LV EN
Menu
LAA atgādina: nedzīvības apdrošināšanas atlīdzības  netiek apliktas ar ienākuma nodokli

LAA atgādina: nedzīvības apdrošināšanas atlīdzības netiek apliktas ar ienākuma nodokli

28.04.2023

Apdrošināšanas atlīdzības, kas tiek izmaksātas nedzīvības apdrošināšanas veidos – KASKO, OCTA, īpašuma, veselības, nelaimes gadījumu, ceļojumu un cita veida apdrošināšana – Latvijā neapliek ar ienākuma nodokļiem, atgādina Latvijas Apdrošinātāju asociācija.

2022. gadā kopumā Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem (fiziskām un juridiskām personām) apdrošināšanas atlīdzībās nedzīvības apdrošināšanas veidos tika izmaksāti 316 miljoni eiro, proti, vidēji rēķinot – 868 tūkstoši eiro dienā. Protams, ne visas atlīdzības tiek izmaksātas apdrošinātajai personai naudā, piemēram, auto apdrošināšanas veidos apdrošinātāji var tieši pakalpojuma sniedzējam segt remonta izdevumus, veselības apdrošināšanā – maksu par veselības aprūpes pakalpojumiem.

“Finanšu un nodokļu likumu pamatu pārzināšana ir svarīga mūsu ikdienas dzīvē, lai mēs pieņemtu labākos un izdevīgākos lēmumus. Piemēram, slēgtu apdrošināšanas līgumu, nebaidoties, ka atlīdzība tiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli,” saka LAA prezidents Jānis Abāšins. “Līdz ar publiskām ziņām par kādu neparastāku ienākumu saņemšanas veidu, piemēram, loterijas laimestu, parasti uzvirmo arī jautājumi par citu ienākumu aplikšanu ar nodokļiem. Tādēļ zināšanu atsvaidzināšanai ir nozīme.”

Vienīgais apdrošināšanas veids, kurā iespējama nodokļu piemērošana, ir dzīvības apdrošināšana. Arī te ar IIN neapliek atlīdzību, ko izmaksā, iestājoties apdrošināšanas gadījumam dzīvības apdrošināšanā, piemēram, personas nāve, invaliditāte vai cits līgumā paredzētais gadījums. Taču nodokļu piemērošana notiek uzkrājumam, ja bijusi iegādāta dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu:

Apdrošināšanā ir paredzēti arī citi nodokļu atvieglojumi, piemēram, iemaksas uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā tiek uzskatītas par attaisnotajiem izdevumiem un par tām var saņemt IIN atmaksu, kā arī darba devējam ir nodokļu atlaides par veselības apdrošināšanas un dzīvības apdrošināšanas polisēm, kas tiek iegādātas saviem darbiniekiem.

Atpakaļ