BTA: svētku laikā bez uzraudzības atstātas iedegtas sveces var nodarīt zaudējumus pat 16 tūkstošu eiro apmērā

Pievienoja:

Apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE (turpmāk – BTA) dati liecina, ka katru gadu Adventes un ziemas saulgriežu laikā ugunsnelaimju skaits palielinās par 20 %. Visbiežāk svētku gaidīšanas laikā ugunsnelaimes izcēlušās cilvēku neuzmanīgas rīcības dēļ, bez uzraudzības atstājot iedegtas sveces vai iekurtu kamīnu. Pērn Adventes laikā bez uzraudzības atstāta svece kāda BTA klienta privātīpašumam radīja bojājumus 16 tūkstošu eiro apmērā.

Rudens un ziemas mēnešos iedzīvotāji arvien vairāk dzīvokļos un privātmājās iededz sveces vai iekur kamīnus, veicinot mājīguma un siltuma sajūtu mājoklī. Adventes laikā tiek aizdegtas arī svecītes, kas atrodas Adventes vainagos vai dažādos citos svētku rotājumos. Adventes vainagi vairumā gadījumu tiek veidoti no dabas materiāliem (skujkokiem, salmiem, čiekuriem un sausām sūnām), kas tiek papildināti ar dažādiem viegli uzliesmojošiem materiāliem, piemēram, plastmasas rotājumiem, dažādām sintētiska auduma lentām u.tml. Bez uzraudzības atstāta iedegta svece Adventes vainagā var izraisīt nopietnu ugunsnelaimi. Kūstot parafīnam, sveces liesma var pietuvoties vainaga rotājumiem, galda virsmai un sausajiem dabas materiāliem, izraisot nopietnu ugunsgrēku. Savukārt, kurinot kamīnu, no tā var izkrist kvēlojoša ogle un izraisīt blakus novietota priekšmeta, piemēram, paklāja vai dīvāna, aizdegšanos. Diemžēl cilvēki nereti aizmirst, ka iedegtas sveces vai līdz galam neizkurinātu kamīnu nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Saskaņā ar BTA statistiku, tieši decembrī un janvārī cilvēku neuzmanīga un neapdomīga rīcība, atstājot bez uzraudzības iedegtas sveces vai iekurtu kamīnu, izraisa par 20 % vairāk ugunsnelaimju nekā citos gada mēnešos.

Pērnā gada Adventes laikā kādam BTA klientam Liepājā bez uzraudzības atstāta iedegta svece radīja nopietnus bojājumus īpašumam. Ugunsgrēks izcēlās virtuvē, kur uz plastmasas galda bija atstāta svece. Saimnieks, pārrodoties mājās, konstatēja, ka dzīvoklis ir pilns ar dūmiem, bet virtuvē pamanīja atklātu liesmu un nekavējoties izsauca ugunsdzēsējus. Ugunsgrēka rezultātā tika bojātas dzīvokļa sienas, grīda, durvis, palodzes, lustras, žalūzijas, virtuves mēbeles, sadzīves tehnika (televizors, tvaika nosūcējs, plīts virsma, cepeškrāsns, ledusskapis, kafijas automāts, elektriskā tējkanna, tosters) un sadzīves priekšmeti. Par šo negadījumu BTA klientam izmaksāja apdrošināšanas atlīdzību 16 tūkstošu eiro apmērā.

Kādam citam BTA klientam šī gada janvārī ugunsgrēku privātmājā Kuldīgā izraisīja bez uzraudzības atstāts kamīns, kurā nebija līdz galam izdegušas ogles. Konkrētajā privātmājā saimnieki ziemas laikā nedzīvoja, to pieskatīja kaimiņš. Aukstā laika dēļ kaimiņš iepriekšējās dienas vakarā bija iekūris kamīnu un uzturējies mājā, kamēr malka izdegusi. No mājas kaimiņš aizgājis vien tad, kad kamīnā palikušas tikai ogles. Tomēr sprakšķošu un gruzdošu ogļu dēļ aizdegās dīvāns, kas atradās netālu no kamīna. Ugunsnelaimes rezultātā īpašumam tika radīti ievērojami bojājumi, par kuriem BTA izmaksāja apdrošināšanas atlīdzību 8,5 tūkstošu eiro apmērā.

Iveta Rijniece, apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore: „Diemžēl ik gadu saskaramies ar gadījumiem, kad iekurts kamīns, krāsns vai nepieskatīta svece izraisījusi ugunsnelaimi. Jāatceras, ka pat neliela sveces dzirkstele vai kvēlojoša kamīna ogle var pārvērsties nopietnā ugunsgrēkā un radīt ne tikai ievērojamus bojājumus īpašumam, bet arī apdraudēt cilvēku dzīvību. Ugunsnelaimes rezultātā cilvēki var palikt bez mājokļa un sekas var būt dramatiskas, ja īpašums nav bijis apdrošināts. Tomēr arī tad, ja cilvēks ir apdrošinājis savu īpašumu, viņš nedrīkst aizmirst par elementāriem drošības pasākumiem, piemēram, atstāt bez uzraudzības degošas sveces. Šādā gadījumā apdrošināšanas sabiedrības var samazināt apdrošināšanas atlīdzības apmēru. BTA svētku gaidīšanas laikā aicina iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un neatstāt bez uzraudzības nedz iedegtas sveces, ne iekurtus kamīnus un krāsnis, nedz arī elektriskās eglīšu virtenes vai elektriskos svečturus. Liela uzmanība svētku laikā jāpievērš arī bērniem, jau savlaicīgi atgādinot par ugunsdrošības noteikumiem un to, ka ar uguni rotaļāties nedrīkst.”

Lai sveču, kamīna un krāsns liesma paliktu atmiņā tikai ar patīkamām un siltām Adventes laika sajūtām, BTA apkopojusi būtiskākos padomus, kas iedzīvotājiem jāievēro, lai pasargātu sevi, savus tuviniekus un īpašumu no ugunsnelaimes:

 • Pirms sveces aizdegšanas, jāpārliecinās, ka tā nav iepakojumā un jāizlasa lietošanas instrukcija.
 • Aizejot prom no mājām vai dodoties gulēt, jānodzēš visas aizdegtās sveces!Aizejot prom no mājām vai dodoties gulēt, bez uzraudzības nedrīkst atstāt degošu kamīnu vai krāsni, pat tad, ja tajā palikušas vien gruzdošas ogles.
 • Jāatceras, ka sveces jānovieto uz ugunsizturīgas virsmas un drošā attālumā no Adventes vainaga rotājumiem un pamatnes.
 • Degošas sveces nedrīkst novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, pie iekurta kamīna vai krāsns, radiatoriem un televizoriem.
 • Jebkura liesma ir ne vien gaismas, bet arī liela siltuma avots, kas var izraisīt blakus esošu priekšmetu aizdegšanos. Šī iemesla dēļ blakus aizdegtai svecei vai iekurtam kamīnam un krāsnij nedrīkst atrasties viegli uzliesmojoši priekšmeti, piemēram, paklājs, dīvāns, galdauts, gultas veļa, plastmasas priekšmeti u.tml.
 • Sveču dedzināšanas laikā logiem un ārdurvīm ir jābūt aizvērtām! Ja sveces liesma ir nonākusi caurvējā, tā var viegli pāriet un aizdedzināt, piemēram, aizkarus, galdautu vai mēbeles.
 • Aizdegtai svecei vienmēr jāatrodas stabilā un vertikālā pozīcijā! Pirms aizdedziniet Adventes vainagā iestiprinātas sveces, jāpārliecinās, vai tās nevar apgāzties, ja kāds, piemēram, garām ejot, aizķer un izkustina galdu, uz kura atrodas vainags.
 • Uzmaniet, lai sveces atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā!
 • Noteikti atgādiniet bērniem par ugunsdrošības jautājumiem svētku laikā. Bērniem atkārtoti jāizstāsta, ka ar uguni jābūt uzmanīgiem un ar to nedrīkst spēlēties!
 • Neatstājiet bērnus vienus pašus, ja mājoklī ir aizdegtas sveces vai iekurtas krāsnis un kamīns!
 • Nodzēsiet sveci, ja tā kūp, vairākkārt uzplaiksnī vai liesma kļūst pārāk augsta. Tas nozīmē, ka svece deg nepareizi un liesma netiek kontrolēta. Ļaujiet svecei atdzist, apstrādājiet dakti, tad atkārtoti aizdedziniet.
 • Esiet īpaši uzmanīgi ar svecēm, kas satur dažādus dekoratīvus elementus, piemēram, ja to iekšpusē vai apkārt tām ir dekoratīvas dabīgās lapas un ziedi. Šādas sveces degšanas laikā var uzliesmot, tāpēc to degšana jākontrolē īpaši uzmanīgi!
 • Jāatceras, ka dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekoratīvajiem plastmasas elementiem nav paredzētas dedzināšanai!

Ja tomēr ir noticis negadījums, pirmkārt, jāziņo attiecīgajiem dienestiem (Valsts policijai, VUGD vai Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai), zvanot pa tālruni 112. Izceļoties ugunsgrēkam, pirmkārt, padomājiet par savu drošību! Kad negadījuma sekas ir novērstas un apdraudējums vairs nepastāv, aicinām par negadījumu ziņot savam apdrošinātājam un pieteikt apdrošināšanas atlīdzību. BTA klienti var pieteikt negadījumu un apdrošināšanas atlīdzību, zvanot uz diennakts BTA Klientu atbalsta dienestu pa tālruni 26 12 12 12. BTA speciālisti uzklausīs un sniegs palīdzību visu diennakti gan svētku gaidīšanas laikā, gan arī svētkos.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
„BTA Insurance Company” SE
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796

0