Skursteņus un dūmvadus ieteicams iztīrīt jau apkures sezonas beigās

Pievienoja:

Pavasaris jau rokas stiepiena attālumā, tāpat arī apkures sezonas noslēgums. Par kurināmā iegādi nākamajiem aukstajiem gadalaikiem cilvēki lielākoties parūpējas laikus, ko nevar teikt par apkures sistēmu apkopi – par to daudzi atceras, kad jaunā apkures sezona jau rit pilnā sparā. Tāpēc Latvijas Apdrošinātāju asociācija aicina veikt dūmvadu tīrīšanu un apkures sistēmu pārbaudi jau pavasarī.

Tīrīšanas darbus labāk uzticēt profesionāļiem

“Sodrēju aizdegšanās skursteņos, apkures katlu un krāšņu ekspluatācijas kļūdas ir izplatītākie ugunsnelaimju cēloņi, kurus konstatē apdrošinātāji, izvērtējot atlīdzību pieteikumus. Jāsaprot, ka rupja bezatbildība pret savu īpašumu var ietekmēt atlīdzības apmēru vai izmaksu. Dūmvadi ir jātīra vienu līdz divas reizes gadā, tāpat jāpārbauda apkures sistēmas. Jaunās ugunsdrošības prasības vairs nenosaka sertificēta skursteņslaucītāja pakalpojumu izmantošanu – to var veikt arī, piemēram, pats mājas īpašnieks, tomēr aicinām uzticēt šo darbu profesionāļiem, “ stāsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Nelaime nenāk brēkdama

Lai gan privātmāju īpašnieki ir pakļauti lielākam zaudējumu riskam, tikai 20-30% no visiem apdrošinātajiem īpašumiem ir privātmājas.

“Itin bieži medijos dzirdam skumjas ziņas par ugunsgrēka nopostītu vienīgo ģimenes īpašumu. Tam seko aicinājums palīdzēt cietušajiem, jo mājoklis nav bijis apdrošināts. Mūsu pieredze liecina, ka lielākoties cilvēki neinteresējas par īpašuma apdrošināšanu, automātiski pieņemot, ka to nevar atļauties. Jāsaprot, ka polises cena tiek noteikta individuāli un var būtiski atšķirties pat līdzīgi novērtētiem īpašumiem, ja atšķiras iekļautie riski, pašrisks vai citi nosacījumi. Taču rūpīgi izpētot iespējas, katrs var atrast savai situācijai un rocībai atbilstošāko risinājumu. Piemēram, 80-100 tūkstošus eiro vērtai privātmājai vidējā polises cena, kurā iekļauti pamatriski, tostarp ugunsnelaime, būtu aptuveni 100 eiro gadā, un maksājumu iespējams veikt pa daļām, “ norāda Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Skaudrā statistika

Saskaņā ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistiku pagājušajā gadā valstī kopumā reģistrēti 2587 dzīvojamo māju ugunsgrēki, kuros bojā gājuši 67 cilvēki, bet cietis 321 cilvēks. Apkures sistēmas nepareiza ekspluatācija kā iespējamais ugunsgrēka iemesls minēta 861 gadījumā. Savukārt 669 gadījumos ugunsgrēks visticamāk izcēlies dzīvojamās mājas dūmvadā.

 

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts: office@laa.lv

0