LV EN
Menu
ERGO Baltijā pērn atlīdzībās izmaksājusi vairāk nekā 216 miljonus eiro, bet Latvijā – 59 miljonus eiro

ERGO Baltijā pērn atlīdzībās izmaksājusi vairāk nekā 216 miljonus eiro, bet Latvijā – 59 miljonus eiro

12.02.2024

Apdrošināšanas sabiedrība ERGO Baltijas valstīs 2023. gadā izmaksājusi atlīdzības 216 miljonu eiro apmērā. No tiem Latvijas* klientiem izmaksāti 59 miljoni, Lietuvā – 102 miljoni, bet Igaunijā – 54 miljoni eiro.

ERGO Latvijā nedaudz vairāk nekā puse no visu atlīdzību apjoma jeb teju 32 miljoni eiro izmaksāti veselības un dzīvības apdrošināšanas veidos, bet citu risku, proti, OCTA, KASKO, īpašuma, civiltiesiskās, nelaimes gadījumu un ceļojumu apdrošināšanas atlīdzības sasniegušas 27 miljonu eiro apmēru.

Dabas stihijas – visā Baltijā

Salīdzinot ar 2022. gadu, pieteikto atlīdzību skaits ar veselības un dzīvības apdrošināšanu nesaistītajos riskos ERGO Baltijā ir palielinājies par 4 %. Vislielākais pieaugums bijis Igaunijā – 7 %, kam seko Lietuva ar 4 %, savukārt Latvijā kopumā pieteikts par 5 % mazāk apdrošināšanas atlīdzību nekā gadu iepriekš.

Pērn Baltijas valstis apdrošināšanas jomā vienojusi dabas stihiju ietekme, kas bija izjūtama krietni spilgtāk nekā agrākajos gados. Izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apjomu visvairāk ietekmēja divas vētras, kas Baltiju pāršalca augustā un oktobrī. Par tām ERGO atlīdzībās izmaksāja 3,4 miljonus eiro – visvairāk, teju 2 miljonus eiro, Lietuvā, 840 000 eiro Latvijā un 608 000 eiro Igaunijā.

ERGO Latvijā izmaksātais atlīdzību apjoms par visiem gada laikā piedzīvotajiem dabas stihiju postījumiem pērn, salīdzinot ar 2022. gadu, pieauga par aptuveni 42 %, sasniedzot ap 1 miljonu eiro. 74 % no šīs summas izmaksāti nekustamā īpašuma apdrošināšanā, bet 25 % par transportlīdzekļu bojājumiem.

2023. gadā ERGO Baltijā tika pieteikti četri lielie apdrošināšanas gadījumi, kuros zaudējumu apmērs pārsniedza 1 miljonu eiro. Viens no tiem, ugunsgrēks komercīpašumā, reģistrēts Latvijā, bet trīs – Lietuvā (smagi kravas auto negadījumi un ugunsgrēks). Šo četru lielo atlīdzību kopējā vērtība sasniedz 7,4 miljonus eiro.

Latvijas tendences

“2023. gadā kopumā izjutām inflācijas ietekmes mazināšanos transporta un nekustamā īpašuma nozarē, taču krasas cenu izmaiņas joprojām bija vērojamas ar ceļošanu saistītajās jomās, tostarp veselības aprūpē, kas palielināja ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību apjomu,” stāsta ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Sanita Rubene. Šajā apdrošināšanas veidā pērn par 32 % pieauga ERGO pieteikto atlīdzību skaits, kas saistāms ar ceļošanas intensitātes atgriešanos pirmspandēmijas līmenī. Ļoti būtiski palielinājās ceļojumu apdrošināšanas medicīnas izdevumu vidējā atlīdzība – par 46 % jeb no 406 eiro līdz 576 eiro. To ietekmēja ne vien medicīnas pakalpojumu inflācija, bet arī īpaši augstās veselības aprūpes cenas, ar kurām tūristi saskārās Ēģiptē un Turcijā.

Transports: daudz notriektu gājēju un norakstītu auto

Pērn ERGO Latvijā samazinājās kopējais pieteikto KASKO un OCTA atlīdzību skaits, taču piedzīvoto vētru un lielgraudu krusas dēļ par aptuveni 200 % pieauga ar dabas stihiju postījumiem saistīto KASKO atlīdzību daudzums. Zīmīgi, ka vēl gadu iepriekš dabas stihijas nevienam ERGO apdrošinātajam transportlīdzeklim nebija nodarījušas tik lielus bojājumus, lai auto būtu jānoraksta, bet 2023. gadā ERGO statistikā bija 14 šādas automašīnas – 11 no tām cieta augusta vētrā un krusā, divas tika neatgriezeniski sabojātas oktobra stiprajā vējā, uzkrītot kokiem, un vēl vienai gada nogalē uz jumta uzkrita ledus.

No trijām Baltijas valstīm vislielākā OCTA vidējā atlīdzība pērn bija Igaunijā – 1659 eiro, Latvijā – 1137 eiro, bet Lietuvā viszemākā – 1051 eiro.

“Autoservisu sniegtos remonta pakalpojumus un to darbības nepārtrauktību pagājušogad neiespaidoja Covid-19, turklāt stabilizējās rezerves daļu piegāžu loģistika, ko 2022. gadā negatīvi ietekmēja gan pandēmija, gan kara sākums Ukrainā. Kopumā tas nozīmē, ka transportlīdzekļu remonts klientiem pērn bija pieejams ātrāk un vieglāk nekā gadu iepriekš,” skaidro S. Rubene.

Latvijā lielākā ERGO OCTA atlīdzība 27 000 eiro apmērā pērn tika izmaksāta pēc tam, kad kāds auto uzbrauca gājējai, kura guva ļoti smagas traumas. “Diemžēl gājēju notriekšanu, tostarp uz gājēju pārejām, var izcelt kā 2023. gada OCTA atlīdzību tendenci – šādu gadījumu bijis ļoti daudz. Nereti gājēji notriekti, autovadītājiem braucot alkohola reibumā,” norāda ERGO pārstāve.

Biežākais risks īpašumos – nopludināšana

Kopumā pērn nekustamā īpašuma apdrošināšanas atlīdzībās ERGO Latvijā izmaksāja ap 6,5 miljoniem eiro. Visbiežāk, kā ik gadu, klienti pieteica gadījumus par telpu applūšanu ūdensvadu vai inženierkomunikāciju avāriju dēļ, bet izmaksu ziņā apjomīgākās atlīdzības saistītas ar ugunsnelaimēm komercīpašumos – vairākos gadījumos uguns radītie zaudējumi pārsniedza 800 000 eiro.

Vidējās nekustamā īpašuma apdrošināšanas atlīdzības apmērs ERGO privātīpašuma sektorā (rēķinot bez uguns riska) bija 1684 eiro, bet komercīpašumā – 2041 eiro.

ERGO nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits pērn samazinājās par 14 %, bet šajā apdrošināšanas veidā nedaudz pieauga vidējā atlīdzība medicīnas riskam – no 80 līdz 89 eiro, kas saistāms ar inflāciju medicīnas nozarē. Lielākās atlīdzības nelaimes gadījumu apdrošināšanā pērn izmaksātas 3500-6000 eiro robežās, tostarp par autoavārijā gūtu traumu, sporta traumu, nopietniem asinsrites traucējumiem, kā arī traumām, kas gūtas, strādājot ar meža tehniku.

Mentālā veselība – arvien uzmanības centrā

2023. gadā veselības apdrošināšanā atlīdzības izmaksas uz vienu personu palielinājās, taču pieaugums vairs nebija bijis tik straujš kā gadu iepriekš. Šo pieaugumu ietekmēja ne vien inflācija, bet arī pakalpojumu izmantošanas biežums, kas, beidzoties pandēmijai, palielinājās. Lielākais sadārdzinājums pērn bija zobārstniecības pakalpojumiem – 11 %, kā arī dažādiem izmeklējumiem un konsultācijām – 10 %-11 %.

ERGO dati norāda uz to, ka Latvijas iedzīvotājiem arvien aktuālāka kļuva mentālās veselības sakārtošana – ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi biežāk tika iekļauti veselības apdrošināšanas polisēs un pagājušogad par 60 % pieauga mentālās veselības speciālistu apmeklējums apdrošināto personu vidū. Cilvēki vairāk izmantoja arī fizioterapeitu (+13 %) un endokrinologu pakalpojumus (+9 %).

*ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāles un ERGO Insurance SE Latvijas filiāles 2023. gadā bruto izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības.

 

Par ERGO

ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.

ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
komunikācijas projektu vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ