LV EN
Menu
Katru piekto ugunsgrēku izraisa īssavienojums

Katru piekto ugunsgrēku izraisa īssavienojums

24.08.2022

Īssavienojumi, kas rodas novecojušu elektroinstalāciju vai neatbilstošas elektroiekārtu izmantošanas dēļ, ik gadu ir viens no biežākajiem ugunsgrēku iemesliem Latvijā. Apdrošināšanas sabiedrībā ERGO pieteikto atlīdzību statistika liecina, ka pērn gandrīz piekto daļu no ugunsnelaimēm privātajos un komercīpašumos izraisījuši tieši elektroinstalāciju bojājumi.

“Ja analizējam atsevišķi komercīpašuma sektoru, tur situācija ir vēl nopietnāka. No 25 komercīpašuma ugunsgrēkiem, par kuriem 2021. gadā izmaksātas ERGO apdrošināšanas atlīdzības, katrā trešajā iemesls bijis bojājums elektroinstalācijās vai elektroinstalāciju vadības bloka aizdegšanās, turklāt izmaksāto un rezervēto atlīdzību summa par šiem ugunsgrēkiem ir ievērojama – 5 707 018 eiro. Savukārt 2020. gadā par sešiem komercīpašuma ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies elektroinstalāciju bojājumu dēļ, ERGO atlīdzībās izmaksāja 7 605 704 eiro,” stāsta ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis.

“Privātīpašuma segmentā pēdējo divu gadu vidējā atlīdzība par ugunsgrēkiem, kuru iemesls meklējams elektroinstalācijas, ir 9144 eiro. Saskaramies arī ar gadījumiem, kad īpašums pēc ugunsnelaimes pilnībā jāatjauno, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi izvēlēties īpašuma vērtībai atbilstošu apdrošinājuma summu un strauji pieaugošo būvniecības izmaksu dēļ to regulāri pārskatīt, lai atlīdzība maksimāli segtu zaudējumus. Arī privātīpašumos elektroinstalāciju drošībai jāpievērš liela uzmanība – katram dzīvokļa un mājas saimniekam būtu jāpārliecinās, vai elektroinstalācijas nav novecojušas, bojātas un vai elektroierīču lietošana ikdienā nepārslogo elektrotīklu, lai maksimāli pasargātu mājokli no ugunsnelaimes riska,” uzsver R. Čaklis.

Arī Valsts ugunsdzēsības un glabāšanas dienesta pārstāve Sandra Vējiņa apstiprina: “Trīs biežākie iespējamie ugunsgrēku iemesli nemainās jau daudzus gadus: neuzmanīga apiešanās ar uguni, bojājumi elektroierīcēs un nepareiza elektroiekārtu ekspluatācija, kā arī viss, kas saistīts ar apkures jautājumiem. 2021. gadā 20,5% ugunsgrēku iespējamais iemesls bija saistīts ar elektroierīcēm un iekārtām.”

Kā pasargāt sevi un mājokli no īssavienojuma

Jāatceras – lai rastos ugunsgrēks, ir nepieciešams pavisam maz: degtspējīgs materiāls, uguns avots (elektroinstalācija) un skābeklis (gaiss).

Ko darīt, ja elektroierīce aizdegusies:

Elektroinstalāciju drošība uzņēmumos

Komercīpašumos elektroinstalāciju drošības prasības ir līdzīgas, bet vienlaikus – ievērojami stingrākas. Jāatceras par regulāru elektroinstalāciju pārbaudes mērījumu veikšanu, kā arī jānodrošina kontaktsavienojumu kvalitātes pārbaude ar termogrāfu – tās laikā tiek noteikta kontaktsavienojuma drošība un kvalitāte, kā arī tas, vai kontaktsavienojums netiek pārslogots (nekarst) un vai ir pareizi izbūvēts.

Uzņēmumiem elektropretestības mērījumi jāveic reizi 10 gados, sprādzienbīstamā vidē – reizi divos gados, bet agresīvā vidē – reizi gadā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 238).

 

Par ERGO

ERGO ir viena no vadošajām apdrošinātāju grupām Baltijas reģionā, kas piedāvā plašu apdrošināšanas pakalpojumu klāstu, tostarp nedzīvības, dzīvības un veselības apdrošināšanu. ERGO pakalpojumiem, ekspertu zināšanām un finansiālajai stabilitātei Baltijas valstīs uzticas 650 000 klientu.

ERGO apdrošināšanas sabiedrības Baltijā ietilpst ERGO Apdrošinātāju grupā, kas ir viena no Vācijas un Eiropas lielākajām grupām. ERGO ir pārstāvēta vairāk nekā 30 pasaules valstīs, koncentrējoties uz biznesu Eiropā un Āzijā. ERGO akcionārs ir Munich Re, kas ir viens no lielākajiem pārapdrošinātājiem un risku pārvaldītājiem pasaulē.

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
E-pasts: guna.kase@ergo.lv

Atpakaļ