Vairāk nekā pusi Latvijas iedzīvotāju satrauc iespējamība gūt traumas

Pievienoja:

Vairāk nekā puse jeb 59% Latvijas iedzīvotāju satrauc varbūtība ciest negadījumā, bet vēl vairāk – 64% biedē iespējamība gūt savainojumus, kas varētu prasīt ilgstošu medicīnisku ārstēšanu. Tā liecina jaunais ERGO drošības indeksa pētījums, ko veikusi apdrošināšanas sabiedrība ERGO sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

ERGO dati liecina, ka īpaši vasaras periodā – brīvdienās un atvaļinājumu laikā raksturīgās traumas ir dažādu veidu sastiepumi, smadzeņu satricinājumi, grieztas brūces un kaulu lūzumi. Kopumā gadu no gada tipiskās traumas ir līdzīgas. Bērniem vistraumatiskākās nodarbes ir saistītas ar lēkāšanu uz batuta un šūpošanos šūpolēs, vai atrodoties to tuvumā – tur gūst smagus sasitumus un galvas traumas. Savukārt pieaugušie vasarā visbiežāk traumas gūst negadījumos sportojot, pārvietojoties ar moto transportu, kā arī atpūšoties un izklaidējoties.

“Brīvdienās un dažādās svinībās, kas vasarā bieži tiek rīkotas brīvā dabā, cilvēki, atpūšoties un izklaidējoties, kļūst pārdroši un pat bezrūpīgi, tādējādi zaudējot modrību un gūstot dažādas traumas, visbiežāk – lūzumus un sasitumus. Gada siltajos mēnešos daudzi brīvajā laikā pievēršas arī sportiskām aktivitātēm, nereti pārvērtē savus spēkus, un gūst sasitumus un sastiepumus,” atgādina ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors Ivars Vismanis.

Lai pasargātu sevi no traumām, ERGO iesaka:

  • Ņemt vērā, ka vasarā ķermeņi ir vairāk atkailināti, jo ir silts, un tādējādi vairāk pakļauti sīku traumu iespējamībai – nobrāzumiem, apdegumiem (t.sk. saulē), iegriezumiem u.tml.
  • Būt uzmanīgiem peldoties, jo, atsākoties peldsezonai, ūdenstilpnēs var būt stikla lauskas, skārda bundžas u.tml. asi priekšmeti, kas var radīt nopietnus mīksto audu savainojumus.
  • Būt uzmanīgiem pie ugunskura vai grila, kur ir atklāta liesma, uzmanīgi lietot degmaisījumu šķidrumus.
  • Lēkājot uz batuta – gan bērniem, gan pieaugušajiem – atcerēties svarīgāko drošības noteikumus – nelēkāt vairākiem vienlaikus un uzstādīt norobežojošo aizsargtīklu.
  • Būt divtik uzmanīgiem peldoties svešā vietā, gan mērojot nepazīstamus ceļus vai takas.

ERGO Drošības indeksu izstrādājusi apdrošināšanas sabiedrība ERGO sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Dati iegūti Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju aptaujā. Kopumā katrā no Baltijas valstīm aptaujāti 1000 pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem līdz 74 gadiem.

0