LV EN
Menu
LAA ombuds pērn saņēmis 44 apdrošināšanas klientu sūdzības

LAA ombuds pērn saņēmis 44 apdrošināšanas klientu sūdzības

01.03.2024

2023. gadā Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) ombuds ir saņēmis 44 klientu sūdzības par apdrošināšanas pakalpojumiem. Visvairāk pieteikumu saņemts par īpašuma apdrošināšanu – 18. Pamatā ombuds risina strīdus par atlīdzību izmaksu – domstarpības par apdrošināšanas noteikumu un faktisko apstākļu interpretāciju, kā arī par atlīdzības apmēru. Klientu sūdzības pilnībā vai daļēji ir apmierinātas 5 gadījumos.

“Ņemot vērā, ka apdrošināšanas sabiedrībām Latvijā ar klientiem – fiziskām personām – ir noslēgti vairāki miljoni līgumu, 44 sūdzības ir ļoti mazs skaits. Protams, apdrošinātājiem ir jāturpina uzlabot savi pakalpojumi un komunikācija ar klientiem, taču kopumā sūdzību skaits par nozari nav liels, un tas turas dažu desmitu robežās jau vairākus gadus,” saka LAA ombuds Kristīna Pētersone.

Pērn KASKO jomā saņemto sūdzību skaits (15) ir otrajā vietā aiz īpašuma, tad seko ceļojumu apdrošināšana (4), veselības apdrošināšana (3), OCTA (2) un citi veidi. Sūdzības par OCTA ombuds neizskata, tās klientiem jāiesniedz Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā (LTAB).

“Izaicinošo laikapstākļu dēļ pagājušajā gadā kopumā strauji pieauga īpašuma apdrošināšanas atlīdzības – par 42%. Attiecīgi pieauga apdrošināšanas gadījumu skaits, un ir tikai likumsakarīgi, ka arī sūdzību visvairāk iesniegts tieši par šo jomu,” skaidro LAA ombuds.

Par saņemtajām sūdzībām uzsāktas 38 pārbaudes lietas, sešos gadījumos sūdzības atstātas bez virzības to neatbilstības reglamentam dēļ. Pēc būtības pērn izskatītas 37 sūdzības, piecas no tām apmierinātas pilnīgi vai daļēji, bet 31 noraidīta, vienā gadījumā noslēgts izlīgums. Visos piecos gadījumos, kad ombuds ir apmierinājis klienta sūdzību, apdrošinātāji ir izpildījuši šo lēmumu.

Salīdzinot ar 2022. gadu, saņemto sūdzību skaits ir palielinājies no 35 līdz 44, kā arī mainījies apdrošināšanas veids, par kuru klienti sūdzējušies visvairāk – iepriekš tas bija KASKO.

“Mūsu pieredze rāda, ka apdrošinātājiem būtu jārunā ar klientiem vienkāršāk, skaidrāk un detalizētāk, gan līguma noteikumi, gan paredzētie izņēmumi jāpaskaidro nespeciālistam saprotamā valodā. Tāpat arī klientiem būtu uzmanīgāk jālasa noteikumi, jāuzdod neskaidrie jautājumi. Taču ir skaidrs, ka pilnībā no domstarpībām izvairīties nav iespējams, tādēļ LAA ombuds ir efektīvs un ātrs veids, kas tiesiskā ceļā atrisina šos strīdus,” saka K. Pētersone. Vidējais sūdzības izskatīšanas termiņš no tās iesniegšanas brīža ir 90 dienas.

Atpakaļ