LV EN
Menu
Ceturtdaļa iedzīvotāju pēdējā gada laikā saskārušies ar grūtībām veikt komunālos maksājumus

Ceturtdaļa iedzīvotāju pēdējā gada laikā saskārušies ar grūtībām veikt komunālos maksājumus

08.06.2023

Nedaudz vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pēdējā gada laikā ir piedzīvojuši grūtības apmaksāt komunālo maksājumu rēķinus, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO veiktā aptauja*. Turklāt 51 % aptaujāto pieļauj iespēju, ka ar šādu situāciju varētu saskarties turpmākā gada laikā.

Grūtības veikt kādu no komunālajiem maksājumiem visbiežāk bijušas Latgales reģiona iedzīvotājiem (35 %), bet vismazāk skārušas vidzemniekus (24 %). Rēķinu apmaksa visvairāk radījusi sarežģījumus cilvēkiem vecumā no 18 līdz 29 un no 40 līdz 49 gadiem, biežāk sievietēm (29 %) nekā vīriešiem (25 %), liecina ERGO aptaujas dati. Kā biežākos iemeslus, kuru dēļ rēķini par mājokli netiek samaksāti, respondenti min līdzekļu trūkumu visu rēķinu apmaksai vai negaidītus izdevumus citā jomā.

“Aizvadītais gads saistās ar dažādiem ekonomiskiem izaicinājumiem – Latvija piedzīvojusi augstāko inflācijas kāpumu visā eirozonā – 20,8 %. Līdz ar to saprotams, ka daļai mājsaimniecību dažādu apstākļu dēļ var rasties grūtības apmaksāt rēķinus. Ja tas skar pakalpojumus, no kuriem iespējams kaut uz laiku atteikties, tā ir viena lieta, taču, ja cilvēks nespēj apmaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus par pamatvajadzībām – apkuri, gāzi, elektrību –, problēma ir krietni nopietnāka, it īpaši, ja nav izveidoti uzkrājumi. Mūsuprāt, apdrošināšanai ir jāsniedz risinājums arī situācijās, kas saistītas ar rēķinu apmaksu, tādēļ šogad esam sākuši piedāvāt rēķinu apdrošināšanu “Elektrum” klientiem. Tā paredz elektrības un gāzes rēķinu apmaksāšanu situācijās, kad iestājas bezdarbs, darbnespēja vai notiek smags nelaimes gadījums – apstākļi, kuru dēļ klients pats uz laiku nespēj veikt rēķinu apmaksu. Tad to uzņemas apdrošinātājs,” skaidro ERGO Korporatīvo darījumu departamenta direktors Māris Kukurs.

ERGO aptaujas dati skaidri iezīmē iedzīvotāju grupas, kuras visvairāk uztrauc iespējamās grūtības nākotnē norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem. Pirmkārt, tie ir iedzīvotāji, kas dzīvo vieni (50 %), kā arī daudzbērnu ģimenes ar četriem bērniem (57 %).

Tāpat likumsakarīgi, ka šis jautājums īpaši satrauc iedzīvotājus ar zemiem ienākumiem: tos, kuru mājsaimniecībā ienākumi uz vienu cilvēki ir līdz 150 eiro (88 %), kā arī robežās no 151 līdz 350 eiro (78 %). Taču bažas par spēju apmaksāt komunālos pakalpojumus māc arī materiāli nodrošinātākos, tostarp katru piekto iedzīvotāju ar mājsaimniecības ienākumiem virs 1500 eiro uz vienu cilvēku. Analizējot respondentu vecuma grupas, redzams, ka nedaudz drošāk par pārējiem rēķinu apmaksas ziņā jūtas iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem, kā arī seniori 60-74 gadu vecumā.

Nespēja tuvākā gada laikā norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem sievietes (46 %) uztrauc vairāk nekā vīriešus (36 %). Visnedrošāk par to jūtas Latgales iedzīvotāji (58 %), bet vispārliecinātākie ir kurzemnieki – 37 % no šī reģiona iedzīvotājiem atbildējuši, ka jūtas droši par spēju nākotnē apmaksāt rēķinus.

“Mēs jūtam atbildību par sekmīgu sadarbību ar ikvienu klientu, vienmēr esam gatavi meklēt risinājumu dažādās situācijās, cenšamies nākt pretī klientiem, tajā pašā laikā nodrošinot ilgtspējīgu un atbildīgu uzņēmuma darbību. Sadarbībā ar ERGO nonācām līdz risinājumam – apdrošināšanas pakalpojumam “Maksājumu drošībai”, kas mūsu klientiem sniegs mieru un drošības izjūtu arī neparedzētu apstākļu gadījumā, piemēram, kā ilgstoša slimība vai bezdarbs – par savu rēķinu apmaksu nebūs jāuztraucas,” teic Edgars Strods, AS “Latvenergo” Jauno produktu vadības daļas vadītājs. Viņa komanda radījusi un īstenojusi ideju par klientu finansiālu atbalstu krīzes situācijās, ko iekļaut “Elektrum” apdrošināšanas produktu klāstā.

Vairāk par maksājumu apdrošināšanas iespējām aicinām uzzināt ŠEIT!

*Pētījumu pēc ERGO pasūtījuma 2023. gada maijā veikusi tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija”, tiešsaistē visā Latvijā aptaujājot 1001 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

 

Par ERGO
ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.
ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ