LV EN
Menu
Brangs loms nevis vizīte pie ārsta: vērtīgi padomi makšķerniekiem

Brangs loms nevis vizīte pie ārsta: vērtīgi padomi makšķerniekiem

13.05.2024

Maijā Latvijā dots oficiāls starts makšķerēšanai uz ūdens, ko daudzi ir nepacietīgi gaidījuši. Bet vai visi kaislīgie makšķernieki ir gatavi droši sākt sezonu? Apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) statistika liecina, ka pērn ar makšķerēšanu saistīto negadījumu skaits ir divkāršojies. Visbiežāk cilvēki gūst traumas, izkrītot vai neveiksmīgi izkāpjot no laivas un neuzmanīgi apejoties ar makšķerāķiem, taču glābēji saka – nelaimju risku krietni palielina arī sliktā peldētprasme un elementāru drošības noteikumu neievērošana.

Rāms svētdienas vakars, ūdens klajums un makšķere… un bebra sagrauzts koka gabals upmalā. “Kaut kā kāja pagāja apakšā un kritu. Pat jutu, ka kaut kas notrinkšķēja. Tajā vakarā sāpes bija ļoti lielas, bet likās, ka varētu pāriet. No rīta sapratu, ka nekas nepāries,” stāsta kāds makšķernieks. Pēc vizītes pie traumatologa un rentgena viņam bija diagnosticēts saišu sastiepums.

BALTA nelaimes gadījumu produkta vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva atzīst – šādi gadījumi notiek regulāri un var izmaksāt pat vairākus simtus eiro: “Neviena makšķerēšanas sezona nepaiet bez traumām, kuras makšķernieki gūst, līdz upei vai ezeram nemaz netikuši. Piemēram, reāls gadījums no mūsu pieredzes – cilvēks pa ceļam uz upi brien cauri brikšņiem, nejauši uzduras koka zaram un traumē acī. Slideni krasti, zemē guļoši zari un koka gabali, aiz kuriem var viegli paklupt, – dažādu riska faktoru pie ūdeņiem ir daudz, turklāt vēl jārēķinās ar visiem riskiem, kas saistīti ar laivām, peldētprasmi un vispārēju drošību pie ūdeņiem. Tāpēc mēs kā apdrošinātājs aicinām ikvienu makšķernieku būt ļoti piesardzīgiem un rūpēties par sevi pat šķietami labi zināmās vietās.”

Nopietnas traumas makšķernieki gūst, kāpjot ārā vai izkrītot no laivas: cilvēki veic neveiklas kustības un nespēj noturēt līdzsvaru, paklūp, krīt, sasitas, piemēram, pret laivas stūri un gūst gana nopietnas traumas – krūškurvja sasitumus, meniska bojājumus, apakšstilbu lūzumi, elkoņu traumas. Virkne negadījumu saistīti ar mašķerāķiem. Caurdurti pirksti ir mazākā bēda, dažiem klientiem BALTA pieredzē ir izdevies makšķerāķi atvēzējoties iemest sev pakausī vai kaklā, un tad bez ārsta palīdzības pašu spēkiem no tā atbrīvoties neizdodas.

“Jebkura nopietna trauma prasīs no cilvēka lielus līdzekļus ārstēšanai, un, ja cilvēks nav apdrošināts, tad šie izdevumi viņam jāsedz pašam. Tas var svārstīties no simts līdz dažiem tūkstošiem eiro. Par šo naudu labāk nopirkt jaunu makšķeri vai spininga komplektu un no likstām izvairīties ar apdomību un apdrošināšanu,” iesaka Ludmila Ščegoļeva.

Arī glābēji norāda – makšķerniekiem ir gana daudz risku gūt traumas un iekulties citās nepatikšanās, tomēr lielākoties iemesls ir pašu neuzmanība vai neapdomība.

“Jāteic, ka makšķernieki tāpat kā sabiedrība kopumā vairumā gadījumu nevar lepoties ar izcilu drošības nosacījumu ievērošanu, kas būtiski palielina nelaimes gadījumu risku, atrodoties pie ūdens un uz tā. Makšķernieku vidū dažkārt vērojama skeptiska attieksme pret glābšanas vestes vilkšanu, atrodoties kuģošanas līdzeklī un to aprīkojot ar nepieciešamo drošības inventāru. Nereti glābšanas vestes makšķerniekiem kalpo kā mīksts pamats sēdēšanai, nevis kā dzīvības glābiņš,” saka Jānis Skrims, Rīgas pašvaldības policijas Drošības uz ūdens pārvaldes pārstāvis.

BALTA un drošības eskperti atgādina – lai makšķerēšana sagādātu prieku, būtu droša un noslēgtos ar brangu lomu, nevis vizīti pie ārsta, ir jāievēro drošības noteikumi.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz Latvijas Bankas datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2023. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 169,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 20 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv  un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Toms Sadovskis
AAS BALTA
komunikācijas vadītājs
Tel. +371 26 11 47 85
E-pasts: toms.sadovskis@balta.lv
Janīna Biteniece
Deep White
projektu vadītāja
Tel. +371 26 70 63 61
E-pasts: janina@deepwhite.lv
Atpakaļ