LV EN
Menu
Lai sniega sega “nenospiež” jumtu: atgādinājums spēcīgā sniegā parūpēties ne tikai par ielām, bet arī mājokli

Lai sniega sega “nenospiež” jumtu: atgādinājums spēcīgā sniegā parūpēties ne tikai par ielām, bet arī mājokli

01.12.2023

Intensīvas snigšanas un nu jau vairāk nekā nedēļu ilgā sala dēļ daļā Latvijas teritorijas ir izveidojusies bieza sniega sega. Novembra pēdējā dienā novērojumu stacijā Rīgas centrā konstatēts vismaz 23 centimetrus biezs sniegs – pamatīgākais kopš 2021. gada decembra sākuma. Snigšanai turpinoties, savlaicīga sniega nenotīrīšana no ēku jumtiem varētu pārbaudīt daudzu jumtu izturību. Saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) datiem pērnajā ziemā no 2022. gada decembra līdz 2023. gada marta beigām par sniega svara nodarītiem zaudējumiem klientiem atlīdzībās izmaksāti vairāk nekā 131 000 eiro, vidējai atlīdzībai sasniedzot teju 1000 eiro par gadījumu.

“Savlaicīgi nenotīrot sniegu no jumtiem, riskējam ar to, ka sniegs sablīvēsies un, uzņemot gaisā esošo mitrumu, kļūs arvien smagāks. Par sausa un nesablīvēta sniega, kāds tas ir šobrīd, tīrīšanu no jumtiem jāsāk domāt brīdī, kad sniega segas biezums pārsniedz 20 centimetrus. Ja par to neparūpējamies laikus, sniegs turpina blīvēties, un katrs nākamais snigšanas “vilnis”, tam sekojošs atkusnis un sasalšana nozīmē lielāku risku jumta konstrukcijām,” stāsta Arnolds Linītis, BALTA privātā īpašuma produkta vadītājs un risku parakstītājs. Viņš brīdina – nav ieteicams gaidīt, kad sniega sega kļūs vēl biezāka, jo zem pārāk lielas noslodzes jumta segums var zaudēt izturību un tajā var rasties dažādi mehāniski bojājumi.

Savlaicīga sniega nenotīrīšana, radot papildu slodzi, var deformēt jumta konstrukcijas, tāpat var deformēties arī ēkas nesošo sienu un pārsegumu konstrukcijas, kuru bojājumu sekas varēs just atkušņa laikā vai pavasarī, kad, kūstot sniegam, sniega ūdens var iekļūt ēkā un vēl vairāk bojāt ēkas konstrukcijas un apdari.

Jumta attīrīšanas darbus ieteicams veikt speciālistiem, darba gaitā ievērojot  nepieciešamos drošības noteikumus. Ja darbi tiek veikti pašu rokām, tad, gādājot par drošību, jumta tīrīšanā vēlams izmantot tam speciāli paredzētus palīglīdzekļus un priekšmetus. Savukārt, ja sniegs tiek tīrīts ar lāpstu, tai jābūt no koka vai plastmasas, lai netiktu radīti bojājumi jumta segumā un izolācijā.

BALTA eksperts arī norāda, ka īpaša uzmanība šādos laikapstākļos jāpievērš saules paneļiem – ja tie ierīkoti uz jumta, ziemas sezonā sniega un ledus uzkrāšanās rezultātā skrūves, konstrukciju savienojumi ar jumtu un konstrukciju stiprinājumi var zaudēt paredzēto noturību un vājināt savienojumu konstrukciju stiprību.

Lielākā atlīdzība par sniega svara ietekmē kādas privātmājas jumtam radītiem bojājumiem šogad pārsniegusi 10 300 eiro, kad martā mainīgo laikapstākļu un gaisa temperatūras rezultātā radās ledus sasalumi un sniega kārta, slīdot no jumta, norāva jumta segumu.

BALTA ieteikumi, kā parūpēties par savu un apkārtējo drošību, tīrot sniegu un lāstekas no māju jumtiem

Nav ieteicams kāpt uz jumtiem, kuri var neizturēt cilvēka svaru, piemēram, uz šķūnīšu, noliktavu vai garāžu jumtiem. Svarīgi kritiski novērtēt jumta stāvokli.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2022. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 144,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 19 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Barkovska
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel. +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.barkovska@balta.lv
Ligita Mieze
Deep White
projektu vadītāja
Tel. +371 27 88 55 02
E-pasts: ligita@deepwhite.lv
Atpakaļ