LV EN
Menu
7 ieteikumi, kā veiksmīgāk realizēt jaunā gada apņemšanos par uzkrājumu

7 ieteikumi, kā veiksmīgāk realizēt jaunā gada apņemšanos par uzkrājumu

29.12.2023

Dzīvot veselīgāk, apgūt jaunas prasmes, kāpt pa karjeras kāpnēm, izveidot uzkrājumu – gadu no gada šie ir vieni no populārākajiem mērķiem jaunā gada apņemšanos sarakstā. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO iesaka, kā veiksmīgāk realizēt mērķi par uzkrājuma veidošanu un kā savu apņemšanos neatstāt novārtā jau pēc pāris mēnešiem, lai tā neizkustu līdz ar sniegu un mērķis patiešām tiktu sasniegts.

Izdevuma “Forbes” 2023. gada rudenī veiktais pētījums* liecina, ka vismaz trīs jaunas apņemšanās, ko piepildīt nākamajā gadā, ir 45,5 % ASV iedzīvotāju. Vienlaikus mums tuvākā reģionā, Skandināvijā, attieksme pret mērķu uzstādīšanu un jaunu dzīvi, kas šķietami sākas no 1. janvāra, ir skeptiskāka – tur jaunā gada apņemšanās sev izvirza tikai aptuveni 13 % iedzīvotāju. 2024. gada mērķu topa trijniekā “Forbes” respondentiem ir fiziskās formas (48 %), finansiālās situācijas (38 %) un garīgās veselības (36 %) uzlabošana.

Tomēr patiesais gribasspēks īstenot jaunā gada mērķus ir krietni vājāks par sākotnējām ambīcijām, liecina pētījuma rezultāti. Jaunajā gadā izvirzītos mērķus aptaujātie lielākoties cenšas īstenot nedaudz ilgāk par trim mēnešiem, bet tikai 1 % iedzīvotāju pie tiem strādā visa gada garumā, lai gan gada sākumā par savām spējām apņemšanos piepildīt pārliecināti jūtas 80 % respondentu.

Interesanti, ka vairāk nekā puse – 62 % – aptaujāto atzinuši, ka izjūt spiedienu izvēlēties kādu jaunā gada apņemšanos, turklāt sievietes uz to norāda nedaudz biežāk nekā vīrieši.

Lai sapnis kļūst par mērķi – veidojam uzkrājumu!

Komentējot pētījumu, ERGO dzīvības apdrošināšanas produktu attīstības vadītājs Baltijā Kaspars Zvirgzdiņš norāda, ka mērķu sasniegšanai ir ļoti svarīgi, ka izvirzītā apņemšanās patiešām ir tava, nevis kāda cita cilvēka vai sabiedrības viedokļa, stereotipu uzspiesta: “Lai veiksmīgāk virzītos uz mērķi, tam jārezonē ar cilvēku personiskā līmenī, jo mūsu uzdevums nav ar saviem finanšu mērķiem izpatikt citiem vai atstāt iespaidu, bet gan piepildīt tos finanšu plānus un sapņus, kas svarīgi katram personīgi. Būtībā tas attiecas uz jebkuru dzīves jomu, ne tikai uz finansēm un uzkrājumu veidošanu.”

K. Zvirgzdiņš iesaka pamatprincipus, kurus vēlams ņemt vērā ceļā uz veiksmīgāku mērķa sasniegšanu, ja jaunā gada apņemšanos sarakstā ir iekļauta uzkrājuma veidošana.

  1. No vienas puses, jaunais gads ir laiks, kad sapņot lielus sapņus un izvirzīt lielas apņemšanās, taču vienlaikus būtiska nozīme ir mērķa konkretizēšanai – precīzai notēmēšanai. Nodefinē, kam un kāpēc vēlies krāt. Auto iegādei, mājokļa kredīta pirmajai iemaksai, uzkrājumam bērna izglītībai, savai pensijai? No izvirzītā mērķa un tā summas var būt atkarīgs arī piemērotākais uzkrāšanas veids. Vienlaikus vari izvirzīt vairākus – dažādus mērķus, pielāgojot tiem atšķirīgus uzkrāšanas rīkus.
  2. Apzinies savu finanšu situāciju. Pirms sākt veidot uzkrājumu tālejošākiem mērķiem, ir vērtīgi izveidot mazo uzkrājumu neparedzētiem ikdienas gadījumiem (piemēram, automašīnas vai sadzīves tehnikas remontam) – ar iespēju izņemt uzkrāto summu jebkurā brīdī, kad tas nepieciešams. Šim mērķim labi noderēs bankas krājkonts, bet summa, kas sniegs drošības izjūtu, katram būs individuāla.
  3. Ja gadījumā esi situācijā, kad ir paņemts ātrais kredīts ar lielām procentu likmēm, piemēram, likmi virs 10 % gadā, vispirms sakārto esošās finanšu saistības, atmaksā kredītu un tikai tad ķeries pie uzkrājuma veidošanas.
  4. Izvēlies krāšanas veidu atbilstoši mērķim un termiņam. Ja mērķis ir ilgtermiņa, tad uzkrājumu vēlams veidot vidē, kurā pie pirmā kārdinājuma nebūs iespējas šos līdzekļus ātri izņemt un iztērēt, piemēram, 3. pensiju līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Šie uzkrāšanas veidi palīdzēs disciplinēt sevi ilgtermiņā, ik mēnesi atvēlot uzkrājumam noteiktu summu. Un, protams, vari veidot dažādus uzkrājumus vienlaikus – īstermiņa reizē ar ilgtermiņa.
  5. Sāc kaut vai ar mazām summām, bet saglabā regularitāti – tas palīdzēs veiksmīgāk virzīties uz mērķi. Šis ieteikums attiecas uz jebkuru no uzkrāšanas veidiem. Tehniski uzturēt regularitāti palīdzēs bankā izveidots regulārais maksājums, kas ik mēnesi automātiski novirzīs uzkrājumam noteiktu naudas apjomu.
  6. Ja līdzekļi to ļauj, uzkrājumam atvēli vismaz 10 % no mēneša ienākumiem. Saņemot algas pielikumu, ikreiz pusi no tā novirzi uzkrājuma veidošanai. Padomā, no kuriem ikdienas tēriņiem vari atteikties vai tos samazināt, atvēlot vairāk līdzekļu uzkrājumam. Šāda veida principi uzkrāšanu padarīs rezultatīvāku.
  7. Turies pie mērķa, bet vienlaikus saglabā elastību. Ik pa laikam pārskati mērķus, jo dzīves situācija un līdz ar to arī apņemšanās, kā arī mērķu sasniegšanai nepieciešamās summas var mainīties. Paanalizē uzkrājuma progresu, atbilstību savām iespējām, izvirzītajām vēlmēm un, ja nepieciešams, veic korekcijas plānā.

Lai izdodas!

*Dati no “Forbes Health” 18.12.2023. publikācijas “Jaunā gada apņemšanās statistika 2024”.

 

 Par ERGO

ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.

ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ