If: Īssavienojuma izraisīts ugunsgrēks Rīgas centrā izmaksā gandrīz 130 000 eiro

Pievienoja:

Pēc augustā Rīgas centrā notikušā sprādziena un ugunsgrēka kādā centrā esoša Krišjāņa Barona ielas ēkā, apdrošināšanas sabiedrība If Apdrošināšana aprēķinājusi, ka negadījuma seku likvidācijas remontdarbu izmaksas ir mērāmas gandrīz 130 000 eiro apmērā. Attiecīgie remontdarbi jau ir uzsākti.

Saskaņā ar ekspertu atzinumu, sprādzienu un tā izraisītās aizdegšanās cēlonis bija īssavienojums kādā no ēkas augšstāva dzīvokļiem 60 kvadrātmetru platībā, kurā bija vecas elektroinstalācijas. Atlīdzība par ēkas remontdarbiem ēkas īpašniekam aprēķināta gan par sprādzienā cietušā dzīvokļa remontdarbiem, gan par zemākajos stāvos esošo dzīvokļu remontdarbiem, kuri bija būtiski cietuši tieši no glābšanas darbos izmantotā ūdens daudzuma.

Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta sniegto informāciju 2014.gada deviņos mēnešos notikušas jau 533 uguns nelaimes, kuru iespējamais cēlonis ir bijis saistīts ar īssavienojumiem, bojājumiem elektroierīcē, elektroierīču ekspluatācijas vai ierīkošanas noteikumu pārkāpumiem. Savukārt 2013.gadā kopējais šādu ugunsgrēku skaits bija 774.

“Mūsdienu plašajā tirgus piedāvājumu klāstā aizvien populārākas kļūst tendences cilvēkiem dzīvot veselīgāk, rūpīgi vērtējot un raugoties ko pērkam. Diemžēl, iespējams, zināšanu trūkuma dēļ, šīs tendences nav manāmas, ja tiek domāts elektrodrošību mājokļos un apkārtējā vidē”, norāda If Apdrošināšana Īpašuma produkta vadītājs Endijs Melecis.

If Apdrošināšana pieredze liecina, ka mājokļu īpašnieki reti aizdomājas par sev piederošo elektroinstalāciju stāvokli un atbilstību darbam ar tirgū piedāvāto, bieži vien ļoti jaudīgo tehniku, tā vietā izvēloties ieguldīt līdzekļus acīm tīkamos uzlabojumos – dzīvokļa apdarei un iedzīves priekšmetiem. Bieži ugunsnelaimju cēlonis ir novecojušas elektroinstalācijas, kuru savulaik paredzētā jauda nav ne tuvu tam, cik daudz tiek izmantots mūsdienu ģimenes dzīves nodrošināšanai. Novecojušais elektroinstalāciju izolācijas materiāls laika un klimata ietekmē, zaudē savas tehniskās īpašības un paliek trausls, ciets, porains, kā arī zaudē savu elastību. Lielās slodzes dēļ elektriskais vads sāk sasilt un uzkarst, kas saskarē ar elektriskā vada izolāciju, veicina izolācijas tālāku bojāšanos, kušanu, kas laikus nepamanīta var veicināt ugunsgrēka izcelšanos. Svarīgi ir pareizi aprēķināt mājoklī izmantojamo elektroierīču noslodzi un ierīkot atbilstošus kabeļus, uzstādīt prioritāros ķēžu pārslēdzējus, strāvas noplūdes slēdžus, neekonomēt uz lētākām elektrovadības ierīcēm un dūmu detektoriem.

Lai veicinātu elektroinstalāciju drošu ekspluatāciju, If Apdrošināšana iesaka pārbaudīt to stāvokli, īpaši, ja esošās elektroinstalācijas kalpo divdesmit un vairāk gadus.

Informāciju sagatavoja:
Daiga Bluķe,
If Apdrošināšana komunikācijas vadītāja,
Tālr. 67 094 755,
e-pasts: daiga.bluke@if.lv

0