ERGO izmaksāta šogad lielākā lauktehnikas apdrošināšanas atlīdzība – vairāk nekā 103000 eiro apmērā

Pievienoja:

Par zaudējumiem, kas kādam uzņēmējam Latgalē radušies, sadegot traktortehnikai, ERGO izmaksāta šogad lielākā atlīdzība lauksaimniecībā izmantojamās tehnikas apdrošināšanā – 103100 eiro. Nodeguši vairāki traktori, kas pēc negadījuma vairs nebija atjaunojami.

 Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO dati, visbiežāk zaudējumus lauku, meža vai būvtehnikai nodara akmeņi, izsitot logu vai kabīnes durvis. Tāpat, strādājot uz lauka un uzbraucot uz akmens, nereti tiek nolauzts arkls vai bojāta ritošā daļa. Labības kulšanas laikā mēdz uzbraukt kādam nepamanītam priekšmetam, kas var tikt ierauts labības kulšanas mehānismā. ERGO praksē ir bijuši negadījumi ar tehnikas apgāšanos, kas var atgadīties pat nelielā grāvī. Vidējā atlīdzība par šādiem negadījumiem mērāma 2500 eiro robežās. Taču vislielākos finansiālos draudus rada ugunsgrēki, kad tehnika pilnīgi gājusi bojā, kā arī zādzības un ceļu satiksmes negadījuma rezultātā radīti bojājumi. Lielākā atlīdzība, kas ERGO izmaksāta par bojā gājušu tehniku, ir 214 000 eiro.

“Fakts, ka spectehnika tiek lietota bez apdrošināšanas, diemžēl Latvijā nereti tiek uztverts kā pašsaprotams, par attaisnojumu aizbildinoties ar tehnikas vecumu vai reto pielietojumu. Tajā pašā laikā neapdrošinātās tehnikas īpašniekam jārēķinās ar lieliem riskiem, ko var radīt bojājums vai zādzība, kā arī negadījums, kurā tā var tikt iesaistīta. Vai tas būtu būvnieks, mežstrādnieks vai lauksaimnieks – viņa darbs un bizness ir tieši atkarīgs no spectehnikas,” stasta Ritvars Heniņš, ERGO Riska parakstīšanas departamenta direktors.

Saskaņā ar ERGO datiem aktīvāk savu tehniku apdrošina mežistrādē, ceļu būvē un karjeros strādājošie, bet lauksaimnieki ir kūtrāki. “Tāpēc tiem, kas darbojas šajās jomās, nopietni jāizsver iespējamie riski. Piemēram, ko lai iesāk lauksaimnieks, ja tieši sējas vai pļaujas laikā paliek bez galvenā darbarīka? Vai viņš var atļauties to aizņemties, nomāt vai nopirkt vietā citu? Apdrošināšana līdz ar to ir garants, ka darbus var turpināt un nenāksies rēķināties ar neparedzētiem izdevumiem,” norāda Ritvars Heniņš.

 Tajā pašā laikā, lai gan kopumā spectehnikas apdrošināšanas apjoms gadu no gada pieaug, liela daļa, tajā skaitā arī lauksaimniecībā izmantojamās tehnikas, Latvijā joprojām netiek apdrošināta. ERGO aplēses liecina, ka aptuveni divas trešdaļas būvniecībā, mežistrādē, lauksaimniecības u.tml. darbos izmantotās tehnikas nav transportlīdzekļu un spectehnikas apdrošināšanas.

0