LV EN
Menu
Kam jābūt auto īpašnieka “Džentlmeņa komplektā”?

Kam jābūt auto īpašnieka “Džentlmeņa komplektā”?

22.01.2024

Automašīna ir svarīgs pārvietošanās līdzeklis – tā, protams, sniedz ērtības, bet vienlaikus savam īpašniekam uzliek arī pienākumus, lai būtu gan ievērotas visas normatīvo aktu obligātās prasības, gan arī padomāts par papildu drošību sev, saviem tuviniekiem, saviem pasažieriem un arī visiem pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Kāds tad ir automašīnas īpašnieka “Džentlmeņa komplekts”, lai būtu izpildītas gan visas obligātās prasības, gan arī vēlamie ieteikumi?

“Lai arī nosaucām sarakstu par “Džentlmeņa komplektu”, protams, šīs prasības un ieteikumi vienlīdz attiecas uz visu dzimumu auto īpašniekiem un lietotājiem. Pie stūres mēs visi esam absolūti  vienādi atbildīgi par drošību,” saka Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) prezidents Jānis Abāšins.

Kā liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas dati, 2024. gada sākumā Latvijā bija 888 061 aktīva auto vadītāju apliecība, no tām 394 302 apliecības izsniegtas sievietēm (44,4%) un 493 759 apliecības – vīriešiem (55,6%).

Lai dotos ceļu satiksmē ar automašīnu, nekādi nav pieļaujams to darīt bez obligāto dokumentu esamības – atbilstošas kategorijas vadītāja apliecība, spēkā esoša medicīniskā izziņa, OCTA polise, kā arī tehniskā apskate automašīnai. Ja dokumentus mašīnā līdzi nav jāvadā, tad obligāto aprīkojumu gan – avārijas trijstūri, atstarojošo vesti, ugunsdzēšamo aparātu un aptieciņu. Ja ar auto brauks arī bērni, obligāts ir autokrēsliņš, un ziemas laikā obligātas ir ziemas riepas. Atgādinājumam – cilvēkiem, kam braucot jālieto brilles, arī tās ir svarīgi neaizmirst mājās.

Savukārt vēlamā “aprīkojuma” sarakstā, kas zināmos apstākļos sniegs papildu drošību vadītājam, pasažieriem un arī citiem cilvēkiem, ir saskaņotais paziņojums, LTAB lietotne telefonā, KASKO apdrošināšana, nelaimes gadījumu apdrošināšana pasažieriem un laba navigācija.

Fiziskais mašīnas papildu aprīkojums vairāk ir katra paša ziņā – viens vadītājs uzskatīs, ka no mājas nedrīkst izbraukt bez mantu kastes bagāžniekā, otrs uzstās uz rezerves degvielas kanniņu. Taču vispāratzītas lietas, kam noteikti ir vieta automašīnā, ir rezerves logu šķidrums, logu birste ziemā, rezerves riepa vai putu baloniņš, domkrats, montāžas atslēga un pumpis/kompresors, velkamā trose un telefona lādētājs. Papildus noderēs arī tādi mazāki, bet dažkārt ļoti svarīgi sīkumi kā nazis, lukturītis, līmlenta, darba cimdi, ūdens, sērkociņi, salvetes.

LAA auto komplekts

 

Atpakaļ