LV EN
Menu
Nāves izdevumu kalkulators: pret bērēm esam tradicionāli,  pret uzkrājumiem – vieglprātīgi

Nāves izdevumu kalkulators: pret bērēm esam tradicionāli, pret uzkrājumiem – vieglprātīgi

18.10.2019

Nāves izdevumu kalkulators kampaņas “Pasargā nākotni” laikā kopš 16. septembra ir aizpildīts vairāk nekā 11 tūkstošus reižu. Kalkulatora uzdevums ir mudināt cilvēkus aizdomāties par savu nākotni un to, cik finansiāli stabila tā būs pašam un tuvākajiem. Nāves izdevumu kalkulatora rezultāti rāda, ka savā attieksmē pret bērēm esam tradicionāli, savukārt pret uzkrājumiem finansiālās stabilitātes nodrošināšanai – vieglprātīgi.

euro 870757 1280 1

Nāves izdevumu kalkulatorā vairāk nekā puse atbildētāju – 53% – ir norādījuši, ka vēlas tradicionālu apglabāšanu kapos (pārējie izvēlētos kremēšanu). Savu kapavietu skaisti vēlētos iekārtot 65% no atbildētājiem – ar kapa apmali, ziediem, augiem un kapakmeni. Tāpat lielā vairumā atbilžu norādīts, lai pēdējā gaitā pavada radi un draugi, kas pēc tam pulcējas uz bēru mielastu – 78% no kalkulatora aizpildītājiem vēlētos, lai ir bēru mielasts, un vidējais mielasta dalībnieku skaits varētu būt 37 personas.

Taču, ja attieksmē pret bērēm esam diezgan tradicionāli, tad pret uzkrājumiem un nākotnes nodrošināšanu – visai vieglprātīgi. Kalkulatorā 51% atbildētāju ir norādījuši, ka viņiem ir finanšu saistības, kredīti un līzingi. Vidējais saistību apmērs ir 25 tūkstoši eiro, bet tikai 25% atbildētāju uzskata, ka viņu nāves gadījumā tuvinieki bez problēmām varētu segt šīs finanšu saistības. Visbiežākie saistību veidi ir patēriņa kredīts, īstermiņa aizdevums un hipotekārais kredīts.

Savukārt uzkrājumus veido tikai trešā daļa no atbildētājiem – 35%. Visbiežāk nosauktie uzkrājumu veidi ir 3. pensiju līmenis (29% no krājējiem) un dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu sev vai bērnam (25%). Termiņnoguldījumus kredītiestādē veido 12% atbildētāju, vēl 34% krāj citos veidos. Vienlaikus uzkrājumu apmēru paši krājēji nevērtē kā lielu – 75% atzīst, ka ar tiem pietiktu tikai bēru izdevumu segšanai un tie nav pietiekami lielāku izdevumu segšanai, un tikai 21% norāda, ka tie ir pietiekami gan bēru, gan finansiālo saistību segšanai. Kopumā 58% atbildētāju nav nevienas apdrošināšanas polises, kas palīdzētu viņiem pašiem, krājot līdzekļus nākotnei, vai viņu tuviniekiem, ja ar pašiem notiek negadījums.

Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) no 16. septembra līdz 30. oktobrim realizē sociālo kampaņu “Pasargā nākotni!” nolūkā informēt sabiedrību par savlaicīgu savas nākotnes pasargāšanu negaidītās situācijās. Kampaņas laikā LAA aicina izmantot Nāves izdevumu kalkulatoru, lai liktu cilvēkiem dažādos vecumos aizdomāties par savu nākotni un to, cik finansiāli stabila tā būs pašam un tuviniekiem. Nāves izdevumu kalkulators nav paredzēts, lai aprēķinātu precīzu summu, bet lai liktu katram pašam sev atbildēt uz jautājumu: “Vai Tu zini, cik tuviniekiem izmaksās Tava nāve, ja ar Tevi notiks kas negaidīts?” Turklāt izmaksas veidos ne tikai tiešie bēru izdevumi – tuviniekiem, iespējams, turpmāk būs jāsedz arī kredīti un līzingi, jārūpējas par apgādājamajiem, jārēķinās ar ienākumu samazinājumu.

Vairāk www.pasarganakotni.lv un https://www.facebook.com/lvapdrosinatajuasociacija

 

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts: office@laa.lv

Atpakaļ