Par mums
Jaunumi
Noderīgi
Noderīgi
Apdrošināšanas veidi
Pasargā nākotni
LV
EN
07.11.2024
Tūrisma sezona Turcijā pamazām noslēdzas, bet Ēģiptē un Kanāriju salās tā turpinās pilnā sparā, un ceļotāji no Latvijas to labprāt izmanto tumšajos rudens mēnešos. Tas neizbēgami nozīmē arī dažādus apdrošināšanas gadījumus – galvenokārt saistībā ar ceļotāju veselību un mantas bojājumiem. Vislielāko atlīdzību – 88 000 eiro – šajā ceļošanas sezonā apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) izmaksājusi kādam klientam, kurš ceļojuma laikā Turcijā saslima ar meningītu. Apdrošinātājs un ārsti atgādina – jebkura saslimšana ārzemēs, it īpaši ārpus Eiropas Savienības, var izmaksāt dārgi, turklāt liela uzmanība jāpievērš arī dzīvībai bīstamas slimības izraisošiem faktoriem.
Ceļojums ar dzīvībai bīstamu pavērsienu
Kādam vīrietim, uzturoties Turcijā, pāris dienas pirms izlidošanas uz Latviju sākās drudzis, un dienas laikā pievienojās arī samaņas traucējumi. Pacients tika steidzami hospitalizēts un ievietots intensīvajā terapijā smagā stāvoklī. Pēc četrām dienām viņa stāvoklis vēl vairāk pasliktinājās, pacientam iestājās koma. Šajā stāstā viss beidzās laimīgi, cilvēks tomēr izveseļojās un atgriezās mājās, taču ārstēšana Turcijas klīnikā bija ļoti sarežģīta, aizņēma vairāk nekā trīs nedēļas un BALTA izmaksāja 88 000 eiro.
“Ja ceļotājam ir apdrošināšanas polise, šādās situācijās apdrošinātājs ārstniecības iestādei dod garantiju, ka visas nepieciešamās procedūras un medikamenti tiks apmaksāti. Ko darīt cilvēkam, kam šādas polises nav, – to nenovēlētu uzzināt nevienam, jo tas nozīmē daudzus desmitus tūkstošu eiro izdevumus. Turklāt, ja cilvēks ir smagā stāvoklī, lēmums par piemēroto ārstēšanu un finansiālo atbildību pāriet uz radinieku pleciem. Brīdī, kad visas domas ir tikai par atveseļošanos un dzīvības glābšanu, tāds nevajadzīgs papildu stress var smagi iedragāt jebkuru. Ceļošana ir brīnišķīga nodarbe, kas dod enerģiju un iedvesmu, tomēr jārēķinās, ka ceļojot var notikt visneiedomājamākās lietas. Tāpēc apdrošināšana līdz ar elementāru piesardzību ir mazākais, ko cilvēks var darīt, lai rūpētos par savu drošību un finansiālo stabilitāti pēc ceļojuma beigām,” atgādina BALTA nelaimes gadījumu un ceļojumu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.
Meningīts ir iespējams arī pēc ērces koduma
Meningīts ir galvas smadzeņu apvalka iekaisums, ko izraisa vairāki ierosinātāji – gan vīrusi, gan baktērijas, reizēm sēnītes un pat vienšūņi jeb parazīti. Ierosinātāju ir ļoti daudz, un katram ģeogrāfiskajam apgabalam tie parasti ir nemainīgi, Latvijā visbiežāk sastopamie – ērču encefalīts, enterovīruss un dažas baktērijas kā streptokoki, pneimokoki un meningokoki. Pērn Slimību kontroles un profilakses centrā (SPKC) ar vīrusa meningītiem reģistrēti 262 ērču pārnesti vīrusi, kas rezultējās meningītā vai encefalīta, 26 enterovīrusu meningīti, 15 bakteriāli meningīti. Statistika šķietami nav liela, taču katram cilvēkam, kas ir šajā statistikā, saslimšana ir bijusi nopietna.
“Bakteriālais meningīts, kas ir sastopams arī tālajās dienvidu zemēs, ir vairāk raksturīgs bērniem un jauniem cilvēkiem. Pārsvarā tas tiek iegūts cieša kontakta veidā, inficējoties ar baktēriju – tā iekļūst elpceļos, aizdegunē un tālāk var izraisīt šo infekciju. Bet, protams, pilnībā pasargāts no tā nav neviens. Šo slimību var salīdzināt ar plašāk pazīstamo plaušu karsoni, ko var izraisīt ļoti daudzi faktori: no vieglāka vīrusa, piemēram, rinovīrusa, vai jau smagākas saslimšanas kā gripa vai Covid-19, tomēr to var izraisīt arī baktērijas, piemēram, tuberkuloze. Slimības gaita un smagums ir ļoti atkarīgs no saslimšanas veida, smaguma un ierosinātāja. Ar meningītiem ir ļoti līdzīgi: ja tie ir vīrusu meningīti, sekas nebūs tik smagas, taču saslimšanas gadījumā var iekaist ne tikai smadzeņu apvalks, bet arī pašas smadzeņu struktūras, kas var izraisīt paliekošu paralīzi rokā vai kājā, rīšanas traucējumus. Bakteriālā meningīta gadījumā ir ļoti iespējams letāls iznākums,” stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Viesturs Zvirbulis.
Vislabākais veids, kā sevi pasargāt, ir profilakse: bērniem – vakcinācija pret meningokoku, pneimokoku, B tipa hemofīlās nūjiņas (Hemophilus influenza) infekciju, pieaugušajiem – vakcinācija pret ērču encefalītu, kas Latvijā ir visbiežākais vīrusu meningīta ierosinātājs. Pret enterovīrusu vakcīnas Latvijā nav pieejamas, bet aizsardzība pret to vairāk saistīta ar personīgo higiēnu un pareizu roku mazgāšanu, it īpaši pēc labierīcību apmeklējuma, kas bērniem jāmāca jau no mazotnes.
Arī apdrošinātājs atgādina – apdrošināšana pasargās finansiāli, bet neglābs no smagām veselības problēmām. “Rudens sezonā jābūt īpaši uzmanīgiem, jo ērces aktivizējas mitrā laikā, un rudens, kad daudzi labprāt dodas garākās pastaigās dabā, apbrīnojot lapkriti, parasti ir ērču kodumiem un apdrošināšanas pieteikumiem bagāts. Vakcīna pret ērču encefalītu var pasargāt no smagas saslimšanas ar ilgstošām sekām,” uzsver BALTA nelaimes gadījumu produkta vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.
Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2023. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 169,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 20 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.
Papildu informācija:
Toms Sadovskis AAS BALTA komunikācijas vadītājs Tel. +371 26 11 47 85 E-pasts: toms.sadovskis@balta.lv |
Janīna Biteniece Deep White projektu vadītāja Tel. +371 26 70 63 61 E-pasts: janina@deepwhite.lv |