Latvijas apdrošinātāju kopējais parakstīto prēmiju apjoms pārsniedz pusmiljardu eiro

Pievienoja:

Latvijā darbojošos apdrošinātāju kopējais[1] parakstīto prēmiju apjoms 2014. gadā pieaudzis par 10%, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas rīcībā esošie dati par apdrošinātāju darbības rezultātiem.[2]

Ārzemēs[3] Latvijas apdrošinātāji pērn parakstījuši prēmijas € 168,3 milj. apmērā, kas ir par 7% vairāk nekā 2013. gadā. Latvijas iekšējā tirgū pieaugums bijis 11%, un kopā1 Latvijā darbojošos apdrošinātāju parakstīto prēmiju apjoms sasniedzis € 517,2 milj, kas ir 10% pieaugums pret 2013. gadu.

Ārzemēs izmaksātas apdrošināšanas atlīdzības € 86,6 milj. apmērā, Latvijā – € 197,6 milj., un kopā1 izmaksātas atlīdzības € 284,2 milj. (+7%) apmērā.

  • Vislielākais kāpums tieši ārzemēs no lielajiem veidiem bijis īpašuma apdrošināšanā – par 62% (pieaugums šajā veidā kopumā128%). Tā rezultātā lielāko apdrošināšanas veidu topā pērn notikusi līderu maiņa, un īpašuma apdrošināšana ar 16,6% tirgus daļu ieņem pirmo vietu, vērtējot pēc kopējā1 parakstīto prēmiju apjoma, kas sasniedzis € 86,1 milj. Ārzemēs izmaksātās atlīdzības īpašuma apdrošināšanā pieaugušas vēl straujāk – par 74%, sasniedzot € 9,6 milj. Kopumā1 atlīdzībās izmaksāti € 29,5 milj., kas ir par 20% vairāk nekā pērn.
  • KASKO apdrošināšana ārzemēs piedzīvojusi nelielu kritumu -5%, tomēr kopējais1 KASKO prēmiju apjoms audzis par 2%, sasniedzot € 84,2 milj. Izmaksātās atlīdzības šajā veidā īpaši pieaugušas tieši ārzemēs – par 27%, un kopā1 izmaksāto atlīdzību pieaugums bijis 13%, sasniedzot € 58,9 milj.
  • Ārzemēs dominē sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (50% no ārvalstīs parakstītajām prēmijām visos apdrošināšanas veidos), un kopā1 šajā veidā parakstītas prēmijas € 84,2 milj. apmērā (16,3% no tirgus). Atlīdzībās izmaksāti € 54,5 milj., kas ir par 11% vairāk kā 2013.gadā.
  • Veselības apdrošināšanas apjoms ārzemēs nedaudz sarucis – par 6%, taču pieaugums kopumā1 bijis 13% apmērā, un apjoms – € 64,4 milj. Izmaksāto atlīdzību apjoms ārzemēs bijis bez izmaiņām, tomēr kopā1 atlīdzību apjoms palielinājies par 15% līdz € 45,6 milj..
  • Ievērojumu prēmiju kāpumu ārzemēs piedzīvojusi vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana – par 30%, kas veicinājis arī pieaugumu kopumā1 par 22%, sasniedzot € 20,7 milj. Izmaksātajās atlīdzībās šajā veidā pieaugums ārzemēs bijis 10%, kopumā1 – 4%, un kopā izmaksāts € 3,4 milj. apmērā.
  • Dzīvības un OCTA apdrošināšanas veidos apdrošinātāji prēmijas ārzemēs neparaksta. Dzīvības apdrošināšana ir līdere Latvijas tirgū, taču arī kopējā tirgus apjomā dzīvības apdrošināšana ar gandrīz 16% tirgus daļu praktiski neatpaliek no pirmā trijnieka. OCTA, vērtējot pēc kopējām1 parakstītajām prēmijām, ieņem 6.vietu ar 10,4% tirgus daļu.

LAA prezidents Jānis Abāšins: „Stabilas izaugsmes gads Latvijas apdrošinātājiem gan Latvijā, gan ārzemēs, kas priecē. Ārzemēs Latvijas apdrošinātāji ir vairāk pievērsušies īpašuma un civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas veidiem, kas liecina jau par zināmu briedumu. Ceram, ka stabilitāte turpināsies un arī šis gads Latvijas apdrošinātājiem ārzemēs būs veiksmīgs.”

 

[1] kopā gan Latvijā, gan ārvalstīs un, izmantojot pakalpojumu sniegšanas brīvības principu dalībvalstīs

[2] FKTK apkopotie dati par Latvijas Republikā darbojošos 5 riska apdrošinātāju (Balta, BTA, Baltijas Apdrošināšanas Nams, Baltikums un Gjensidige) un 6 ārvalstu riska apdrošinātāju filiāļu (Compensa, ERGO, If Apdrošināšana, PZU, Seesam un Swedbank P&C), kā arī 2 dzīvības apdrošinātāju (CBL Life un SEB dzīvība) un 5 ārvalstu dzīvības apdrošinātāju filiāļu (Compensa Life, ERGO life, Mandatum Life, MetLife un Swedbank Life) darbības rezultātiem. OCTA apdrošināšanas veidā izmantoti LTAB dati, kas iekļauj arī LAAS Balva rezultātus; pārējos veidos LAAS Balva dati nav iekļauti.

[3] ārvalstīs un, izmantojot pakalpojumu sniegšanas brīvības principu dalībvalstīs

 

Informāciju sagatavoja
Sandija Šaicāne, LAA sekretāre
2015. gada 3. martā

Pielikums nr. 1. Apdrošināšanas tirgus 2014. gadā

Pielikums nr.2. Pārskats par apdrošināšanas tirgu sadalījumā pa apdrošināšanas veidiem 2014. gadā

0