LV EN
Menu
Ar dabas stihiju postījumiem saistīto KASKO atlīdzību skaits šogad pieaudzis par 200 %

Ar dabas stihiju postījumiem saistīto KASKO atlīdzību skaits šogad pieaudzis par 200 %

06.12.2023

Dabas stihijas un to izraisītie postījumi kļūst arvien aktuālāki arī Latvijā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, apdrošināšanas sabiedrībā ERGO šogad pieteikts par 200 % vairāk KASKO atlīdzību, kas saistītas ar dabas stihiju radītajiem bojājumiem transportlīdzekļiem.

“Populārākie pieteikto KASKO atlīdzību iemesli ik gadu paliek nemainīgi: tie ir auto bojājumi, kas radušies dažādos ceļu satiksmes negadījumos, kā arī vējstiklu bojājumi. Taču, vērtējot atlīdzībām pieteikto KASKO risku TOP5, redzam, ka šogad būtiskas izmaiņas tajā ieviesušas Latvijā piedzīvotās dabas stihijas: krusa, vētras un negaisi. To rezultātā dabas stihiju radītie bojājumi ERGO KASKO atlīdzībās no devītās vietas šogad ir pakāpušies uz piekto, kas viena gada griezumā ir zīmīgs rādītājs un liek domāt, ka nākotnē dabas stihijas arvien vairāk ietekmēs gan iedzīvotāju ikdienu, gan apdrošināšanas jomu,” stāsta ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Sanita Rubene.

“Ja pērn dabas stihijas nevienam ERGO apdrošinātajam transportlīdzeklim nebija nodarījušas tik lielus bojājumus, ka auto nāktos norakstīt, šogad mūsu statistikā ir 13 šādas automašīnas – desmit no tām cieta augusta krusā un vētrā, bet divas neatgriezeniski sabojātas oktobra vētrā, kad stiprā vēja dēļ automašīnām uzkrita koki. Šī iemesla dēļ vidējā KASKO atlīdzības summa par dabas stihiju postījumiem šogad sasniedz aptuveni 4000 eiro,” norāda S. Rubene, atgādinot, ka dabas stihiju risks ir iekļauts KASKO polišu pamata piedāvājumā un to nevajadzētu jaukt ar “force majeure” jeb nepārvaramas varas apstākļiem.

42 000 eiro – šogad lielākā KASKO atlīdzība pēc avārijas

Šī gada desmit mēnešos, līdz oktobra beigām, ERGO saņemti gandrīz 4900 KASKO atlīdzību pieteikumu, no kuriem visvairāk – 43 % – ir transportlīdzekļu bojājumi, kas radušies dažādos ceļu satiksmes negadījumos. Avārijas bieži notikušas, nedodot ceļu, neievērojot drošu braukšanas distanci, neuzmanīgi pārvietojoties autostāvvietās, neprasmīgi braucot atpakaļgaitā, sadursmēs ar meža dzīvniekiem u.c. situācijās. Lielākā ERGO KASKO atlīdzība, kas saistīta ar ceļu satiksmes negadījumu, šogad izmaksāta pēc tam, kad kāda smagā automašīna saslīdēja un apgāzās uz apledojuša ceļa – 42 000 eiro.

Jāatzīmē, ka salīdzinājumā ar dabas stihiju postījumiem, kuru dēļ pieaudzis to automašīnu skaits, kas norakstāmas, ceļu satiksmes negadījumu dēļ norakstīto automašīnu daudzums šogad samazinājies par 20 %: 66 automašīnas šogad pret 83 aizvadītajā gadā.

Akmeņi lido vējstiklos

24 % no visiem ERGO KASKO atlīdzību pieteikumiem saistīti ar vējstiklu bojājumiem, kas visbiežāk radušies, stiklā trāpot akmenim, ko no ceļa paceļ cits, garām braucošs auto. Vasaras mēnešos, autobraucējiem vairāk pārvietojoties pa lauku ceļiem, vējstiklu bojājumi pieteikti biežāk nekā citos gadalaikos. Kopumā tas ir otrs populārākais KASKO atlīdzību iemesls un atspoguļojas arī izmaksātajās summās. Tā pērn par bojātiem auto vējstikliem ERGO atlīdzībās izmaksāja vairāk nekā pusmiljonu jeb 565 000 eiro.

Atgriežoties stāvvietā, nepatīkami pārsteigumi

18 % gadījumu šogad KASKO atlīdzībām pieteikti dažādi citi auto bojājumi, kas ļoti bieži nodarīti stāvošiem transportlīdzekļiem un kurus autovadītāji pamanījuši tikai pēc to parādīšanās, atgriežoties pie sava auto. Piemēram, cits transportlīdzeklis, braucot garām, aizķēris un nolauzis sānu spoguli, riteņbraucējs noskrāpējis auto sānu vai stāvvietā kāds iebuktējis numura zīmi un priekšējo resti. Tāpat šajā kategorijā ietilpst, piemēram, bukte, kas radusies pēc automazgātavas apmeklējuma vai riteņa bojājums pēc iebraukšanas bedrē.

Savukārt ceturtais populārākais KASKO atlīdzību veids ir auto aizvietošana, kas veido 4 % no šogad pieteiktajām ERGO KASKO atlīdzībām. Tas nozīmē, ka remonta laikā bojātais auto tiek aizvietots ar nomas transportlīdzekli.

Zagļu un grauzēju postījumi

Šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazinājies ERGO pieteikto transportlīdzekļa daļu un auto zādzību daudzums. No detaļām visbiežāk zagti automašīnu spoguļi un priekšējie lukturi, kas jau uzskatāmi par klasiskiem auto zādzību objektiem, bet ir arī gadījumi, kad garnadži paņēmuši parkošanās sensorus, katalizatoru vai, piemēram, sabojājuši degvielas tvertnes vāku un izsekošanas ierīces, lai nozagtu degvielu. Tajā pašā laikā ir palielinājies auto atslēgu, numuru un dokumentu nozaudēšanas gadījumu un zādzību skaits. Visbiežāk autovadītāji pazaudējuši transportlīdzekļa atslēgas.

Ik gadu neliela daļa autobraucēju piedzīvo situācijas, kad automašīnai bojājumus nodara dažādi mazie dzīvnieki – galvenokārt grauzēji (peles, žurkas), kā arī kaķi, caunas, putni u.c. Tipiskākie un biežākie bojājumi saistīti ar to, ka šie dzīvnieki nokļūst zem motora pārsega, sagraužot apšuvumu jeb izolāciju zem tā. Bijuši arī gadījumi, kad sagrauztas caurules motortelpā, “AdBlue” sistēmas sprausla, turbīnas gaisa truba, aizmugurējās drošības jostas un arī auto paklājiņš.

 

Par ERGO

ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.

ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ