Pērn Latvijas lauksaimniekiem atlīdzībās par bojātiem sējumiem izmaksāti vairāk nekā viens miljons eiro

Pievienoja:

Pērn sējumu apdrošināšanā par zaudējumiem krusas, vētru, lietusgāžu un nepārziemošanas dēļ Latvijas lauksaimniekiem atlīdzībās izmaksāti vairāk nekā viens miljons eiro, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) un Eiropas lielākā sējumu apdrošināšanas kooperatīva VEREINIGTE HAGEL dati.

“Līdzšinējā pieredze liecina, ka liela daļa lauksaimnieku vai nu nezina par apdrošināšanas piedāvātajām iespējām vai vēl šaubās. Apdrošināšanas nozīmi vislabāk raksturo izmaksātās atlīdzības – pērn Latvijas lauksaimniekiem sējumu apdrošināšanas atlīdzībās tika izmaksāti vairāk nekā viens miljons eiro,” komentē A. Lagons, BALTA Īpašuma un speciālo produktu vadības pārvaldes produktu vadītājs.

Latvijā lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības aizņem 2,35 miljonus hektāru (ha), no kuriem teju trešdaļa jeb 780 tūkstoši hektāri ir sējumi. Vienlaikus jaunākie dati liecina, ka patlaban no visiem sējumiem apdrošināti ir vien ap 170 hektāru jeb 22%. Saskaņā ar VEREINIGTE HAGEL rīcībā esošo informāciju visaktīvāk sējumu apdrošināšanas iespējas izmanto Zemgales reģionā, kur VEREINIGTE HAGEL apdrošinājis gandrīz 30% visu sējumu. Pārējos reģionos apdrošināti aptuveni 10% sējumu. Arī VEREINIGTE HAGEL izmaksātās atlīdzības sējumu apdrošināšanā sadalās pa reģioniem vienmērīgā proporcijā. Gandrīz katrā novadā, kur VEREINIGTE HAGEL bija apdrošināti sējumi tika pieteikti arī zaudējumi sējumiem.

Lauksaimniecībā īpaši jārēķinās arī ar tādiem riskiem, kā krusa, vētra un lietusgāzes, kas  var ievērojami samazināt jau potenciālo ražu. Jo tuvāk ražas laikam risks iestājas, jo zaudējums būtiskāks.  Rodas gan ražas, attiecīgi arī plānotās peļņas zudumi, gan tiek zaudēti ieguldītie līdzekļi ražas izaudzēšanai. Bez apdrošināšanas var iestāties ievērojamas finansiālas grūtības un sarežģījumi ar graudu piegādes līgumu izpildi. Tā, piemēram, pērn apdrošinātājs izmaksāja vienas saimniecības ietvaros Zemgalē 150 tūkstošus eiro, citai saimniecībai Vidzemē – 90 tūkstošus eiro, Latgalē – 75 tūkstošus, savukārt Kurzemē – 60 tūkstošus eiro.

Kā vienu no būtiskiem faktoriem, kāpēc lauksaimnieki izvēlas neapdrošināt savus sējumus, A. Lagons uzskata sabiedrībā pastāvošo mītu, ka apdrošināt ir dārgi. “Lai gan apdrošināšanas izmaksas ir atkarīgas no izvēlētajiem riskiem un apdrošinātajiem kultūraugiem, tomēr vidēji tās svārstās vien ap 10 – 40 eiro par hektāru. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka, pateicoties Eiropas Savienības atbalstam, lauksaimniekiem ir iespēja atgūt līdz pat 65% no apdrošināšanas maksas,” komentē A. Lagons. Piemēram, patlaban vidējai zemnieku saimniecībai ar 20 hektāriem apdrošināmo graudaugu sējumu, apdrošināšana pret krusas risku varētu maksāt pat mazāk par 80 EUR, no kuriem daļu būtu iespējams atgūt no Eiropas Savienības. Savukārt, ejot bojā visai ražai šīs saimniecības zaudējumi būtu ap 15 tūkstošiem EUR.

Kopš šī gada aprīļa sējumu apdrošināšanu iespējams iegādāties arī ar Latvijas vadošās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) starpniecību. Sējumu apdrošināšanu BALTA piedāvā sadarbībā ar Eiropas lielāko sējumu apdrošināšanas kooperatīvu Eiropā VEREINIGTE HAGEL. “Krusas, lietusgāžu un vētras nodarītie bojājumi, kā arī sējumu nepārziemošana – šie ir galvenie riski, ar kuriem var saskarties ikviens lauksaimnieks un no kuriem ir iespējams sevi pasargāt, izvēloties apdrošināšanu” norāda Armands Lagons. Apdrošināt iespējams visus Latvijā populārāko kultūraugu sējumus – graudaugus, eļļas augus, pākšaugus, kukurūzu, kartupeļus, bietes, zālājus sēklai u.c.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 14 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2016. gada pirmajos trīs ceturkšņos PZU GRUPA parakstīja 3,4 miljardu eiro lielas apdrošināšanas prēmijas. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

 

Papildu informācija:

Juta Šteinerte,
BALTA Korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 45 64 44
E-pasts: juta.steinerte@balta.lv

Renāte Franke,
NORDS PORTER NOVELLI
vecākā projektu vadītāja
Tel.: +371 26 23 28 23
E-pasts: renate.franke@porternovelli.lv

0