Videoreģistratori arvien vairāk palīdz apdrošinātājiem pieteikumu izskatīšanā

Pievienoja:

Ne tikai tiesu ekspertiem un policijai, bet arī apdrošinātājiem videoreģistratora fiksēts ieraksts arvien biežāk noder ceļu satiksmes negadījuma analīzē, lai noskaidrotu apstākļus un negadījuma vaininiekus. ERGO praksē arvien pieaug apdrošināšanas pieteikumu skaits, kuros kā pierādījums tiek iesniegts arī videoreģistratora ieraksts. Pašlaik šādi materiāli ir noderējuši lēmumu pieņemšanai jau vairākos desmitos apdrošināšanas gadījumu.

“Diezgan bieži veidojas situācijas, kad ceļu satiksmes negadījumam vai manevram, kura rezultātā nodarīti zaudējumi, nav aculiecinieku. Tādos gadījumos ir grūti noskaidrot notikušā apstākļus un pārliecināties, ka kāda no iesaistītajām pusēm nemēģina ļaunprātīgi izvairīties no atbildības. Ceļu satiksmes negadījumos tas ir īpaši svarīgi, jo nereti tie saistīti ar ievērojamām atlīdzību summām un veidojas situācijas, kad nav iespējams noteikt atbildīgo pusi. Tāpēc ar gandarījumu redzam, ka arvien vairāk transportlīdzekļu vadītāju izmanto videoreģistratorus pie auto priekšējā un arī aizmugurējā loga, kas fiksē patieso situāciju uz ceļa,” stāsta Ivars Vismanis, ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors.

Videoreģistratora uzfilmētais materiāls ERGO speciālistiem galvenokārt ir palīdzējis gadījumos, kad negadījumā iesaistītās puses sniedz pretrunīgas liecības. Bieži ieraksts noder t.s. dalītās vainas gadījumos, kas nereti veidojas, pārvietojoties lielveikalu stāvvietās. Tāpat ieraksts ir svarīgs tādās strīdīgās situācijās, kad, vadot automašīnu atpakaļgaitā, uzbraukts aizmugurē esošam transportlīdzeklim. Arī apļveida krustojumos notikušās avārijās videoreģistratora ieraksts ir bijis būtisks informācijas avots negadījuma apstākļu noskaidrošanai.

“Lai gan kopumā gadījumi, kad videoreģistrators palīdz izprast strīdīgu situāciju, pagaidām vēl ir salīdzinoši maz, tomēr tie ir zīmīgi. Bez šāda ieraksta virknei automašīnu vai motociklu vadītāju, visticamāk, būtu salīdzinoši sarežģīti un atsevišķās situācijās pat neiespējami pierādīt savu taisnību, kā arī saņemt taisnīgu apdrošināšanas atlīdzību zaudējumu segšanai,” uzsver Ivars Vismanis.

Īpaši noderīgi un tāpēc populāri videoreģistratori ir motociklu vadītāju vidū. Ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīti motocikli, nereti ir sarežģīti pierādīt apstākļus un iemeslus, piemēram, ka avāriju izraisījis kāds uz ceļa esošs priekšmets.

“Svarīgi gan atcerēties, ka, ja situācija nonāk līdz risināšanai tiesā, videoreģistratora ieraksts izmantojums kā liecība tikai tad, ja tas bijis reģistrēts Valsts datu inspekcijā. Saskaņā ar personas datu aizsardzības likumu jebkurš videoreģistrators, kura mērķis ir ilgstoši novērot un konstatēt pārkāpumu, ir jāreģistrē. Tāpēc iesakām laicīgi veikt reģistrāciju, jo par nereģistrētu novērošanas ierīču lietošanu var tikt piemērots arī administratīvais sods,” norāda Ivars Vismanis.

Tāpat šoferiem, kuri lieto videoreģistratoru, ieteicams to bez pieskatīšanas neatstāt redzamā vietā uz paneļa, jo izplatīta ir transportlīdzekļa stikla izsišana ar mērķi aparatūru nozagt.

0