdēt vai sākusies akvaplanēšana, un autovadītāji zaudējuši kontroli pār savu transportlīdzekli. Bieži vien autovadītājiem arī trūkst braukšanas pieredzes sliktos laikapstākļos. Biežākās kļūdas, ko sliktos laikapstākļos pieļauj autovadītāji: novēlota bremzēšana vai pārāk strauja bremzēšana, kas palielina risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā un laikapstākļiem neatbilstošs braukšanas ātrums.

Iveta Rijniece, apdrošināšanas sabiedrības “BTA Insurance Company” SE Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore: „Jāuzsver, ka daudziem autovadītājiem rudenīgie laikapstākļi ar lietavām, kas veido peļķes un slidenu ceļa virsmu, joprojām sagādā grūtības vadīt transportlīdzekli. Šādos laikapstākļos autovadītājiem jābūt īpaši piesardzīgiem uz ceļa, kā arī regulāri jāseko līdzi sava transportlīdzekļa tehniskajam stāvoklim. Mūsu pieredze liecina, ka daļa ceļu satiksmes negadījumu notiek arī nepiemērotu auto riepu dēļ, tāpēc aicinām autovadītājus negaidīt 1. decembri, kad ziemas riepu maiņa ceļu satiksmē ir obligāta, un nomainīt riepas jau savlaicīgi. Laikapstākļiem neatbilstošas riepas un slikts transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis būtiski ietekmē drošību uz ceļa pat tad, ja pie stūres ir pieredzējis autovadītājs. Pārgalvība, slikts transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis, neprasmīga braukšana nelabvēlīgos laikapstākļos var izraisīt smagu ceļu satiksmes negadījumu, kurā var ciest gan pats autovadītājs un tā spēkrats, gan arī citi ceļu satiksmes dalībnieki.”

Lietus, peļķes un slidens ceļš var radīt zaudējumus pat vairāku tūkstošu eiro apmērā
Neraugoties uz to, ka rudenī, tāpat kā citos gadalaikos, visbiežāk tiek konstatēti ceļu satiksmes negadījumi, kuros notiek transportlīdzekļu sadursmes un transportlīdzekļa uzbraukums citam transportlīdzeklim, septembrī un oktobrī BTA saņemtajos atlīdzību pieteikumos autovadītāji arvien biežāk nekā citos mēnešos norāda, ka ceļu satiksmes negadījumu veicinājuši nelabvēlīgi laikapstākļi: slidens ceļš, lietus un slikta redzamība lietus laikā, kā arī peļķes.
Oktobrī, kad Latvijā būtiski samazinājās gaisa temperatūra, vietām arī ceļi bija slideni, un tas bija iemesls vairākiem ceļu satiksmes negadījumiem. Piemēram, šī gada 25. oktobrī kāds BTA klients, braucot pa meža ceļu Baldones novadā ar 2007. izlaiduma gada “Volkswagen Crafter” markas kravas transportlīdzekli, saslīdēja un ietriecās kokā. Negadījuma rezultātā transportlīdzeklim radīto bojājumu novēršanas izdevumi sasniedz 2500 eiro. Kādā citā negadījumā, kas notika 15. oktobrī Daugavpilī, transportlīdzekļa vadītājs, braucot ar 2006. izlaiduma gada “Volvo” markas automašīnu, bremzēja, bet nespēja apturēt savu spēkratu uz slidenā ceļa, tādēļ notika sadursme ar priekšā braucošo “Volkswagen” markas transportlīdzekli. Šī negadījuma rezultātā „Volvo” markas transportlīdzeklim radīto bojājumu novēršanas remontdarbu izmaksas, ko segs BTA, sasniedz 2000 eiro.

Stiprs lietus rudenī nav retums, un bieži vien lietus laikā uz ceļiem izveidojušās risas var izraisīt saslīdēšanu vai akvaplanēšanu. Tā piemēram, 10.oktobrī stipra lietus laikā Ventspilī kāds BTA klients, braucot ar 2007. izlaiduma gada “Porsche Cayenne” markas transportlīdzekli un veicot kreiso pagriezienu, nespēja novaldīt savu automašīnu, kā rezultātā automašīna saslīdēja un nobrauca no ceļa. Transportlīdzeklim konstatēto bojājumu novēršanas izmaksas sasniedz 1130 eiro.

Arī lietus laikā izveidojušās peļķes var radīt zaudējumus vairāku simtu eiro apmērā. Šī gada oktobrī BTA saņēma atlīdzības pieteikumu par kādu Bauskas novadā notikušu gadījumu, kad BTA klients, braucot ar 2006. izlaiduma gada “Renault” markas transportlīdzekli pa pielijušu ielu, uzbrauca lielam akmenim, kas dziļajā peļķē nebija pamanāms. Negadījumā tika bojāta transportlīdzekļa motora apakšējais aizsargs un karteris, par kuru remontdarbiem aprēķināti izdevumi 472 eiro apmērā.

Rūpējoties par ceļu satiksmes drošību, BTA apkopojusi būtiskākos ieteikumus autovadītājiem drošai braukšanai rudens laikā:

  • Jebkuros laikapstākļos, bet jo īpaši lietainā un miglainā laikā, pirms sēšanās pie automašīnas stūres objektīvi novērtējiet savu pašsajūtu, lai pārliecinātos, vai neesat pārāk noguris un miegains! Nogurums un miegainība būtiski samazina koncentrēšanās spējas. Atcerieties, ka automašīnas vadīšana nelabvēlīgos laikapstākļos prasa papildu koncentrēšanās spējas!
  • Vadot automašīnu, saziņai pa mobilo tālruni, izmantojiet brīvroku sistēmu! Savukārt, nelabvēlīgos laikapstākļos – stipra lietus un biezas miglas laikā – ieteicams maksimāli koncentrēties braukšanai un izvairīties no saziņas pa tālruni arī tad, ja izmantojat brīvroku sistēmu, jo eksperti atzinuši, ka arī šāda saziņa pa tālruni, izmantojot brīvroku sistēmu, novērš autovadītāja uzmanību no ceļa.
  • Lai nodrošinātu nepieciešamo transportlīdzekļa stabilitāti uz ceļa, regulāri jāseko līdzi transportlīdzekļa riepu stāvoklim, protektora dziļumam un gaisa spiedienam riepās.
  • Rudens tumšajā laikā autovadītājiem vienmēr jāpārliecinās par transportlīdzekļa gaismu darbību, jo sevišķi, ja autovadītāji pārvietojas neapgaismotos ceļa posmos.
  • Nolietojušās vējstiklu slotiņas lietainā laikā var papildus stipri apgrūtināt redzamību uz ceļa, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi nomainīt vējstiklu slotiņas. Slotiņas būtu jāmaina vidēji reizi gadā un vislabāk to izdarīt agrā rudenī, kad priekšā ir tumšais un nokrišņiem bagātais rudens un ziemas periods.
  • Piedaloties satiksmē, autovadītājiem jāietur pietiekama distance no priekšā braucošā transportlīdzekļa. Tas ir īpaši nozīmīgi lietus laikā, kad ceļa segums ir slapjš.
  • Autovadītājiem vienmēr jāizvēlas laikapstākļiem un ceļa seguma stāvoklim atbilstošs braukšanas ātrums un stils. Pārāk liels braukšanas ātrums, kā arī neuzmanīgs un agresīvs autovadīšanas stils var veicināt transportlīdzekļa saslīdēšanu, radīt grūtības savlaicīgi nobremzēt, tādējādi palielinot risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā.
  • Braucot rudens lietavu laikā, transportlīdzeklim var sākties akvaplanēšana. Ja sākusies akvaplanēšana, autovadītājs nedrīkst strauji bremzēt! Nepieciešams pakāpeniski samazināt braukšanas ātrumu, tādējādi atgūstot saķeri ar ceļa virsmu. Pērn BTA sadarbībā ar “Drošas braukšanas poligonu 333” izveidojusi drošas braukšanas instrukciju, kurā sniegti praktiski padomi autovadītājiem, kā izvairīties no akvaplanēšanas un kā rīkoties, ja tā tomēr sākās. Video instrukcija pieejama: http://www.youtube.com/watch?v=dRj0pOMBzeo

BTA ir lielākā apdrošināšanas atlīdzību izmaksātāja Latvijā. Kopumā 2013.gadā BTA bruto apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 77,8 milj. eiro, kas ir par 13 % vairāk nekā 2012.gadā. 2014.gada deviņos mēnešos BTA bruto apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 64 milj. eiro, kas ir par 11,3 % vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā laika periodā.

Informāciju sagatavoja:

Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
„BTA Insurance Company” SE
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

0