LV EN
Menu
Apdrošināšanas nozares marta dati jau parāda krīzes ietekmi

Apdrošināšanas nozares marta dati jau parāda krīzes ietekmi

24.04.2020

Lai arī kopējais šā gada pirmajā ceturksnī parakstīto apdrošināšanas prēmiju apjoms ir pieaudzis, marta dati jau parāda būtisku Covid-19 infekcijas izraisītās krīzes ietekmi – samazinājušies prēmiju apjomi tādos lielajos apdrošināšanas veidos kā sauszemes transportlīdzekļu CTA (iekļaujot OCTA), KASKO un īpašuma apdrošināšana, liecina LAA apkopotie dati. Likumsakarīgi, ka lielākais prēmiju kritums un izmaksu pieaugums bijis ceļojumu apdrošināšanā.

Gada pirmajos trīs mēnešos kopējais parakstīto apdrošināšanas prēmiju apjoms bija 156,5 miljoni eiro, kas ir par 8% vairāk nekā pērn. Taču kāpumu ir nodrošinājuši pamatā divi veidi – dzīvības apdrošināšana un veselības apdrošināšana. Dzīvības apdrošināšanā būtisku pieaugumu nodrošina mūža pensijas apdrošināšanas izvēle cilvēkiem, kas dodas pensijā. Taču uzkrājošo dzīvības apdrošināšanas līgumu tendence nav pozitīva – pērn noslēgto līgumu iemaksas turpina audzēt prēmiju maksājumu statistiku, bet martā no jauna noslēgto līgumu skaits samazinājies uz pusi, par 46%. “Skaidrs, ka laikā, kad sākas bezdarba, dīkstāves un algu samazinājuma vilnis, uzņēmumi reti slēdz jaunus dzīvības apdrošināšanas līgumus par saviem darbiniekiem, un arī cilvēki paši individuāli cenšas neuzņemties jaunas ilgtermiņa saistības,” komentē J. Abāšins.

Lielākās svārstības piedzīvojusi ceļojumu apdrošināšana. Ceturksnī kopumā jauno prēmiju apmērs krities par 5,5%, sasniedzot 2,9 miljonus eiro, bet martā vien kritums bijis daudz būtiskāks – par 33%. Savukārt atlīdzību izmaksa ceļojumu apdrošināšanā ir kāpusi – ceturksnī par 45%, martā – pat par 51%, un kopējā izmaksātā atlīdzību summa bijusi 1,5 miljoni eiro. “Ļoti likumsakarīgi skaitļi. Turpinājumu ceļojumu apdrošināšanas apjomu kritumam tagad redzēsim vēl krietnu laiku, kamēr būs spēkā ceļošanas ierobežojumi, atgriezīsies cilvēku maksātspēja un zudīs piesardzība doties ceļojumos ārpus Latvijas,” saka LAA prezidents.

Kritumu parakstīto apdrošināšanas prēmiju apjomā krīzes dēļ piedzīvojuši arī citi apdrošināšanas veidi – sauszemes transporta CTA ceturkšņa laikā par 6% (martā par 10%), KASKO – par 5% (martā – par 9%), īpašuma apdrošināšana – par 6% (martā – par 14%). Savukārt klientiem izmaksātās atlīdzības visos šajos veidos ir kāpušas, īpašuma apdrošināšanā pat par 27%.

Stabilākais pieaugums gan parakstīto prēmiju, gan izmaksāto atlīdzību pusē bijis tikai veselības apdrošināšanā. Ceturkšņa pieaugums prēmijās bijis 11%, atlīdzībās – 8%. “Veselības apdrošināšanā nozīmīga līgumu daļa tradicionāli tiek pārslēgta gada sākumā. Lai arī ārkārtējās situācijas laikā daļa veselības aprūpes pakalpojumu klātienē nav pieejami, cilvēki tomēr var izmantot attālinātās speciālistu konsultācijas (ko vairāki apdrošinātāji apmaksā) un plānot veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu nākotnē. Domāju, ka turpmākajos mēnešos mēs tomēr redzēsim prēmiju apjoma kritumu arī veselības apdrošināšanā, jo samazinās gan strādājošo skaits, gan arī uzņēmumu finansiālās iespējas iegādāties apdrošināšanu saviem darbiniekiem,” prognozē J. Abāšins.

Top 5 apdrošināšanas veidi Latvijā pēc parakstīto prēmiju apmēra:

Veselības apdrošināšana – 40,2 miljoni eiro (25,7% no tirgus, +10,7%)
Dzīvības apdrošināšana – 36,6 miljoni eiro (23,4% no tirgus, +38,6%)
Sauszemes transporta CTA – 24,7 miljoni eiro (15,8% no tirgus, -6,3%)
KASKO – 22,3 miljoni eiro (14,2% no tirgus, -4,6%)
Īpašuma apdrošināšana – 16,4 miljoni eiro (10,5% no tirgus, -6,4%)

Top 5 apdrošināšanas veidi Latvijā pēc izmaksāto atlīdzību apmēra:

Dzīvības apdrošināšana – 28,4 miljoni eiro (30,1% no tirgus, +35,8%)
Veselības apdrošināšana – 19,2 miljoni eiro (20,4% no tirgus, +7,9%)
Sauszemes transporta CTA – 16,2 miljons eiro (17,1% no tirgus, +8,7%)
KASKO – 16,1 miljons eiro (17,1% no tirgus, +10,3%)
Īpašuma apdrošināšana – 9,7 miljons eiro (10,3% no tirgus, +26,9%)

Datu avots: Sākotnējie, SKDS apkopotie dati par Latvijas Republikā darbojošos 3 riska apdrošinātāju (Balta, Baltijas Apdrošināšanas Nams un BTA Baltic) un 6 ārvalstu riska apdrošinātāju filiāļu (Compensa, ERGO, Gjensidige, If Apdrošināšana, Seesam, Swedbank P&C), kā arī 2 dzīvības apdrošinātāju (CBL Life un SEB Life and Pension Baltic) un 4 ārvalstu dzīvības apdrošinātāju filiāļu (Compensa Life, ERGO Life, Mandatum Life un Swedbank Life) darbības rezultātiem Latvijas teritorijā.

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts: office@laa.lv

 

Atpakaļ