LV EN
Menu
Baltijas apdrošināšanas konference: apdrošinātājiem jāatver dati, jāņem talkā mākslīgais intelekts un jāsastop klients viņa kanālos

Baltijas apdrošināšanas konference: apdrošinātājiem jāatver dati, jāņem talkā mākslīgais intelekts un jāsastop klients viņa kanālos

26.04.2024

Apdrošināšanas nozares tuvāko gadu nozīmīgākie izaicinājumi regulējuma un attīstības jomā ir saistīti ar datiem un digitalizāciju – atvērto datu koncepta ieviešana, datu drošības stiprināšana, mākslīgā intelekta sniegto iespēju maksimāli efektīva izmantošana, kā arī klientu uzrunāšana jaunos kanālos – tur, kur tie šobrīd ir sastopami. Šādi bija nozīmīgākie secinājumi starptautiskajā konferencē “Apdrošināšana un pārapdrošināšana Baltijā”, kuru organizē Latvijas Apdrošinātāju asociācija un kas 25. aprīlī Rīgā notika jau 19. reizi.

Analizējot sagaidāmās izmaiņas apdrošināšanas jomas regulējumā Eiropas Savienības līmenī, kā galvenās tika izceltas trīs jomas – atvērtie dati un datu drošība digitalizācijā, investīciju pārvaldība un dažādos faktoros bāzētas risku parakstīšanas pilnveide. Kā zināms, banku nozarē maksājumu jomā atvērto datu koncepts darbojas jau kopš maksājumu pakalpojumu direktīvas ieviešanas, tādēļ banku nozares pārstāvji ar apdrošināšanas kolēģiem dalījās ar pieredzi un izcilām analoģijām, piemēram, atgādinot, ka koki mežā ar sēnēm sadzīvo lieliskā simbiozē, viens otru papildinot – tieši tā ir jāskatās uz atvērto datu konceptu un iespējamu sadarbību ar partneriem šo datu izmantošanā.

Tāpat kā citās nozarēs, arī apdrošināšanā ir ienācis ģeneratīvais mākslīgais intelekts (MI), tādēļ nozarei jāmācās to izmantot maksimāli efektīvi visos darbības posmos – sākot no datu un informācijas apkopošanas un beidzot ar atbalstu lēmumu pieņemšanā un jaunu produktu un pakalpojumu izstrādē. Taču apdrošinātājiem kā jebkuram finanšu sektora dalībniekam šajā jomā ir liels papildu izaicinājums, vienlaikus nodrošinot arī ļoti nopietnu datu aizsardzību.

Dzīvības apdrošināšana Latvijā un arī abās pārējās Baltijas valstīs Lietuvā un Igaunijā pagaidām ieņem mazāku lomu nekā vidēji Eiropas Savienībā, īpaši vecajās dalībvalstīs. Tādēļ konferences dalībnieki meklēja atbildi uz jautājumu – kā veicināt dzīvības apdrošināšanas popularitāti un rūpes par nebaltajām dienām, ja Baltijas valstīs, kā rāda apdrošinātāju pieredze, sargājama vērtība ir manta, nevis cilvēka veselība un dzīvība. Viena no atbildēm – meklēt, uzrunāt un satikt savus klientus tajos kanālos, kur viņi jau ir, patiesi pazīt savu klientu, viņa vērtības un vajadzības, un iet viņam tuvāk.

Trešais lielais konferences satura bloks bija veltīts klimata pārmaiņu un dabas katastrofu ietekme uz apdrošināšanu. Dabas katastrofu radītie zaudējumi ik gadu pieaug – Eiropā vidēji pieaugums ir par 5-7% gadā. Tas ir ļoti nopietns apjoms un signāls, ka zaudējumu segšana tuvākā laikā tikai apdrošinātājiem vien var kļūt ļoti izaicinoša, tādēļ arī Baltijas valstīs varētu būt jādomā par valsts iesaisti, kā tas ir citās Eiropas valstīs. Latvijā gan papildus būtu jāveic cits mājasdarbs – jānodrošina laba datu apmaiņa starp apdrošinātājiem, meteo dienestu, glābšanas dienestiem un citiem iesaistītajiem.

Konference “Apdrošināšana un pārapdrošināšana Baltijā” ir nozīmīgākais nozares pasākums Baltijas mērogā, tā ir tradicionāla tikšanās vieta apdrošinātājiem, pārapdrošinātājiem, baņķieriem, brokeriem un citām finanšu institūcijām no Baltijas un Eiropas valstīm. Šogad konference notika jau 19. reizi un pulcēja pāri par 200 dalībnieku no vairāk nekā 10 valstīm.

Atpakaļ