LV EN
Menu
Oktobris un novembris: romantisks laiks meža iemītniekiem, bīstams – autovadītājiem

Oktobris un novembris: romantisks laiks meža iemītniekiem, bīstams – autovadītājiem

28.09.2023

Sadursmes vidēji izmaksā vismaz 2500 eiro

Vasara ir beigusies, un jārēķinās, ka braukšanas apstākļi kļūs arvien sarežģītāki. Tumši vakari, nokrišņi, slapjas lapas uz ceļiem, rīti, kad gaisa temperatūra var noslīdēt zem nulles, – tas viss padara braukšanu bīstamāku, nekā ierasts vasaras mēnešos. Papildu bīstamība, ar ko jārēķinās, ir meža dzīvnieki: sadursmes ar tiem notiek visu gadu, taču apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) statistika rāda, ka oktobrī un novembrī tās atgadās pat divreiz biežāk nekā vasarā.

Bīstamākais laiks – diennakts maiņa no gaismas uz tumsu

Īpaši vērīgiem autovadītājiem ir jābūt saullēktā un vakara krēslā, kad vērojama vislielākā dzīvnieku aktivitāte. Ja vasarā tas ir agri no rīta vai vēlu vakarā, tad rudens mēnešos šajā laikā cilvēki parasti dodas uz darbu vai no darba uz mājām, līdz ar to sadursmju risks palielinās. Papildus jāņem vērā, ka stirnām, briežiem un aļņiem oktobris un novembris ir pārošanās laiks, bet mežacūkām tas iestājas decembrī. Šajā laikā dzīvnieki kļūst aktīvāki, jo meklē sev partneri. Sevišķi to var novērot aļņiem, kas, riesta laika iedvesmoti, mēdz iemaldīties pat pilsētā.

“Autovadītājiem šajā laikā ir jābūt īpaši uzmanīgiem, it īpaši pārvietojoties pa ceļiem ārpus apdzīvotām vietām. Lai gan KASKO apdrošināšana ir būtisks atspaids pēc sadursmēm ar meža dzīvniekiem, labāk tomēr tādas nepiedzīvot. Sadursmes smagumu ietekmē daudzi faktori: cik liels ir dzīvnieks – nevar salīdzināt lapsas un aļņa nodarīto postu, vai sadursme ir frontāla, vai arī trāpa pa automašīnas sāniem, vai auto saduras tikai ar dzīvnieku, vai arī cilvēks veic kādus manevrus, iebrauc pretējā joslā un saduras ar pretī braucošo spēkratu, nobrauc no brauktuves, ieskrien kokā vai apgāžas – variantu ir ļoti daudz. Svarīgākas par jebkuriem transportlīdzeklim nodarītiem bojājumiem ir cilvēku dzīvības, kuras nevar novērtēt nekādā naudas izteiksmē,” uzsver BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Sadursmes ar meža dzīvniekiem izmaksā tūkstošiem eiro

Kopš 2018. gada vidējā atlīdzība, kas tiek izmaksāta par sadursmi ar meža dzīvnieku, inflācijas ietekmē ir pieaugusi par 70% un pārsniedz 2500 eiro.

“Līdz šī gada septembrim iesniegto atlīdzību pieteikumu skaits bijis apmēram tāds pats kā pērn un aizpērn, kas apliecina – sadursmju ar meža dzīvniekiem mazāk nekļūst un šī problēma ir aktuāla gadu no gada.

Kopumā katru gadu saskaramies ar vairāk nekā 100 gadījumiem, kad autovadītāji vēršas pie mums ar atlīdzību pieteikumiem. Atsevišķos gadījumos BALTA izmaksātās atlīdzības par autotransporta bojājumiem ir mērāmas pat vairākos desmitos tūkstošu eiro, un parasti tie ir negadījumi, kuros iesaistīti Latvijas lielākie meža dzīvnieki – aļņi,” stāsta Kristaps Liecinieks.

Lai izvairītos no šādām situācijām, autovadītājam ir jāzina gan tas, kā novērst sadursmi, gan kā pareizi rīkoties, ja sadursme ir nenovēršama.

Foto: pexels.com

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2022. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 144,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 19 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Barkovska
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel. +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.barkovska@balta.lv
Ligita Mieze
Deep White
projektu vadītāja
Tel. +371 27 88 55 02
E-pasts: ligita@deepwhite.lv
Atpakaļ