LV EN
Menu
43% Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus, lai arī lielākā daļa  nav droši par savu nākotni

43% Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus, lai arī lielākā daļa nav droši par savu nākotni

16.09.2019

Teju puse – 43% – Latvijas iedzīvotāju neveido nekādus uzkrājumus savai finanšu drošībai nākotnē, kaut arī vienlaikus lielākā daļa atzīst, ka nejūtas pilnīgi droši par savu nākotnes situāciju. Cilvēkus uztrauc gan darba vietas stabilitāte, gan veselība, gan sagaidāmās pensijas apjoms, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) veiktā pētījuma dati. Aicinot aizdomāties un parūpēties par savas nākotnes finanšu drošību, LAA šodien, 16. septembrī, sāk sociālo kampaņu “Pasargā nākotni”.

PA 200X200 4 1 1

“Mūsu laika skaitīšanas sistēmā bieži ir tikai šodiena, maksimums – tuvākais mēnesis. Un kas notiks pēc tam? Par to izvēlamies nedomāt. Tāpat kā izvēlamies nedomāt par to, ka ikviena dzīvē var gadīties arī neparedzētas situācijas – slimības, avārijas un citi negadījumi, kuru rezultātā dzīve var sagriezties kājām gaisā, un tad būtu akūti nepieciešams finanšu “drošības spilvens”,” saka Jānis Abāšins, LAA prezidents.  “Taču, lai finanšu “drošības spilvens” būtu rīt, par to ir jādomā un jārīkojas jau šodien.”

Nāves izdevumu kalkulators: vai Tu zini, cik tuviniekiem izmaksās Tava nāve?

Kampaņas laikā LAA aicina izmantot Nāves izdevumu kalkulatoru, lai liktu cilvēkiem dažādos vecumos aizdomāties par savu nākotni un to, cik finansiāli stabila tā būs pašam un tuviniekiem. “Jā, diezgan šokējoši,” atzīst LAA vadītājs J. Abāšins. “Bet par dzīves svarīgākajām lietām mēs dažkārt aizdomājamies, tikai saņemot kārtīgu šokējošu spērienu.”

Nāves izdevumu kalkulators nav paredzēts, lai aprēķinātu precīzu summu, bet lai liktu katram pašam sev atbildēt uz jautājumu: “Vai Tu zini, cik tuviniekiem izmaksās Tava nāve, ja ar Tevi notiks kas negaidīts?” Turklāt izmaksas veidos ne tikai tiešie bēru izdevumi – tuviniekiem, iespējams, turpmāk būs jāsedz arī Tavi kredīti un līzingi, jārūpējas par apgādājamajiem, kā arī jārēķinās ar ienākumu samazinājumu. Pašlaik 43% Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus nākotnei un 41% iedzīvotāju nav informēti, ka dzīvības apdrošināšana arī var būt uzkrājumu veids, liecina LAA pētījums.

Saskaņā ar LAA aptaujas datiem, 53% cilvēku apzinās, ka valsts nodrošinātā pensija viņiem būs par mazu. Tāpat 34% bažījas, ka nākotnē viņus varētu piemeklēt nopietnas veselības problēmas, 26% nav droši par savu darbavietu un atalgojumu nākotnē, 12% domā, ka darba vieta ir diezgan nepastāvīga.

Finanšu drošības spilvens būtiski maina stresa līmeni apziņā un zemapziņā

Kampaņas “Pasargā nākotni” vēstneši ir vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki, kas dalās ar saviem pieredzes stāstiem un aicina cilvēkus domāt un rūpēties par nākotni. “Runāt par nāvi, šķiršanos vai smagu saslimšanu ne vienmēr ir viegli, tomēr tas ir veselīgi un pat nepieciešami. Cilvēks nekad nebūs sagatavots visām dzīves situācijām, bet ir būtiski apzināties riskus un neļauties ilūzijām “ar mani un maniem tuviniekiem nekas slikts nevar notikt”. Reālistiska un ilgtermiņa domāšana palīdz iegūt sirdsmieru un apziņu, ka esi gatavs pat sliktākajam scenārijam,” stāsta Ieva Brante, juriste un sabiedrisko norišu līdzdalībniece.

Savukārt Aina Poiša, psihoterapeite papildina: “Ja cilvēkam ir drošības spilvens apdrošināšanas uzkrājuma veidā, apziņā un zemapziņā stresa līmenis būtiski mainās. Naudai ir vara, tā veicina pavisam citu “mugurkaula sajūtu”, kas sniedz stabilitāti. Ja notiek neparedzēta situācija, esi palicis tukšā un rodas iekšējais sabrukums, ne visiem ir spēks sākt no nulles. Šādos gadījumos finanšu rezerves noder ne tikai acīmredzamā, bet arī psiholoģiskā ziņā.”

Cilvēki mēdz stereotipiski uzskatīt, ka ar viņiem nekas slikts nenotiks, tomēr dzīve ir neprognozējama, un savam sirdsmieram ir svarīgi domāt soli uz priekšu. Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu veidošanu var būt ikkatra “drošības spilvens,” uz ko paļauties negaidītās situācijās – vai tās būtu veselības problēmas, apgādnieka zaudējums, kāda ģimenes locekļa darba nespēja vai citas likstas. Diemžēl šādu iespēju Latvijā cilvēki izmanto ļoti maz, salīdzinot ar Eiropas rādītājiem. Vidēji Latvijā dzīvības apdrošināšanas prēmija uz vienu iedzīvotāju gadā ir 60 eiro, kamēr Eiropas vidējais rādītājs ir teju divdesmit reizes lielāks – 1189 eiro uz cilvēku.

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājuma veidošanu apvieno divus elementus – savas dzīvības apdrošināšanu un uzkrājuma veidošanu nākotnei. Veicot kaut nelielus, bet regulārus maksājumus, iespējams veidot uzkrājumu savas nākotnes finansiālai nodrošināšanai vai kāda noteikta mērķa īstenošanai, vienlaikus nodrošinot materiālu aizsardzību savai ģimenei personas nāves gadījumā.

Kampaņa “Pasargā nākotni” norisināsies no 16. septembra līdz 30. oktobrim. Papildu informācijai un, lai iepazītos ar cilvēku video cikla stāstiem par savu pieredzi, aicinām apmeklēt kampaņas mājaslapu www.pasarganakotni.lv un sekot LAA kontam https://www.facebook.com/lvapdrosinatajuasociacija/

 

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts: office@laa.lv

Atpakaļ