LV EN
Menu
ERGO Drošības indekss: ierobežojumu atgriešanās iedzīvotājus uztrauc vairāk nekā saslimšana ar Covid-19

ERGO Drošības indekss: ierobežojumu atgriešanās iedzīvotājus uztrauc vairāk nekā saslimšana ar Covid-19

27.10.2022

Iespējamība saslimt ar Covid-19 uztrauc salīdzinoši nelielu daļu jeb 36 % Latvijas iedzīvotāju, bet divreiz vairāk – 75 % – aptaujāto baidās no Covid-19 ierobežojumu atgriešanās, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO Drošības indeksa* rezultāti. Gan par inficēšanos ar Covid-19, gan par ierobežojumiem visvairāk nobažījušies seniori.

Drošības indeksa aptauja rāda, ka gripa iedzīvotājus satrauc nedaudz mazāk nekā Covid-19 – no inficēšanās ar gripas vīrusu baidās 30 % respondentu. Vienlaikus redzams, ka bažas par abām minētajām slimībām pieaug proporcionāli aptaujāto vecumam. Tā, piemēram, vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem Covid-19 uztrauc katru trešo jeb 28 %, savukārt 64 līdz 75 gadu vecumā par to nobažījušies jau divreiz vairāk respondentu – 58 %. Lauku iedzīvotāji par Covid-19 izplatību un saslimšanu raizējas vairāk nekā rīdzinieki.

Arī iespējamā Covid-19 ierobežojumu atgriešanās visvairāk uztrauc seniorus (82 %) un iedzīvotājus ar zemākiem ienākumiem, turklāt samērā liela atšķirība šajā jautājumā vērojama starp krieviski un latviski runājošajiem – krievvalodīgie ir noraizējušies vairāk (85 %) nekā latvieši (68 %). Lietuvā, kur arī veikts ERGO Drošības indeksa pētījums, Covid-19 ierobežojumu atgriešanās iedzīvotājus uztrauc mazāk nekā Latvijā (62 %).

Atlikta ārstēšanās

“Zīmīgi, ka vairāk nekā trešdaļa jeb 38 % aptaujas dalībnieku atzina, ka pandēmijas laikā ir atstājuši novārtā vai ielaiduši kādu savu saslimšanu, atliekot vizīti pie ārsta. Šī problēma nedaudz mazāk skārusi iedzīvotājus ar augstiem ienākumiem, taču kopumā, domājot par sabiedrības veselību, šāds rādītājs ir bīstams. Ļoti iespējams, tas ir arī viens no iemesliem, kādēļ tik lielā daļā sabiedrības valda uztraukums par Covid-19 ierobežojumu atgriešanos, kas var nozīmēt limitētu pieejamību dažādiem pakalpojumiem, lai gan Covid-19 saslimstības kumulatīvais rādītājs Latvijā patlaban samazinās un bija salīdzinoši zems arī aptaujas veikšanas brīdī,” norāda Gints Konrads, ERGO Life Insurance SE Dzīvības un Veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā.

Uzticība vēl jāiegūst

ERGO Drošības indeksa dati liecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, Latvijas iedzīvotāju drošības izjūta par veselību kopumā ir nedaudz palielinājusies, taču joprojām vērojama liela neuzticība veselības nozarei – 71 % aptaujāto baidās, ka saslimšanas gadījumā nesaņems kvalitatīvu ārstēšanu. Jaunieši par to uztraucas vismazāk, bet pensijas vecuma cilvēki – visvairāk. Tikpat liels ir uztraukums par iespēju saslimt ar smagu slimību, kas var prasīt sarežģītu un ilgu ārstēšanos. Savukārt 69 % aptaujāto baidās, ka saslimšanas gadījumā nevarēs samaksāt par ārstēšanos.

50 % aptaujāto uztraucas, ka viņu veselību varētu nelabvēlīgi ietekmēt pieejamās pārtikas kvalitāte (daudz sintētisku un veselībai kaitīgu vielu), 55 % baidās ciest nelaimes gadījumā, bet 58 % ir nobažījušies, ka var gūt traumas, kas prasīs nopietnu ārstēšanu.

*ERGO Drošības indeksa pētījums tiek veikts kopš 2014. gada ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju noskaņojumu piecās kategorijās: valsts stabilitāte un drošība, materiālā un finansiālā drošība, veselība, fiziskā drošība un drošība par darbu. Aptauja pēc pētījumu centra SKDS metodoloģijas šogad veikta piekto reizi, sekojot līdzi Latvijas sabiedrības noskaņojuma izmaiņām ilgtermiņā.

ERGO Drošības indeksa dati apkopoti no 2022. gada 31. augusta līdz 2. septembrim, interneta vidē aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

 

Par ERGO
ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.
ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ