Neprasme rīkoties ārkārtas situācijās palielina zaudējumus

Pievienoja:

Nereti tieši cilvēku nezināšana par to, kā rīkoties dažādos negadījumos un avārijas situācijās, piemēram, ugunsgrēkā var novest pie lieliem zaudējumiem. Reizēm pati avārija nemaz sākotnēji nav tik nopietna. Tā secina apdrošināšanas sabiedrības ERGO speciālisti, analizējot dažādu negadījumu raksturu. Viens no pēdējiem bija saistīts ar trenažiera aizdegšanos kādā sporta klubā, kas kopumā radīja zaudējumus 325 tūkstošu eiro apmērā.

“Zīmīgi, ka šī nelaime izcēlās no salīdzinoši neliela īssavienojuma un strauja degšana vēl nebija notikusi. Zaudējumi varēja būt daudz mazāki, ja darbinieki, kuri tobrīd atradās telpā, būtu zinājuši, kā rīkoties. Tā vietā, lai izmantotu ugunsdzēšamo aparātu, visi pameta notikuma vietu, un uguns neierobežoti pieņēmās spēkā. Diemžēl cilvēki bieži neapzinās, ka ugunsdzēšamais aparāts, ja tas pieejams, ir labākais risinājums, lai pašu spēkiem likvidētu nelielu nelaimi, pirms liesmas kļūst nekontrolējamas,” norāda Ivars Vismanis, ERGO atlīdzību regulēšanas departamenta direktors, uzsverot, ka, protams, ir svarīgi arī atbilstoši novērtēt situāciju un nepakļaut riskam savu veselību un dzīvību.

Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Inta Šaboha atgādina, “ja iedzīvotāji paši vēlas uzsākt ugunsgrēka dzēšanu pirms ugunsdzēsēju un glābēju ierašanās, piemēram, ar ugunsdzēšamo aparātu, tad sākotnēji ir objektīvi jāizvērtē esošā situāciju un jāpārliecinās, vai dzēšanas darbi neapdraudēs pašu veselību un dzīvību.”

Elementārām pamatzināšanām par to, kur dzīvesvietā vai darba vietā atrodas ugunsdrošības ekipējums un kā ar to rīkoties, ir jābūt katram, uzsver Ivars Vismanis: ”Ne velti darba vietās tiek rīkotas drošības apmācības, lai ikviens zinātu, kā novērst sīkus ikdienas negadījumus, un tie neiegūtu postošus apmērus. Tā vietā bieži var novērot situācijas, kad cilvēki ignorē drošības instrukcijas un, nonākot reālā situācijā, nespēj novērtēt briesmas, apjūk. Protams, ir neprātigi mesties dzēst pilnās liesmās degošu telpu, bet tajā pašā laikā ir muļķīgi nespēt novērst arī pavisam vienkāršus sadzīves negadījumus, piemēram, uzliesmojot neuzmanīgi izmestam sērkociņam vai tml.”

Tomēr arī gadījumos, ja šķiet, ka ugunsgrēks ir nodzēsts, jāizsauc ugunsdzēsēji. “Ugunsgrēka vietā var vēl būt dzirksteles vai liesmas nokļuvušas zem pārsegumiem, kur tās vizuāli nav redzamas. Rezultātā ugunsgrēks var izcelties no jauna un radīt jau daudz postošākas sekas,” stāsta Inta Šaboha.

 Apdrošināšanas sabiedrība ERGO un VUGD iesaka:

  • Ir svarīgi zināt, kur ēkā atrodas ugunsdzēšamais aparāts, un zināt, kā ar to rīkoties.
  • Ja izcēlies ugunsgrēks vai jūtams piedūmojums, nekavējoties jāzvana uz numuru 112. Nedrīkst uzskatīt par pašsaprotamu, ka to jau būs izdarījis kāds cits.
  • Ugunsdzēsēji ir jāsagaida, esot drošā vietā, un jānorāda aizdegšanās vieta.
  • Svarīgi nekrist panikā. Objektīvs situācijas novērtējums un pareizas rīcības izvēle palielina iespējas izglābties.
  • Atstājot ēku, vienmēr jāizmanto tikai kāpnes, nekādā gadījumā liftu.
0