LV EN
Menu
Vējš, zāles pļāvējs un īssavienojums: kas visbiežāk apdraud saules paneļus

Vējš, zāles pļāvējs un īssavienojums: kas visbiežāk apdraud saules paneļus

09.04.2024

Līdz ar pavasara iestāšanos saulainu dienu kļūst arvien vairāk, un visā Latvijā cītīgi strādā saules paneļi, ražojot enerģiju. Taču tikpat uzcītīgi tie darbojas arī tumšākā laikā, un par tiem ir jārūpējas ne mazāk centīgi – visu gadu, katru dienu, jebkādos laikapstākļos. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) atgādina – vēja, īssavienojuma vai citu postījumu rezultātā saules paneļiem nodarītie zaudējumi var sasniegt vairākus tūkstošus eiro, tāpēc par vērtīgo iekārtu drošību jārūpējas no to uzstādīšanas brīža.

Pēc Klimata un enerģētikas ministrijas datiem Latvijā šobrīd ir aptuveni 18 000 mājsaimniecību, kas jau uzstādījušas saules paneļus un ražo “zaļu” enerģiju savam patēriņam. Interese par tiem saglabājas augsta, īpaši 2023. gada rudens sezonā un gada nogalē. Tas atspoguļojas arī apdrošināšanas statistikā: pērn, salīdzinot ar 2022. gadu, BALTA pieteikto apdrošināšanas atlīdzību skaits par saules paneļu bojājumiem ir gandrīz divkāršojies, savukārt izmaksāto atlīdzību apjoms pieaudzis vairāk nekā četras reizes. Vidējā atlīdzība 2023. gadā sasniedza 2526 eiro, bet lielākā atlīdzība bijusi vairāk nekā 12 000 eiro, kad īssavienojuma rezultātā aizdegās māja un līdz ar jumtu nodega visa saules paneļu sistēma. Kopumā katrā piektajā jeb 22% saules paneļu apdrošināšanas gadījumu zaudējumi saistīti ar pārspriegumu.

Tomēr lielāko postu saules paneļu sistēmām nodara dabas stihijas, kas ir par iemeslu vairāk nekā pusei apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu. 35% no visiem atlīdzību gadījumiem ir saistīti ar vēja vai vētras nodarītiem postījumiem, bet 17% gadījumu zaudējumi radušies spēcīgas krusas rezultātā.

“BALTA saņem atlīdzību pieteikumus par visplašāko negadījumu spektru, tai skaitā par krītošu koku bojātiem saules paneļiem, sniega svaru neizturējušām konstrukcijām, neuzmanīgas rīcības gadījumiem, zādzībām. Novērojam, ka klienti bieži steidz apdrošināt saules paneļus brīdī, kad Latviju piemeklē kāda dabas stihija, piemēram, vētra vai krusa, taču tad, kad posts nodarīts, jau ir par vēlu. Par saules paneļiem jārūpējas savlaicīgi, regulāri un pareizi – gan tāpēc, lai izvairītos no zaudējumiem, gan arī tādēļ, ka apdrošināšana ir profilaktisks pasākums un palīdz tiem, kas par savu mantu rūpējas laikus. Priecē, ka atbildīgu klientu kļūst arvien vairāk, par ko liecina saņemtie jautājumi no klientiem, kuriem apdrošināšanas segumā iekļauts “Mājokļa palīdzības” komplekts. Piemēram, cilvēki grib zināt, kā rīkoties, ja pēc saules paneļu uzstādīšanas regulāri tiek izsisti drošinātāji, nav iespējams iedarbināt invertoru vai, uzstādot saules paneļus, pieaudzis elektrības patēriņš,” stāsta BALTA produktu vadītājs un risku parakstītājs Arnolds Linītis.

Lai pasargātu saules paneļus no postījumiem, BALTA eksperts iesaka:

Vairāk informācijas par saules paneļu aprūpi – šeit. Kas jāņem vērā, ierīkojot saules paneļus, lasāms šeit.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2023. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 169,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 20 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Toms Sadovskis
AAS BALTA
komunikācijas vadītājs
Tel. +371 26 11 47 85
E-pasts: toms.sadovskis@balta.lv
Janīna Biteniece
Deep White
projektu vadītāja
Tel. +371 26 70 63 61
E-pasts: janina@deepwhite.lv
Atpakaļ