LV EN
Menu
Arī apdrošināšana saslimusi ar Covid

Arī apdrošināšana saslimusi ar Covid

28.04.2021

Ja līdz šim Covid-19 pandēmija bija skārusi tādas ekonomikas nozares kā tūrisms, tirdzniecība un pasākumi, tad 2021. gada 1. ceturksnī vīruss ir sasniedzis arī apdrošināšanu – kopējais parakstīto prēmiju apjoms ir sarucis par 5,5%, salīdzinot ar pērno gadu, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotie dati. Kopējais prēmiju apjoms bijis 147,95 miljoni eiro.

Īpaši būtisks prēmiju kritums ir ceļojumu apdrošināšanā (par 49%), sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku CTA, iekļaujot OCTA (par 22%) un dzīvības apdrošināšanā (par 17%).

“Katra apdrošināšanas veida apjoma kritumam ir cits skaidrojums, taču sakne ir viena – pandēmija un tās izraisītā krīze,” saka LAA prezidents Jānis Abāšins. “Pavisam skaidra ir situācija ar ceļojumu apdrošināšanu, jo tūrisma nozarē notiek tikai nelielas kustības, salīdzinot ar vecajiem, parastajiem laikiem. Dzīvības apdrošināšanas kritums signalizē par uzņēmumu un iedzīvotāju kopējām ienākumu problēmām, jo krīzes laikā uzkrājumus diemžēl tērē, nevis veido. Savukārt OCTA prēmiju sarukums skaidrojams gan ar ekonomikas un transporta nozares sabremzēšanos, gan OCTA polišu cenu kritumu,” stāsta J. Abāšins.

No lielajiem apdrošināšanas veidiem prēmijas 1. ceturksnī ir augušas tikai īpašuma un veselības apdrošināšanā. Veselības apdrošināšanas polises uzņēmumi saviem darbiniekiem tradicionāli atjauno gada sākumā.

Arī apdrošināšanas atlīdzības gada pirmajos trīs mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada atbilstošo periodu, kopumā ir samazinājušās par 7,8%, sasniedzot 86,86 miljonus eiro. Lielākais sarukums ir dzīvības apdrošināšanā (par 24%), sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku CTA (par 14%) un veselības apdrošināšanā (par 12%).

“Par OCTA ir skaidrs – mazāk braucam, mazāk avāriju, mazākas izmaksas,” komentē J. Abāšins. “Savukārt veselības apdrošināšana pēdējā gada laikā brauc kā pa amerikāņu kalniņiem atkarībā no ierobežojumu pakāpes. Kad ierobežojumi ir stingrāki, cilvēki mazāk dodas pie ārstiem, un atlīdzības krītas. Ierobežojumus mīkstinot, visi cenšas atgūt nokavēto, un izmaksas aug. Tā kā gada sākumā mums bija stingri ierobežojumi, attiecīgi arī veselības apdrošināšanas izmaksas ir mazākas.”

Lielākais atlīdzību pieaugums 1. ceturksnī ir bijis īpašuma apdrošināšanas jomā – par 56%, ko pozitīvi ietekmējusi apdrošināšanas atlīdzības izmaksa par nodegušo Depo veikalu Rēzeknē.

Top 5 apdrošināšanas veidi Latvijā pēc parakstīto prēmiju apmēra:

Veselības apdrošināšana – 42,5 miljoni eiro (28,7% no tirgus, +5,7%)
Dzīvības apdrošināšana – 30,3 miljoni eiro (20,5% no tirgus, -17,3%)
KASKO – 22,3 miljoni eiro (15,1% no tirgus, +0,1%)
Sauszemes transporta CTA  – 19,2 miljoni eiro (13% no tirgus, -22,3%)
Īpašuma apdrošināšana – 18,6 miljoni eiro (12,6% no tirgus, +13,7%)

Top 5 apdrošināšanas veidi Latvijā pēc izmaksāto atlīdzību apmēra:

Dzīvības apdrošināšana – 21,6 miljoni eiro (24,8% no tirgus, -24%)
Veselības apdrošināšana – 16,9 miljoni eiro (19,5% no tirgus, -11,8%)
KASKO – 15,7 miljons eiro (18,1% no tirgus, -2,4%)
Īpašuma apdrošināšana – 15,1 miljons eiro (17,3% no tirgus, +55,9%)
Sauszemes transporta CTA – 13,9 miljons eiro (16% no tirgus, -13,7%)

Datu avots: Sākotnējie, SKDS apkopotie dati par Latvijas Republikā darbojošos 3 riska apdrošinātāju (Balta, Baltijas Apdrošināšanas Nams un BTA Baltic) un 5 ārvalstu riska apdrošinātāju filiāļu (Compensa, ERGO, Gjensidige, If Apdrošināšana, Swedbank P&C), kā arī 2 dzīvības apdrošinātāju (CBL Life un SEB Life and Pension Baltic) un 4 ārvalstu dzīvības apdrošinātāju filiāļu (Compensa Life, ERGO Life, Mandatum Life un Swedbank Life) darbības rezultātiem Latvijas teritorijā. Sausz.transp. CTA apdrošināšanā izmantoti bruto prēmiju dati pirms atskaitījumiem.

 

Plašāka informācija:
Sandija Šaicāne
Latvijas Apdrošinātāju asociācija
Tālr.: 67360898
E-pasts: office@laa.lv

Atpakaļ