Pērn saņemti 245 atlīdzību pieteikumi par uguns nelaimēm mājokļos

Pievienoja:

Uguns nelaimes mājokļos ir vieni no traģiskākajiem un neparedzamākajiem negadījumiem, kas rada emocionālu pārdzīvojumu, kā arī milzīgus materiālus un finansiālus zaudējumus ēku iemītniekiem. Diemžēl šādi ugunsgrēki notiek katru gadu, nereti atstājot cilvēkus bez dzīves vietas un iedzīves. Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) statistikas dati, 2015.gadā tika saņemti 245 atlīdzību pieteikumi par uguns radītiem postījumiem mājokļiem, kuru rezultātā apdrošinātājs ne vien sniedza finansiālu atbalstu, atlīdzinot zaudējumus, bet arī vairākos gadījumos pilnībā atjaunoja nodegušos mājokļus. Piemēram, nesen BALTA pilnībā atjaunoja mājokļus divām klientēm, kurām pērn martā nodega privātmājas, kopā radot zaudējumus 167 230,77 eiro apmērā.

Kā liecina BALTA dati, apdrošinātājs ik gadu saņem vidēji 270 pieteikumu par pilnībā vai daļēji nodegušiem mājokļiem. Pēdējo trīs gadu laikā ugunsgrēki mājokļos izcēlušies sadzīvisku negadījumu, īssavienojumu, dūmvadu vai apkures sistēmas negadījumu dēļ. Analizējot ugunsgrēku izcelšanās cēloņus konkrētāk, var secināt, ka nereti ugunsgrēki mājokļos izceļas neuzraudzītu sveču dēļ, kas mēdz aizdedzināt aizkarus, galdu vai Ziemassvētku eglītes, tāpat šādi nelaimes gadījumi mēdz rasties miskastes aizdegšanās gadījumā vai, smēķējot iekštelpās. Tomēr lielākoties ugunsgrēki mājokļos rodas tādu iemeslu dēļ, kurus iedzīvotāji nevar ietekmēt un paredzēt, piemēram, dažādu elektronisko iekārtu vai elektrības vadu aizdegšanās īssavienojuma rezultātā, kā arī skursteņa vai krāsns uzkaršanas un aizdegšanās gadījumos.

Tā, piemēram, apdrošinātāja nesenā pieredzē ir divi ļoti smagi gadījumi, kad elektroinstalācijas un tai pieslēgto iekārtu bojājumu dēļ izcēlās ugunsgrēki, pilnībā izpostot divus mājokļus Salacgrīvas un Limbažu novados. Abos nelaimes gadījumos uguns nopostīja Līvānu tipa kokskaidu paneļu dzīvojamās ēkas. Šādas konstrukcijas ēkas diemžēl nodeg lielā ātrumā, līdz ar to tās ir īpaši grūti un teju neiespējami ugunsgrēka laikā glābt, tādēļ visbiežāk nodegušos mājokļus nākas pilnība atjaunot un pārbūvēt no jauna.

„Ugunsgrēki vienmēr rada milzīgus postījumus un līdz ar to arī materiālus un finansiālus zaudējumus to īpašniekiem. Katrs ugunsgrēka gadījums ir atšķirīgs – tā cēlonis, nodarītie zaudējumi, kā arī klienta situācija. Tieši tādēļ BALTA īpašuma zaudējuma novērtēšanas eksperti vienmēr operatīvi ierodas negadījuma vietā, lai veiktu izmeklēšanu, noteiktu īpašuma zaudējumus un aprēķinātu atlīdzības apmēru, ko piešķirt klientam, lai būtu vieglāk tikt pāri negadījuma radītajām sekām. Arī šie gadījumi nebija izņēmumi –  abos gadījumos operatīvi tika saplānoti mājokļa atjaunošanas darbi – demontēti un utilizēti ēkas gruveši, izmaksāta atlīdzība par mantas zaudējumiem, apmaksāti hipotekārie kredīti un nolīgti būvniecības uzņēmumi, kuri pilnībā atjaunoja privātmājas, kā arī vienā no gadījumiem tika apmaksāta mājvietas īre, kamēr pastāvīgā dzīvesvieta tika atjaunota,” norāda BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Kā norāda Limbažu novadā nodegušās mājas īpašniece Inese Motte, lai gan šis nelaimes gadījums sagādājis ļoti negatīvas emocijas, apdrošinātāji ar savu atbalstu un operatīvo darbu atviegloja šo nepatīkamo situāciju, sniedzot savu palīdzīgo roku. „Apdrošinātāji nekavējoties pēc ugunsnelaimes izskatīja apdrošināšanas pieteikumu un pieņēma lēmumu finansēt ēkas atjaunošanu. Ēkas atjaunošanas darbi norisinājās savlaicīgi, BALTA veica visus būvniecībai nepieciešamos maksājumus bez aizkavēšanās, un tas nodrošināja nepārtrauktu darbu norisi,” – tā I. Motte. Arī Salacgrīvas novadā nodegušās ēkas īpašniece Jūlija Rihaļska norāda, ka tieši apdrošinātāja pretimnākšana un sapratne pēc ugunsnelaimes ir tas, ko viņa šajā nepatīkamajā situācijā visaugstāk ir novērtējusi BALTA darbā. Tāpat J. Rihaļska norāda, ka ļoti apmierināta ir bijusi arī ar izmaksāto atlīdzību par ugunsgrēkā zaudētajām iedzīves mantām, kā arī operatīvo mājokļa atjaunošanu.

Lai pasargātu savu mājokli no uguns nelaimēm, apdrošinātājs BALTA iesaka:

  • Mājoklī ierīkot dūmu detektoru, kas ne vien savlaicīgi pievērsīs uzmanību uguns nelaimei, bet arī novērsīs iespējamo saindēšanos ar dūmiem;
  • Mājoklī būtu nepieciešams turēt arī ugunsdzēšamo aparātu, lai ātri spētu nodzēst laikus pamanītu nelielu ugunsgrēku;
  • Nekad mājoklī neatstājiet bez uzraudzības iedegtas sveces, lai arī cik tās droši izskatītos. Tas attiecas pat uz gadījumiem, kad plānojat no mājokļa iziet uz pāris minūtēm;
  • Būtiski ir arī izvēlēties drošu vietu sveces novietošanai, lai tā neatrastos blakus viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, piemēram, aizkariem, žurnāliem vai avīzēm;
  • Tāpat būtiski ir sekot līdzi pareizai mājokļa elektroinstalāciju un mājsaimniecības elektroierīču ekspluatācijai;
  • Lietojot viegli uzliesmojošus līdzekļus, to tuvumā nedrīkst smēķēt vai novietot sveces.

 

Ieteikums!

Ja jūsu īpašumā izceļas ugunsgrēks, nekavējoties informējiet par to visus objektā esošos cilvēkus, lai viņi varētu evakuēties no objekta, un izsauciet ugunsdzēsējus, zvanot uz 112. Pašu spēkiem mēģiniet dzēst ugunsgrēku tikai tad, ja tas ir pavisam neliels.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.
Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 13 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.
BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un Polijā lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību. 2014.gadā PZU GRUPA apdrošināšanas prēmijās parakstīja 3,95 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Linda Reinfelde

BALTA Korporatīvās komunikācijas vadītājas pienākumu izpildītāja
Tel.: +371 26 456 444
E-pasts: linda.reinfelde@balta.lv

 

Arita Krūze
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības” projektu vadītāja
Tel.:+371 28 337 073
E-pasts: arita.kruze@prae.lv

0