LV EN
Menu
Tipiskākās autovadītāju kļūdas pēc iekļūšanas avārijā: kā rīkoties pareizi

Tipiskākās autovadītāju kļūdas pēc iekļūšanas avārijā: kā rīkoties pareizi

27.04.2023

Ikviens autovadītājs, visticamāk, cer nekad nepiedzīvot ceļu satiksmes negadījumu, tomēr statistika uz Latvijas ceļiem ir skarba – gada pirmajos četros mēnešos reģistrēti jau 5510* negadījumi. Lai arī, apgūstot autovadīšanas prasmes, katram topošajam autovadītājam jāiepazīstas ar Ceļu satiksmes noteikumos aprakstīto pareizo rīcību pēc iekļūšanas satiksmes negadījumā, zināšanas, kuras ikdienā nepielietojam, mēdz aizmirsties, bet piedzīvotais avārijas stress situāciju padara vēl satraucošāku. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) un Valsts policija atgādina – cerot uz labāko, ir vērts tomēr paturēt atmiņā, kā pareizi rīkoties arī pēc ceļu satiksmes negadījuma.

Saukt vai nesaukt policiju?

Pirmais jautājums pēc iekļūšanas avārijā – saukt vai nesaukt Valsts policiju. Kā norāda Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), vairāk nekā piektā daļa nelielos ceļu satiksmes negadījumos iesaistīto autovadītāju izvēlas uz negadījuma vietu izsaukt Valsts policiju, nevis aizpildīt saskaņoto paziņojumu, tērējot policijas resursus un radot nevajadzīgus sastrēgumus. Tāpēc negadījumā iesaistītajiem autovadītājiem, izvērtējot negadījuma apstākļus un situācijas nopietnību, būtu atbildīgi jānolemj, vai, taupot gan savu, gan policijas darbinieku laiku, var tikt galā paša spēkiem un aizpildīt saskaņoto paziņojumu, kas ir plaši pieejams gan papīra formātā, piemēram, degvielas uzpildes stacijās un vairāku apdrošinātāju filiālēs, gan ērti aizpildāms arī mobilajā lietotnē, kuru var lejupielādēt https://www.ltab.lv/spapp/.

Saskaņoto paziņojumu bez policijas klātbūtnes var aizpildīt situācijās, kad:

Savukārt obligāta policijas klātbūtne ir situācijās, ja noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā ir

Policiju jāizsauc, zvanot 110. Neziņošana policijai situācijās, kad tas ir tiešām nepieciešams, tiek uzskatīta par pārkāpumu un ir kļūda arī tad, ja, piemēram, vadītāja prombūtnes laikā automašīnai nozagta kāda detaļa vai arī transportlīdzeklis kā citādi sabojāts trešo personu prettiesiskas rīcības rezultātā. Lai arī KASKO noteikumi paredz būtiskus summu limitus, ko apdrošinātājs izmaksā arī bez gadījuma reģistrēšanas policijā, drošības pēc tomēr ieteicams par šiem gadījumiem ziņot.

Tipiska kļūda – atlīdzības pieteikšanas novilcināšana

“No rīta, sēžoties pie stūres, parasti neviens autovadītājs neiztēlojas, ka viņa maršruts varētu beigties ne tur, kur plānots, ar bukti sānos un gaidot policijas ierašanos. Tomēr negadījumi notiek, kopš vien pa ceļiem pārvietojas automašīnas, un tie turpinās notikt. Tāpēc ikvienam autovadītājam ir jāzina, kā šādās situācijās rīkoties,” saka BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Viņš norāda, ka no apdrošinātāja viedokļa tipiskas kļūdas ir neziņošana policijai gadījumos, kad tas ir obligāti, un atlīdzības pieteikšanas novilcināšana. Apdrošinātājam atlīdzības pieteikums jāiesniedz, tiklīdz tas ir iespējams. Piesakot gadījumu, klientam ir jāzina pamata informācija: kad un kādos apstākļos negadījums ir noticis, kurš ir bijis vadītājs, vai negadījumā ir iesaistīti citi ceļu satiksmes dalībnieki, bojāta trešo personu manta, cietušas personas. Apdrošinātājs arī vēlēsies redzēt negadījuma vietas bildes vai video, ja tāda informācija ir pieejama – tas palīdz ātrāk saprast negadījuma apstākļus un skādes apmēru.

Un te vēl var ielikt mazu atgādinājumu par to, ka KASKO segs izmaksas arī tad, ja negadījumā vainīgs ir apdrošinātais šoferis.

BALTA un Valsts policija atgādina, kā rīkoties pēc ceļu satiksmes negadījuma.

*Valsts policijas dati par laika periodu no 2023. gada 1. janvāra līdz 25. aprīlim.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2022. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 144,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 19 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv

un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Barkovska
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel. +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.barkovska@balta.lv
Ligita Mieze
Deep White
projektu vadītāja
Tel. +371 27 88 55 02
E-pasts: ligita@deepwhite.lv

 

Atpakaļ