Latvijas apdrošināšanas tirgus palēnām kāpina pieauguma tempu

Pievienoja:

Sākotnējie dati par apdrošinātāju darbības rezultātiem 2014. gada 3 ceturkšņos[1] liecina, ka Latvijas iekšējais apdrošināšanas tirgu (neskaitot ārzemēs parakstīto prēmiju apjomu) pieaudzis par 11%, un kopumā apdrošināšanas sabiedrības parakstījušas prēmijas (bruto) € 250,5 milj. apmērā.*

Atlīdzībās izmaksāti € 140,8 milj.; salīdzinot ar pērnā gada 3 ceturkšņiem, izmaksāto atlīdzību apjoms samazinājies par 2%.

 • No lielajiem veidiem visstraujāk augusi dzīvības apdrošināšana (ieskaitot uzkrājošo apdrošināšanu) – par 24%. Šis veids Latvijas tirgū ieņem vislielāko tirgus daļu – 21% ar prēmijām € 53 milj. apmērā. Izmaksāto atlīdzību apjoms gan samazinājies par 21%, taču tas, visticamāk, saistīts ar pērn piedzīvoto straujo atlīdzību pieaugumu piecgadīgo tirgum piesaistīto līgumu termiņa izbeigšanās dēļ un tam sekojošo atlīdzību apjomu atgriešanos tuvāk iepriekšējam līmenim.
 • Lai gan veselības apdrošināšana (19% no tirgus) noslīdējusi uz otro vietu, tajā joprojām turpinās dinamisks pieaugums – 15%. Kopā prēmijās parakstīti € 48,1 milj.
 • KASKO apdrošināšanas pieauguma temps mazinājies līdz +6%, parakstīto prēmiju apjoms sasniedzis € 46 milj. (18% no tirgus).
 • Nedaudz augusi arī OCTA – parakstītas prēmijas € 38,2 milj. apmērā (15% no tirgus), tirgus apjoms palielinājies par +2%.
 • Īpašuma apdrošināšanā saglabājas mērens pieauguma temps +8% apmērā, parakstītās prēmijas – € 36,7 milj. (15% no tirgus).
 • Aizvien augstāk pieprasītāko veidu topā „ielaužas” vispārējā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kurā parakstītas prēmijas € 8 milj. apmērā (3% no tirgus). Salīdzinot ar pērnā gada 3 ceturkšņiem, vērojams 10% pieaugums.
 • Visuzkrītošākais izmaksāto atlīdzību pieaugums joprojām manāms kuģu apdrošināšanā, kas saistīts ar š.g. 1.ceturksnī izmaksāto atlīdzību par bojā gājušu kuģi.

LAA prezidents Jānis Abāšins: “Pozitīvi, ka turpinās tirgus izaugsme, ka strauji aug dzīvības apdrošināšana (ilgtermiņa nauda, kā arī domāšana), ka aug arī veselība un citi „lielie” veidi. Bažas rada politekonomiskā situācija un attiecīgi mūsu eksporta tirgu „veselība”, kas var likt apdrošināšanas tirgus attīstībai sabremzēties. Cerēsim uz to labāko un domāsim par ražīgumu!”

Izmaksāto atlīdzību top 5:

 • KASKO – € 31,7 milj. (23% no tirgus, +9%);
 • veselības apdrošināšana – € 31,1 milj. (22% no tirgus, +15%);
 • dzīvības apdrošināšana (ieskaitot uzkrājošo apdr.) – € 29,2 milj. (21% no tirgus, -21%);
 • OCTA – € 26,9 milj. (19% no tirgus, -1%);
 • īpašuma apdrošināšana – € 13,5 milj. (10% no tirgus, -9%).
 

[1] datu avots: pētījumu centra SKDS apkopotie sākotnējie dati par Latvijas Republikā darbojošos 5 riska apdrošinātāju (Balta, Baltijas Apdrošināšanas Nams, BTA, Baltikums un Gjensidige) un 6 ārvalstu riska apdrošinātāju filiāļu (Compensa, ERGO, If Apdrošināšana, PZU, Seesam, Swedbank P&C), kā arī 2 dzīvības apdrošinātāju (Citadele Life un SEB dzīvība) un 5 ārvalstu dzīvības apdrošinātāju filiāļu (Compensa Life, ERGO Life, Mandatum Life, MetLife un Swedbank Life) darbības rezultātiem Latvijas teritorijā. OCTA apdrošināšanas veidā izmantoti LTAB dati, kas iekļauj arī LAAS Balva rezultātus; pārējos veidos LAAS Balva dati nav iekļauti.

Informāciju sagatavoja
Sandija Šaicāne
tālr. 67360838
2014. gada 30. oktobrī
 

Pielikums nr.1. Apdrošināšanas tirgus Latvijā 2014.gada 3 ceturkšņos

Pielikums nr.2. Pārskats par apdrošināšanas veidiem 2014.gada 3 ceturkšņos Latvijā

0